Souboj století
  • 43

By Hidoshito

Nejdůležitější zápas v dlouhé historii go – mezi hráčem nejvyšší kategorie a absolutní špičkou z řad počítačových programů – byl zahájen dnes brzy ráno středoevropského času. K velkému překvapení většiny pozorovatelů zvítězil produkt společnosti Google DeepMind a ujal se vedení v souboji o 1 milión dolarů. Utkání bylo mimořádně sledované a následně i komentované profesionály, živý přenos běžel na speciálním kanále Youtube, fanoušci mohli sledovat hru na tradičních go serverech WBAduk, Pandanet ad. Obrovský ohlas měla tato událost už před začátkem střetnutí, kdy se řešila především podzimní porážka mistra Evropy Fan Huie a rychlost, s jakou se umělá inteligence neustále vyvíjí. Po dnešku je více než jasné, že AI dosáhla úrovně nejlepších goistů planety a má potenciál se nadále zlepšovat. Jaký to bude mít vliv na nejdokonalejší hru na světě a jak nakonec dopadne tento grandiózní mač? To nechť zodpoví budoucnost…

LEE SEDOL vs. ALPHAGO 1:4
1. partie – *.sgf
2. partie – *.sgf
3. partie – *.sgf
4. partie – *.sgf
5. partie – *.sgf

Titulní foto: GoGameGuru

AlphaGo9-dan

Odpověď

43 Komentáře(ů) u "Souboj století"

avatar
Seřazeno dle:   Nejnovější | Nejstarší | Nejvíce hlasů
SIscurge
Host

Souboj stoleti bylo jubango s Gu Likem !!
na gogameguru je nejaky komentar. Zda se, ze lee udelal viditelne chyby, tak je jeste sance.

LeeCho
Člen

A nejenom ohlasů. Představa Myungwan Kima o tom, jak i nadále budou profíci určovat trendy, budovat nové teorie a počítač formátu Alphago jim bude dobrý jen k tomu, aby vyráběl úlohy tsumego, nejspíš vezme za své.

Jana
Člen

Taky jsem letmo prolítla komentář na gogameguru a zajímalo by mne, jestli je to čistě komentář Younggil Ana. Přišlo mi, že to Michael Redmond v přímém přenosu komentoval trochu jinak. A ta rychlost, s jakou se ten komentář objevil hned ráno na gogameguru, no nevím, jestli to již bylo pořádně zanalyzované … Myslím, že zhoda na chybách byla hlavě na tom, že zabránění podpojení (147) bylo menší, než redukce levé strany, například nárazníkem na c13. Ale je pravda, že to mohlo být rozhodující.

cung-fou
Host

LeeCho: No, já nevím. Deep Blue porazil Kasparova už před dvaceti lety, ale ještě jsem neslyšel o tom, že by počítače v šachách určovaly trendy. Ale tohle je jiný typ AI, tak možná, že to bude něco jiného. Četl jsem, že ti jeho tvůrci tvrdí, že partie, které hraje sám se sebou se liší od běžného stylu.

cung-fou
Host

Tak dneska mi to nepřijde moc dobré. Rozdělujou si území a to si počítač asi spočte. A v koncovce ho asi nepřechytračí. Ale včera s mi zdálo, že se to pro Leeho vyvíjí dobře, tak doufám, že se mýlím i dnes. 🙂

SIscurge
Host

Tady je link na Kim Myungwana https://gaming.youtube.com/watch?v=YZPKR7HzM_s&feature=live-chat-promo. Ten jeho spolukomentator je o neco min otravnej nez ten Redmonduv + je to trosku vyssi level.

Tohle je link na cinsky stream, kde je Ke Jie, pekna holka a dva homlessaci 😀 http://sports.letv.com/match/122342003.html#live/1020160303211940

cung-fou
Host

🙁

SIscurge
Host

Proc se smazala moje zprava, kde byl odkaz na kanal Kima a cinskou TV?

Jarek
Editor

Souboj století, když z tohohle století uplynulo jen 15 let? 🙂
Ale teda na rozdíl od fandů, kteří jsou první výhrou “překvapeni”, já bych nebyl překvapen, kdyby počítač vyhrál 5:0. A když se to nestane tento rok, tak příští či nejvýš za dva. Kdo četl článek v Nature, tak je to celkem jasné…

Zajímavé bude, jestli počítače, když překonají lidi strategií učících se algoritmů, to pak protáhnou dál, tj. začnou učit lidi nové strategie. Asi ano, vzhledem k tomu, že počítač může hrát tisíce partií denně sám se sebou a tak se dále učit nad úroveň databáze z lidských profesionálních partií.

