Česká liga družstev 2023/2024

Hrací období: internetová kvalifikace – říjen 2023 až duben 2024; live finále čtyř nejlepších týmů (bude upřesněno) – léto 2024

Hrací místo kvalifikace: KGS – Český pokoj

Hlavní organizátor turnaje: Lukáš Podpěra
(kontakt: lukan.go@gmail.com)

Startovné: 1. liga – 900 Kč za družstvo, 2. liga – 700 Kč za družstvo, 3. liga – 500 Kč za družstvo
Na účet: 241529095 / 0300

Účast není omezená věkem ani výkonností. Hráč na soupisce týmu z 1. ligy má povinnost mít zaplacené členství ČAGo nebo SAGo za rok 2023.
Hráčům, kteří dosud nejsou vedeni v EGD, bude propůjčena třída po dohodě s kapitánem daného týmu a organizátorem.

Insipirace: PGETC, Bundesliga

Ceny: Prestiž a také putovní pohár pro vítěze.

Družstva: Soupisku tvoří minimálně 6 hráčů, horní hranice není stanovena. Čtyři hrací desky, nejlépe aby byl vždy připraven i náhradník. Soupisky (stejně jako stanovené pořadí hráčů) nelze v průběhu sezóny měnit. Stejná klubová příslušnost podmínkou.

Velké kluby mají možnost sestavit více družstev. V případě že klub disponuje alespoň 12 hráči na soupisce, může mít svoji soupisku jednotnou pro více družstev. Hráči kteří se nedostanou do sestavy A-týmu pro daný zápas, mohou nastoupit v sestavě B-týmu. Nejslabší hráč v sestavě A-týmu však musí být na soupisce výše postavený než nejsilnější hráč sestavy B-týmu a tak dále, aby se předešlo taktizování. V tomto případě klub může disponovat jedním kapitánem (komunikační osobou) pro více družstev, startovné však zaplatí za všechna družstva. Podmínkou však je mít tyto družstva v rozdílných ligových úrovních. Hráči nastoupivší v prvoligových družstvech musí mít samozřejmě zaplacené členství a jejich partie se automaticky započítávají do ratingu.
Brněnský klub So-Imba momentálně disponuje dvěmi družstvy v první lize a jedním ve druhé. Soupiska druholigového družstva by tedy měla být napojena na jedno z prvoligových.

Možné výjimky, které však musí schválit organizátor: Menší kluby v rámci jednoho kraje a nebo maximálně 50 km od sebe se mohou spojit.
V případě, že by některému z menších klubů chyběl hráč k sestavení soupisky, může si též vypůjčit jednoho hráče z některého z jakéhokoliv větších klubů na „hostování“.

 • Kluby jako Můstek, Weiqi Club, Frýdek-Místek, Karlovy Vary nebo So-Imba nemají důvod se s nikým spojovat.
 • Příklady spojení v rámci kraje: Ostrava-Opava, Ústí-Děčín, Olomouc-Jeseník
 • Příklady spojení mimo kraje do 50km: Hradec-Pardubice
 • Nejdůležitější je správný týmový duch!
 • Teoretická možnost vytvořit i družstvo samotářů.

Každé mužstvo má svého kapitána (nemusí být nutně nejsilnější hráč), který vyřizuje registraci, nominace na zápasy a slouží jako hlavní komunikační osoba s organizátory. Sestavu týmu musí dodat vždy minimálně 24 hodin před startem utkání (dále možné změny pouze ze seriózních důvodů). Kapitán by též měl mít dobře prostudovaná turnajová pravidla a sledovat informace o turnaji.
Příkladem z loňské sezóny může být například kapitán píseckého klubu – tak by to mělo vypadat.

Hrací den: Středa, všechny desky nastupují ve stejný čas (start 20:00)!

Pokud se hráč(i) nedostaví ve stanovený čas začátku zápasu, nastupuje jeho náhradník, musí však splňovat pořadí na soupisce a neměl by být již nominován k zápasu v sestavě jiného družstva klubu. V případě, že partii nezahájí do 15 minut (při ohlášeném zpoždění do 30 minut) ani náhradník, je automaticky kontumována. Za kontumaci mínus 1 board-point do celkové součtu. Za druhou v ročníku už mínus celý match-point. Za třetí je tým diskvalifikován.

