Svět

Tentokrát začneme časově odzadu. LG Cup je jednoznačně nejvýznamnější akcí, která se v květnu na světové scéně konala. Turnaj hraný v Koreji a sponzorovaný korejskou firmou se však stal pro korejské hráče naprostou noční můrou, čemuž z velké části odpovídá dosavadní průběh. Do čtvrtfinále se probojovali pouze dva domácí hráči. Jedním z nich je jednička Park Junghwan po knock-outu Ke Jie, jenž v poslední době naopak zažívá tvrdý pád zpátky na zem. Druhým je rozjetý šestnáctiletý mladík Shin Jinseo, do něhož jsou vkládány velké naděje. Navíc se nachází v jednoznačně slabší polovině pavouka. Zbytek hráčů jsou už tedy jen Číňané. Méně nápadní Meng Tailing a Peng Liyao, každý vyřadili jedno korejské eso. Dang Yifei zažívá velký návrat, ale v tomto případě měl hodně šťastný los. Zhou Ruiyang, Chen Yaoye a Gu Li jsou potom známé firmy a stali se katy pro další přední korejské hráče. Poslední jmenovaný navíc předvedl v prvním kole skvělý obrat proti Lee Sedolovi. Z japonských hráčů zaznamenal výhru jen Ichiriki Ryo, když si poradil s „šest-čtyřkou“ Gan Siyangem.

Novou hvězdou na turnajovém nebi je v Pekingu konaný Xinao Cup. Na konci měsíce května se hrálo tradičně zrádné předkolo. Tentokrát byly k postupu do hlavní fáze potřeba tři výhry. Čína produkuje každý rok neskutečné množství neznámých talentovaných mladíků a mnoho z nich již nyní v této kvalifikaci uspělo, přičemž každý vyřadil minimálně jedno známější jméno. Jsou to Wu Chenyu, Chen Yunong, Huang Jingyuan, Chen Zijian a Wang Shiyi. Naopak se pochopitelně nevyhnulo selhání několika slavným jménům. Hlavní turnaj si nezahrají Číňani Tuo Jiaxi, Xie He, Gu Zihao, Xie Erhao nebo Qiu Jun. Z Korejců pak Won Sungjin, Park Yeonghun, Hong Sungji, Lee Donghoon a opět vypadl i Choi Cheolhan.
V těchto předkolech nejsou bez šance japonští hráči. Jednomu z nich se dokonce podařilo projít do hlavní fáze a tím je Fujita Akihiko. Daleko nebyli ani Shida Tatsuya a Numadate Sakiya. Z taiwanských hráčů málem prošel talentovaný mladík Xu Haohong.
Stejně jako na Samsung Cupu je i v tomto turnaji světová divize předkola, které se však zúčastnilo jen osm hráčů a mezi nimi dva Evropané Ali Jabarin a Mateusz Surma. K naší smůle však byli nalosováni hned v prvním kole na sebe. Vítězný Jabarin hned v dalším kole ztroskotal na Američanovi Ericu Lüovi. Ve finále pak Lü nestačil na krajana Jianga Zhujiu.
V seniorské divizi se představilo mnoho legend, ale bohužel z Japonska nepřicestoval nikdo a z Koreje jen Yoo Changhyuk. Kvalifikací nakonec prošli Yu Bin a méně známý Fang Tianfeng.
Ženská sekce se těšila velké účasti, avšak místa byly jen dvě, proto bylo potřeba zvládnout čtyři až pět partií. Konkurence se stala menší po účasti Song Ronghui a Choi Jeong v hlavní sekci a Rui Naiwei v sekci seniorské. Většina účastnic byla z domácích řad, proto i obě postoupivší jsou z Číny. Nepatří však do absolutní ženské špičky – Cao Youyin a Zhang Xiang.

Mezinárodní ženský týmový turnaj Tiantaishan Cup se hrál v čínské provincii Zhejiang. Každá ze čtyř goistických velmocí poslala svůj tříčlenný ženský tým. Všechny země poslaly své nejsilnější hráčky. Až na Japonsko, z čehož pramenil potupný výsledek – poslední místo s jednou výhrou z devíti na kontě. Rozhodující zápas byl samozřejmě mezi Čínou a Koreou, který vyhrála Čína 2:1.

Čína

V Číně se rozjel významný turnaj jménem Quzhou-Lanke Cup. Odehrána jsou zatím dvě kola, tudíž zbylo posledních osm hráčů. Mezi nimi není žádné překvapivé jméno. Dva výsledky však za zmínku stojí a to selhání Shi Yue proti Peng Liyao a Lian Xiao s veteránem Chang Hao. Do hlavního turnaje se probojoval také Tong Yulin, který se zúčastnil Evropského kongresu 2014 v Sibiu, ale proti Wang Xi si ani neškrtnul.