Známe to už ze šachu či dámy: počítače začnou komentovat profi partie a opravovat jejich chyby. Zpětně se budou přehrávat “dokonalé partie” (kupříkladu Shusaka) a ještě se dozvíme, že různé slavné geniální tahy mohly být sehrány ještě lépe 🙂

cung-fou
Host

Jarek: To se to prorokuje, když už je to 2:0. 🙂 Po tom, jak počítač smetl Fan Huie, tak bylo asi celkem očekávatelné, že na to jednou (asi brzy) dojde. Ale Fan Hui hrál některé partie celkem těsně, takže já se přiznám, že jsem čekal, že Lee Se-Dol počítač smete. Ale počítač se učí rychle. Já jen doufám, že to nebude těch 5:0. To i ten Kasparov aspoň napoprvé vyhrál.

GroSeigen
Host

Jarek: Na to, kam to počítače dotáhnou, jsem zvědav.
Myslím totiž, že nikdo nemůže tušit, jak daleko jsou AlphaGo nebo i Lee Sedol od 100% nejlepších tahů. Jsou na 95 %, nebo třeba jen na 60 %? A jak těžké pro počítač je se zlepšit třeba o 1 profi-dan, když už může trénovat jen sám se sebou?
Každopádně to bude zajímavé.

Lukan
Editor

Zlepsit se o 1-profi dan je naprosto nic nerikajici udaj. Je uplne na dennim poradku ze mladici 1-pro metou dedecky 9-pro z gobanu. Spis bych pouzival pro vyjadreni vykonnosti hendikepove kameny. A to, jaky je rozdil mezi Lee Sedolem a AlphaGo budeme pravdepodobne schopni rict az po odehrani vsech peti partii.

LeeCho
Člen

Už taky dneska byl hodně znát posun v komentování- opatrnost při posuzování tahů Alphago. Když Kim na začátku reklamoval, že se shoulder hit na páté lince nehraje, komentátor reagoval: “A v kterém světě- lidí nebo počítačů?” 🙂

A trochu scary z dnešního Technetu:
“Jeden z programátorů AlphaGo ovšem pro Nature řekl, že tato umělá inteligence je tvořivější, než si lidé uvědomují. Zápasy, které hraje sama proti sobě, se prý stále více vzdalují záznamům her v databázi.”

cung-fou
Host

Ještě není hotovo a už se spekuluje o lepším protivníkovi 🙂
http://www.tomshardware.com/news/alphago-defeats-sedol-second-time,31377.html

Jarek
Editor

První příspěvek jsem psal, když jsem věděl pouze o 1:0. Nicméně o výsledek Lee Sedola jsem se obával už od přečtení článku v Nature, a to kvůli rychlosti učení alphaGo:
– naučil se z 30 milionů lidských partií na KGS (z toho plyne, že většinou dost slabých amatérů, pač profesionální sbírky obsahují pouze desítky tisíc partií). Už to stačilo, aby vyhrával 80% čtyřhandicapů proti ostatním programům, které v té době byly kolem 5. amatérského danu
– jen pár měsíců “učení” stačilo neuronové síti na zdolání Fan Huie, 2-profi při skóre 5:0. To bylo v říjnu.
– od října do března “trénuje” tempem několik tisíc partií denně. Tedy jednou tolik, co ho vytlačilo z úplného začátečníka na >2p investoval do zlepšení se na nad jeho říjnovou úroveň. Za jeden den sehraje více, než co profík za celý závodní život.
– tedy i kdyby to teď ještě Lee Sedol zvládnul (a to by byl fakt borec), tak příští nebo nejvýš přespříští rok už budou mít lidi vymalováno. Nějaká velká revoluce v pojetí hry (jako bylo např. nové fuseki ve 30. letech 20. století) může lidem na krátko přinést dočasnou výhodu, než se to počítačová síť naučí taky. Pravděpodobnější jsou ale už ty nové tahy počítačů, které se budou učit lidi.

cung-fou
Host

Uff, to jsou ohromující čísla. Jestli je pravda, že se ten počítač podobá lidskému mozku, tak to s ním nedopadne dobře. Měl by si přečíst Lužinovu obranu. 🙂

Každopádně je zajímavý, že si Lee Se-Dol i přesto slušně věřil. A Ke Jie si údajně na 60% věří ještě pořád. 🙂

Taky jsem přemýšlel, jestli by člověku vyhovovala spíš větší blitzka, nebo naopak kratší partie. Nebo je to prašť jako uhoď? Nečet k tomu někdo něco? Já k ničemu nedospěl.

