Mistrovství Evropy juniorů 2016
  • 7

By Hidoshito

Pohyblivý termín Velikonoc byl dlouhá léta ve znamení velkého turnaje v Paříži; tento rok, po určité krizi francouzských pořadatelů, se ve stejnou dobu konal juniorský šampionát v Srbsku. Vedoucím české výpravy byl poprvé Lukáš Podpěra, který v příspěvku na Novinkách ze světa komentoval aktuální dění a počínání našich reprezentantů. Na místě byla k dispozici i předchozí “nehrající kapitánka” Jana Hricová, tentokrát v roli hlavního představitele vedení EGF. Skrze fotografie a dojmy účastníků lze usuzovat, že vybrané místo konání bylo naprosto ideální pro tento typ akce. Poněkud rozporuplně působil velmi striktní přístup pořadatelů k průběhu turnaje a chybějící přenosy partií.

V žákovské kategorii U12 zastupovali Českou republiku pouze dva hráči – sourozenci Veronika a Tomáš Kristovi. Přestože s go teprve začínají, nevedli si vůbec špatně. Oba vybojovali 4 body z šesti možných a uhráli si nové třídy. V čele výsledkové listiny statečně zápasil rumunský reprezentant Arsinoaia proti ruské přesile, za což byl po právu odměněn zlatou medailí a postupem na MSJ. Na světový šampionát ho doprovodí Rus Krajnov a Němec Marz.

V kategorii U16 jsme mohli sledovat tři české zástupce. Nejlépe se vedlo čtyřbodovému Leonu Deferovi, nejvýše se umístila Dita Vášová a mezi nimi skončil Vojtěch Váša. O medaile soupeřili opět především Rusové, bez ztráty bodu zvítězil favorizovaný Vjacheslav Kajmin. Na MSJ do Tokia pojede ještě Djepov z Bulharska a Pittner z Německa.

Mezi nejstaršími v kategorii U20 mělo Česko čtyři hráče. Adriana Tomšů začínala jako jediná z českých juniorů na mistrovství v top skupině, avšak své postavení v silné konkurenci výsledkově nepotvrdila. Dušan Jánský a Tristan Defer své pozice obhájili a zakončili turnaj shodně se třemi body. Anežce Bukovské chyběli rovnocenní soupeři, z čehož pramenily 2 body a 19. místo. Mistrem Evropy do 20 let se stal Grigorij Fionin z Ruska a na rozdíl od mladších kategorií dostane pozvánku na jiný světový turnaj (Globis Cup) pouze on sám.

Výsledky: U12, U16, U20

Fotogalerie: Thierry Defer, EYGC 2016

Odpověď

7 Komentáře(ů) u "Mistrovství Evropy juniorů 2016"

avatar
Seřazeno dle:   Nejnovější | Nejstarší | Nejvíce hlasů
Lukan
Editor

Striktni pristup poradatelu byl naopak velmi pozitivni. Zvazovali dokonce byt jeste tvrdsi. Prilis emotivni rodice nemaji v hraci mistnosti co delat.

Jana
Člen
Hidoshito: Veškerá elektronická zařízení, a to nejen mobily a tablety k zapisování partií, ale i sluchátka k poslechu hudby, byla zakázaná na oficiální žádost rumunské výpravy. Argumentace byla tato:”nejedná se jen o AlphaGo, dnes jsou již silné programy na úrovni 3d-4d na KGS a není problém podvádět, zvlášť v kategorii U12, kde ještě hráči nejsou tak silní, to může být problém. Co se sluchátek týče, nemůžeme mít jistotu že hráč poslouchá jen hudbu, někdo jiný může z povzdálí sledovat hru a dávat mu/jí do sluchátek pokyny/rady jak hrát.” Jeden by řekl že se zbláznili a poslal je nejraději někam. Jenže … … Loni na MEJ v kategorii U12 došlo k situaci, kdy spolu hráli nadějná ruská hráčka a silný rumunský hráč. Ruská hráčka si v partii nevedla vůbec špatně a stála velice dobře, v podstatě na výhru. Zapisovala si partii na tablet. Rumunská výprava během partie podala stížnost že hráčka podvádí, že není možné, aby při tak velkém rozdílu tříd byla partie tak dobrá pro o tolik slabší hráčku a žádala okamžitě prošetřit používání tabletu. Partie byla přerušena a rozhodčí prošetřoval tablet. Žádný podvod nezjistil, nicméně tablet byl připojený na net. Po několika minutovém dohadování se v přítomnosti obou hráčů, kdy rumunská výprava reklamovala podvod a ruská tvrdila že je to nesmysl, rozhodčí rozhodl, aby se pokračovalo ve hře s tím, že ruská hráčka nadále nesmí používat tablet. Bylo to v situaci kdy se hrálo semeai, které bylo pro ruskou hráčku. Ta ale po přerušení udělala chybu a partii prohrála. Rumunská výprava to brala jako potvrzení toho, že hráčka podváděla a jakmile jí sebrali tablet, tak se to projevilo, ruská výprava si naopak stěžovala, že toto přerušení hry rozhodilo jejich hráčku a ta udělala chybu, protože se po přerušení nedokázala ihned plně soustředit. To byl hlavní důvod, proč jsme vyhověli… Read more »
Ondra
Host

Co se týče zákazu používání elektroniky, nevidím v tom velký problém.
Sluchátka jsou podle mne neetická a svým způsobem to mohu chápat že mne soupeř ignoruje.
Pokud jde o zápis je několik možností:
– pamatovat si ho (ne každý to dovede a u nízkých tříd nemají tahy tolik logiky)
– používat tužku a papír
– používat samolepky s čísly (finančně nákladnější)
– pokud je v místnosti rodič nebo trenér může provádět zápis třetí osoba, a dejme tomu, že i pomocí rozhodčími schváleného zařízení certifikovaného elektronického zařízení.

Jana
Člen

Ondra:
co se týče rodičů, tak ti mají během partií zákaz přístupu do hrací místnosti, takže partie zapisovat nemohou. Kvůli rodičům v hrací místnosti totiž bývá nejvíce sporů. Jsou to zřejmě od přírody hodně konfliktní osoby 😉 A partie si má zapisovat každý sám. To už se taky řešilo, že při zápisu partie může zapisovatel hráči lehce napovídat. Prostě MEJ je jeden z nejkonfliktnějších turnajů co znám, a to čistě kvůli rodičům. Bez nich jsou děti v naprosté pohodě …

Thierry Tenuki
Člen

Hido-Pulco: daval jsem te palec nahoru. Ber to jako verejna omluva ze jsem te nenapsal kompletne informace. CZ vyprava mela zkusene 6D team leader + EGF VIP 🙂 takze jsem sel fakt v klidu na vodou i bez vetru. 🙂 Stejne, jak pise Jana, doprovod nemel na miste co delat.

wpDiscuz
Mistrovství Evropy juniorů 2016