Dále běží také Chinese City League A, která má za sebou první polovinu. Vedoucím týmem je opět ten favorizovaný z Hangzhou, který zatím neprohrál a jehož nejsilnější sestava opravdu nahání hrůzu. Posuďte sami: Park Junghwan, Lian Xiao, Li Qincheng, Chun Guangya – to je síla! Co se týče individuálních výsledků, tak čisté skóre má po šesti kolech už jen Xie Erhao z týmu Zhuhai.

Korea

Lee Sedol pokračuje ve svém úspěšném období a získal do sbírky další titul, letošní druhý korejský. Ve finále turnaje Maxim Cup podle očekávání zdolal Won Sungjina 2:0. Ve druhé partii však musel Lee předvést velký obrat.

I v Koreji se konečně rozjel nový ročník týmové ligy Korean Baduk League. Zde se však týmy nejmenují podle měst, ale podle hlavního sponzora, protože se stejně hraje vše v Soulu. Zde jsou družstva mnohem vyrovnanější, a tak je těžké odhadnout favorita. Loňským vítězem byl tým Tbroad s nejsilnější sestavou Park Junghwan, Lee Donghoon, Kim Seongjae, Kang Yootaek, Park Mingyu.

Japonsko

Iyama Yuta musí po dosažení sedmého titulu čelit první vážné výzvě a to o titul Honinbo. Vyzývatelem se stal Takao Shinji a v dosavadních partiích jednoznačně ukázal, že nedá kůži lacino. Vyhrál totiž první partii a nebyl daleko od výhry ani v té druhé. Nicméně skóre je srovnané 1:1 a tento měsíc nám nabídne další tři partie série.

Iyama už zná i svého dalšího vyzývatele – o titul Gosei. Stal se jím Murakawa Daisuke, po finálové výhře nad Yamashitou Keigo, který tento rok zažívá trochu útlum. Série začíná taktéž v červnu.

V turnaji Ryusei je k vidění nevídaná série. Mladík Adachi Toshimasa vyhrál již devět partií v řadě. Vzhledem k tomu, že začínal až na posledním místě bloku, jde o unikátní počin. Navíc už přichází řada na velice slavná jména. Poslední obětí Adachiho se stal Otake Hideo. I v jiných turnajích má Adachi velmi dobré výsledky: v Shinjin O – turnaji pro mladé hráče – se již probojoval do čtvrtfinále a dokonce se protlačil do hlavní fáze vyzývatelského turnaje o titul Oza. Určitě o něm ještě hodně uslyšíme.

Taiwan

První finále významného turnaje se odehrálo letos na Taiwanu. Vítězem Haifong Cupu se stal Xiao Zhenghao, který patří dlouhodobě mezi špičku a drží tak v současnosti dva tituly. Velkým šokem však byl jeho finálový soupeř Jian Jingting, jehož jméno je naprosto neznámé. Po cestě turnajem vyřadil hned několik velkých favoritů a statečně bojoval i ve finále, ale podlehl v poměru 1:2.

Více se můžete dočíst na http://igokisen.web.fc2.com/news.html

Evropa

Slovensko má nového mistra, kterým se stal po několika letech zaslouženě Xaver Gubáš 3-dan, když nezaváhal ani v jedné z partií. Druhý skončil Maroš Král 3-dan po prohře pouze s vítězem. Zajímavé je, že Pavol Lisý 1-pro a Juraj Waczulík 1-dan odehráli jen poslední tři kola z celkových sedmi, proto se do boje o přední příčky nezapojili. Po výpadku nebo neúčasti dalších předních slovenských hráčů se i přes tři prohry protlačil na 3. místo Peter Smolárik 2-kyu. Součástí akce pořádané v obci Látky byla i mistrovství v dalších kategoriích.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160504A

Fredrik Blomback 6-dan již několikátý rok v řadě potvrdil roli krále švédského go, když zvítězil na dalším mistrovství republiky. Na druhém místě skončil Martin Li 4-dan a třetí Charlie Aakerblom 5-dan. Další silní hráči překvapivě účast vynechali. Zřejmě se trapný zlozvyk nehraní národních mistrovství rozšířil po celé Evropě a bohužel i do Česka…

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160506F

Podobná situace nastala i na mistrovství Švýcarska, kde se nezúčastnil nejsilnější tamní hráč Armel-David Wolff 4-dan. Šance proto využil John Walch 4-dan, který před sebe nepustil záplavu prvních a druhých danů.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160521E

Ve Velké Británii mají na evropské poměry unikátní hrací systém mistrovství. První fází je turnaj kandidátů, kde hraje 24 hráčů, z nichž nejlepších osm postoupí do ligy vyzývatelů. Dva nejlepší poté mají právo utkat se o titul v zápase na tři vítězné partie. Loňský šampión Andrew Simons 4-dan sice nemusel hrát turnaj kandidátů, v lize vyzývatelů však skončil až na čtvrtém místě. Po jedné prohře nasbírali Jiang Junnan 5-dan a Charles Hibbert 3-dan, proto nebylo potřeba rozstřelu v rozhodnutí vyzývatelů.