KS
Člen

Jako kyu hráči mi nepřísluší se vyjadřovat ke kvalitě tahů, které byly zahrány. Ale pobavilo mě jak nad některými nevěřícně kroutí hlavou i profíci 🙂

Blitzka podle mě nebude tou správnou cestou jak by člověk mohl vyhrát. Kvalita hry AI určitě poklesne, ale pořád toho zvládne propočítat mnohem víc. A i kdyby na začátku člověk vedl díky intuičním tahům, tak v koncovce o tento náskok přijde.

Že by Ke Jie mohl vyhrát? Možná. Ale čas hraje proti němu a než na takový zápas dojde, bude AlphaGo už zase o desetitisíce partií lepší…

Zajímavou otázkou zůstává, kolik šutrů bude dávat AlphaGo či jiný software profíkům za rok či za dva? A jestli se někdy dozvíme na kolik % jsme dokázali hru Go jako lidé zvládnout? A jestli se dožijeme jejího “vyřešení” a nalezení dokonalé hry, která by zároveň stanovila i přesnou hodnotu komi 🙂

LeeCho
Člen

Na zítřek každá rada drahá, ale tahle je alespoň kvalifikovaná:
http://www.usgo.org/news/2016/03/michael-redmond-on-alphago-lee-sedol-games-1-2-plus-his-advice-for-game-3/

Mikin
Člen

Cinsti profici v cele s Zhao Shouxunem z WeiqiTV vyzyvaji vsechny, aby zitra drzeli palce Sedolovi! Cely go svet za nim stoji! Take se sdilel clanek, ze nikdo by se nedokazal postavit alphago lepe nez Lee Sedol.

cung-fou
Host

KS: No, on ten Ke taky údajně prohlašoval, že by to muselo být brzy. Prostě si s ním chce taky zahrát. 🙂
LeeCho: To je zajímavé. Já si právě říkal, jestli by neměl ve třetí partii zkusit nějakou zběsilost, ale to, co říká Redmond má svou logiku. Tak jsem zvědav.
Mikin: Jasně, fandíme!!!

miira
Host

Kazdopadne je to super medialni tahak. 🙂 Jsem zvedav co Lee predvede ve 3. partii, i kdyz tomu moc nerozumim (jsa kyu) a duveruji odbornym komentarum. Nevite jestli by nemohl na AlphaGo platit Cosmic style? (Takemiya?) Kazdopadne i v ostatnich sportech vsichni rikaji – musime hrat svou hru, pak to bude dobre. Tak drzim palce, at se to Leeovi do tretice povede!

miira
Host

nebo takovy pekny tengen na zacatek… 🙂

cung-fou
Host

Ajé, počítač má zase krabici. To nevypadá dobře. Ale nevzdáváme to. Jedeme, člověk, jedeme!

cung-fou
Host

Lee Sedol aspoň pěkně zaprasil. U mě zatím nejlepší partie. Držím mu palce, aby aspoň jednou vyhrál.
A já smazávám Google Chrome a vracím se k Firefoxu. 🙂

LeeCho
Člen

“Easy money”, jak to mega $ původně nazvali Lee Sedolovi kamarádi, musí počkat na někoho jiného 🙂
Jinak na briefingu před partií řekl chlápek od Deepmindu zajímavou věc, že v jejich dalším plánu je smazat kompletně databázi her a nechat Alphago učit se od nuly, bez úvodního vkladu lidských partií.

Vlada
Host

AlphaGo mě překvapila.
Když se kdysi se ptali Go Seigena, kolik handicapů by potřeboval od Boha, odpověděl 4. To si vykládám tak, že jednak chtěl ukázat skromnost, jednak chtěl naznačit, jak skvělá hra go je.
Teď to vypadá na 2 handicapy pro Lee Sedola. A to se AG ještě zlepší.

cung-fou
Host

LeeCho: To s tím vynulováním je zajímavý nápad. Jestlipak nakonec počítač dospěje k Heziho rozhazování kamenů po sedmých osmých linkách? 🙂 A zdá se, že postavit takovýto počítač asi není úplně jednoduché. Jinak by přeci bylo lepší udělat nějakého samouka BetaGo a až by se dostatečně dlouho učil, tak ho nechat, ať si to rozdá se starším bráchou. Ale docela bych byl rád, kdyby se před resetem hrál ještě nějaký zápas s nějakým profíkem s jiným stylem (např. s tím Ke Jie). Ale už si bohužel nedělám iluze, že ten by ho vykuchal. 🙁 Ale vidět bych to chtěl a fandil bych o 106.
Vlada: Zdá se, že GoSeigen měl docela slušný odhad!