 • Takto striktní nastavení – stejný čas, potažmo i stejný den – je zcela úmyslné, aby nenastupovali stále jen ti nejsilnější. Velmi pravděpodobně budou dostávat příležitost další v pořadí a mohou tak naplnit hlavní myšlenku kolektivních sportů, kde je i nejslabší náhradník stejně důležitým článkem týmu. Jednoznačná výhoda je to i z pořadatelského hlediska.

Čas na partii: 45 minut + byoyomi 3×30 sekund

Pravidla:

 • Japonská pravidla
 • 6,5 komi, rovné partie
 • Kvalifikace se započítává do ratingu jako kategorie D (25% plné hodnoty) a následné finále jako kategorie B (75% plné hodnoty) – hráči 2. a 3. ligy mají však možnost před začátkem sezóny vyjádřit přání, že nechtějí své partie do ratingu započítat.
  V případě, že jeden ze soupeřů nechce partii počítat do ratingu, tak automaticky počítána není, i přestože by si to druhý hráč přál. V EGD bohužel nelze nastavit, aby se partie započítávala pouze jednomu hráči.
 • Partie se hrají na KGS v módu „přátelská“. Pokud se však oba soupeři domluví, mohou partii hrát i v módu „hodnocená“. Partii otevírá hráč s černými kameny (barvy si prosím nepleťte – první tým uvedený v rozlosování má černé kameny na 1. a 3. desce).

Na začátku partie by každý z hráčů měl napsat do chatu partie své celé jméno, třídu a tým, za který hraje.
Příklad: Lukan [-]: Lukáš Podpěra 7-dan – Weiqi Club Praha

Systém:
1. liga – 8 družstev; 1.-4. tým postupuje do finále, poslední tým sestupuje do 2. ligy, 7. tým jde do baráže o záchranu proti 2. týmu 2. ligy
2. liga – 8 družstev; vítěz postupuje do 1. ligy, 2. tým jde do baráže o postup proti 7. týmu 1. ligy, 7. tým jde do baráže o záchranu proti 2. týmu 3. ligy, poslední tým sestupuje do 3. ligy
3. liga – 6-8 družstev; vítěz postupuje do 2. ligy, 2. tým jde do baráže o postup proti 7. týmu 2. ligy

Kritéria pro pořadí:

 • Match-points (výhra – 2 body, remíza – 1 bod, prohra – 0 bodů)
 • Board-points
 • Počet výher na 1. desce
 • Počet výher na 2. desce
 • Počet výher na 3. desce
 • Los

Fair-play: Nezbytná součást turnaje. Není dovoleno používat žádné joseki vyhledávače, pomoc od umělé inteligence či si nechávat radit od výkonnostně zdatnějších kamarádů. V případě usvědčení některého z hráčů v týmu z podvodu následuje kontumace daného zápasu. Pokud bude stejný či jiný hráč z daného týmu podvádět znovu, všechny zápasy celé sezóny jsou týmu kontumovány (včetně ratingových ztrát) a tým je neprodleně diskvalifikován do konce sezóny. Tato pravidla budou striktně dodržována. Hlavní organizátor turnaje je dostatečně silný na to, aby podvod poznal!

Registrace týmů (název klubu = jméno týmu) e-mailem organizátorovi do neděle 1. října 2023.
Finalizace soupisek (včetně přání o nezapočítávání některých hráčů do ratingu) do neděle 8. října 2023.
Na soupisce je nutné uvést jména hráčů, třídy (rating) a KGS účty, které budou platit pro celou sezónu.
Dále by bylo vhodné uvést hráče, kteří nemají zájem o započtení partií v kvalifikaci do ratingu. (platí jen pro družstva z 2. a 3. ligy)

Termíny zápasů budou upřesněny po finalizaci soupisek začátkem října.