http://www.britgo.org/results/2016/challengers

Květen je měsícem mnoha významných turnajů. Hned týden po Grand Slamu se dějiště přesunulo do Amsterdamu, kde se každoročně koná čtyřdenní akce v japonském centru ve čtvrti Amstelveen. Turnaje se už bohužel neúčastní evropská špička a často ani ta nizozemská. Tradicí na amsterdamském turnaji je velmi špatné losování, ale to pravděpodobně na slábnoucí účast vliv nemá. Jasným vítězem turnaje se stal Francouz Thomas Debarre 6-dan, který ani jednou neprohrál. Nejasnější bylo dění pod ním, kde všichni hráči nasbírali minimálně dvě prohry. V těsném souboji pomocných kriterií zvítězil Dominik Bövíz 6-dan z Maďarska a hned za ním Tanguy Le Calvé 6-dan, rovněž z Francie. Úpadek holandského go jen potvrdilo osmé místo Merlijna Kuina 6-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160505A

Velkým překvapením v Amsterdamu byla silná účast francouzských hráčů, protože i ve Francii se konala významná akce. Turnaj v Rennes byl dokonce sedmikolový. Vítězem se stal překvapivě bez prohry Denis Karadaban, který tak postoupil na 5-dan. Až s druhým místem se musel spokojit favorit Benjamin Dréan-Guenaïzia 6-dan. Třetí skončil progresivní Alban Granger 4-dan. Jeden z favoritů Benjamin Papazoglou 5-dan odstoupil z turnaje již po prvním kole po prohře s 2-danem…

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160505B

O Top-8 hamburského turnaje Kido Cup se toho napsalo dost a dost. Avšak v hlavním turnaji je konkurence také velice ostrá a nehraje se o úplně malé finanční částky. Na první místo se propracoval čínský hráč žijící v Braunschweigu s velice zajímavým příběhem. Před několika lety mu profesionální titul v Číně utekl o pouhou jedinou výhru, a proto se rozhodl boj o statut profesionála vzdát. Po několika letech bez go se zaregistroval do tohoto turnaje jako 3-dan, nakonec byl přemluven na třídu 5-dan… Před posledním kolem však stál v čele turnaje neporažený, takže bylo více než jasné, že až tolik ze své původní výkonnosti neztratil. V posledním kole se ale přece jen ukázala malá nerozehranost a v koncovce partie s Jonasem Weltickem 5-dan udělal velice hrubou chybou a partii prohrál. Třída mu nakonec byla stanovena „pouze“ na 6-dan, ale o vítězství v turnaji nepřišel. Na druhé místo se propracoval již zmíněný Welticke, který se po třech partiích krčil hluboko dole s jednou výhrou. Na třetí místo dokráčel Dominik Bövíz. Turnaje se zúčastnilo i devět českých hráčů, nejúspěšnějším byl nakonec Dušan Jánsky s pěti body.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160514F

Další významnou akcí ve Francii je turnaj ve Štrasburku, který se vrátil na svůj původní termín v květnu. Zde se hraje systémem play-off pro nejsilnějších šestnáct hráčů (celkově na čtyři kola). Možná proto není v Evropě více populární a i letos se stal asijskou záležitostí. Zvítězil Korejec Kim Seongjin 7-dan. A za ním dva Japonci Katayama Hiroyuki a Noguchi Motoki – oba také 7-dan. Z českých hráčů se turnaje zúčastnila Jitka Bártová.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160521B

Rusové mají opravdu mnoho velkých turnajů a další z nich se konal v Moskvě. Favoritem byl Timur Sankin 6-dan a vše nasvědčovalo jeho vítězství, ale v posledních dvou kolech naprosto selhal. Z triumfu se radoval mladík Anton Černych 5-dan, jenž zaváhal pouze se Sankinem. Andrej Kašajev 5-dan a Igor Burnajevskij 5-dan sice Sankina porazili, ale prohráli s vítězem turnaje a každý ještě jednou, proto skončili na druhém a třetím místě.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160514H

V Darmstadtu se konalo německé mistrovství juniorů. Zároveň se hrál i doprovodný turnaj, který přilákal takřka osmdesát účastníků. Vítězem se stal bez prohry Johannes Obenaus 5-dan, jenž přicestoval až z Berlína. Druhý skončil téměř domácí Jonas Welticke 5-dan. Oba hráči již směřují k uhrání nové třídy. Je vidět, že v Německu nastupuje nová generace hráčů. Na turnaj dorazila také početná belgická výprava vedena jejich nejsilnějším hráčem Lucasem Neirynckem 5-danem. Ten obsadil třetí místo.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160528C

Dost bylo napsáno o turnaji ve Vídni zde na Gowebu i na stránkách EGF, ale jedna událost však byla opomenuta. Stanislaw Frejlak z Polska si uhrál 6-dan! A jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, brzy by ho mohli následovat další evropští hráči. Frejlak je letos druhým nově uhraným 6-danem. Prvním byl Dominik Bövíz. Po nedávné změně klasifikačního systému v ČR dosáhl na tuto metu i Jan Prokop.

Podrobnosti