LeeCho
Člen

Jinak jsem i přes škodolibou poznámku přál (a přeju) Lee Sedolovi, alespoň jednu! A Ke Jie prý bude..

cung-fou
Host

Joooooooooooooooooooooooooo! Musím se přiznat, že v téhle hře jsem měl pocit, že v ní stojí Lee Sedlo nejhůř ze všech partií a hle, vše je jinak. Taky se mi zdálo, když hrál ten tah na první linku vpravo, že už se počítač konečně zbláznil. 🙂 Hodně to připomínalo dřevní doby počítačových programů.

miira
Host

wow! tak ctvrta hra byla opravdu uzasna…

cung-fou
Host

Teda ne “Sedlo”, ale “Sedol” (omlouvám se mistrovi) a taky jsem myslel, když hrál počítač na první linku. Píšu jako hotentot, ale to jsou ty emoce. 🙂
Vlada: Tak ono to asi ještě na dva šutry nebude. 🙂

LeeCho
Člen

Ale nadřel se, než se AG dostal mimo všechny neurály 🙂
Paráda

vajnstejn
Host

Wow taky jsem nečekal, že se Sedol ještě vzmuží a vyhraje byť i jednu hru. Musím říct, že se mi jeho pozice taky moc nezdála. Hlavně když Alphago udělal dvakrát double hane a vytvořil obrovské moyo. O něco později se počítač zbláznil a udělal pár nesmyslných tahů.

miira
Host
Zajimalo by me, jestli prohra AG ve 4. partii ukazuje na nejakou jednoduchou chybu v programu nebo to spis ukazuje na systemovy nedostatek pouzite technologie. Neuronove site funguji tak, ze se natrenuji na velkem poctu vzoru a vysledkem je, ze dokazi poznat i drive nevidene (napr. rozpoznavani obliceju, pisma atd) Ale ne vzdy spravne, je to s urcitou pravdepodobnosti a stale si myslim (zadne drivejsi aplikace NN me zatim nepresvedcily) ze pouze v ramci urcitych hranic od znameho. Cim dale se dostane od znameho, snizuje se pravdepodobnost, ze vysledek vyhodnoti spravne. Muze to vyjit a nemusi. AG nemysli v lidskych meritcich. Pouze se v milionech partii naucilo simulovat jak se go hraje a predstira to vskutku vytecne. A dokaze pokryt mnoho neznamych situaci spravne. V prvnich partiich to AG proste fungovalo, situace byly stale v hranicich toho, co vyvazeni NN pokrylo a vysledkem bylo, ze vypadalo silnejsi nez Lee Sedol. Kdyz ve 4. partii Lee Sedol zahral necekane, bylo to tak daleko od znameho, ze vyvazeni to nepokrylo, vysledek probublal do jinych neuronu a AG zacalo hrat neco uplne jineho, protoze ji to tak vyslo. I kdyz to vlastne nemelo smysl. NN neni o smyslu. I kdyz oba ucastnici (Lee Sedol a AlphaGo) hraji stejnou hru, kazdy pouziva uplne odlisnou (chcete-li) technologii. I kdyz NN zdedila pojmenovani po mozku, porad tam neni ta ‘myslenka’, zablesk tvorivosti. Je smutne, ze nevedomy automat dokaze tupe simulovat hru top profesionalu a porazit je. (ale alespon my kyu to delame taky. Vidime tahy a kopirujeme je, ale kdyz se na nas zatlaci, hra se nam rozpadne jako domecek z karet. Jen tu ‘mimic play’ neumime delat tak dlouho a precizne, protoze jsme si neprehrali ty miliony partii…) Je skvele, ze top profesionalove nejsou automaty a s uzasnym propoctem ve sve hlave (jedna hemisfera –… Read more »
Mikin
Člen

Dneska vysla velka weiqi priloha v China`s Daily, hlasne troube strany. Je tam o historii hry, pravidlech a Alphago matchi. Vypada to na slibnou podporu weiqi v Cine 🙂

LeeCho
Člen

Zkoumal někdo, jak to bylo s kombinací “brilantní tesuji 78” vs. “velká chyba AG 79”?
Kdyby komp zahrál 79 správně (řekněme někam kousek vedle), bylo by 78 neúčinné?

panep
Člen
LeeCho
Člen

A časem bychom se mohli vrátit k původním rankům ze začátků Edo periody- lidi by byli jen po titul yozu 7.D a tituly yun-meijin 8.D a meijin 9.D by byly vyhrazený pro kompy 🙂

Mikin
Člen

Pulciku chybna logika, je to holka, smir se s tim 😉

cung-fou
Host

Holka X kluk? Ani na chvilku mne nenapadlo nic jiného, než, že je to TO Alphago.

miira
Host

vysledek 4:1 – a nasledne planovane vylepseni AlphaGo… hm, mozna ze Lee Sedol se zapise do historie jako jediny clovek, ktery kdy AlphaGo porazil, v jedne partii.

wpDiscuz
Souboj století