To, o čem se už několik dní v goistických kruzích šušká, bylo oficiálně potvrzeno v evropské ratingové databázi: Česká republika má nového 1. dana, a to hned nejmladšího ve své historii! Jméno určitě vůbec nikoho nepřekvapí. Stal se jím Bartoloměj Dach, který této mety dosáhl minulý víkend na Slovenském festivalu go.

Laťku přitom nasadil hodně vysoko. Bártíkovi je teprve 10 let, 9 měsíců a 3 týdny. Dosavadní rekordmani Lukáš Podpěra a Ondřej Šilt se danovými hráči stali až měsíc po dvanáctých narozeninách. Podle aktuálních pravidel a současného výpočtu ratingu by byl Lukáš 1. danem o tři měsíce dříve. Ale i tak ho Bartík pořád překonal o více než rok.

Impozantní je i cesta, která k zisku mistrovské třídy Bartíka dovedla. Odehrál 44 turnajů, z nichž pouze na třech zaznamenal ratingovou ztrátu. Turnajové skóre má 145:64, tzn. úspěšnost 69,4 %. V tomto ohledu o trochu překonává i dalšího nadějného letošního 1. dana juniorského věku Jana Komína.

Možná ne všichni ví, že Bartík je už třetí generací hráčů go v jeho rodině, takže zázemí má asi jako málokdo. Zakladatelem Jurkovsko-Dachovského klanu je nestor mikulovského go a Bártíkův děda Karel Jurek, ve své době 1. dan. Táta Zbyněk Dach je 4. dan a už přes tři desítky let patří mezi stálice českého go. Máma Ingrid, rozená Jurková, měla v dobách své aktivní kariéry 4. kjú. A samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit i neméně slavné Bartíkovy strýce – Martina Jurka, 5. dana, a Karla Dacha, 4. dana.

Skoro by se dalo napsat, že v takovém rodinném zázemí to musí jít samo, což samozřejmě není pravda. Proto velká gratulace do Mikulova a snad rychle přibydou další mistrovské stupně!