O víkendu se kromě mezinárodního turnaje v Grenoblu o své slovo hlásila také čeká juniorská scéna. V kategoriích U12 & U18 se spolu nakonec utkalo celkem 15 juniorů z původních 24 přihlášených. Na poslední chvíli totiž několik z nich onemocnělo. V kategorii U12 zazářil favorit Bartoloměj Dach 2d a v pořádí za ním se 2.-4. místo zacyklilo ve zcela rovnoměrných soubojích. O pořadí tedy nakonec rozhodl rating. Kategorie U18 byla díky rozšíření největší za několik posledních let. Po napínavějších bojích se však umístili junioři na prvních příčkách také očekávaně. Organizaci již několik let zajišťuje zkušená lektorka a hráčka Jana Hricová na ZŠ Brdičkova v Praze.

Konečné výsledky

U12
1. Bartoloměj Dach 2d
2. Martin Podpěra 18k
3. Jakub Mihalčin 19k

U18
1. Jan Komín 2d
2. Ladislav Kořan 5k
3. Anežka Jirušová 12k

Gratulujeme vítězům, čest poraženým!

FOTOGALERIE

_____________________________________

Ano, jak jste správně zaznamenali pro letošní rok se změnili kategorie, avšak nejedná se až tolik o změnu jako spíše návrat k historickému rozložení. V kategorii U18 bojovala o přední příčky v minulosti naše aktuální česká špička. Její obnovení je v souladu se změnou na evropském a světovém šampionátu, kde se organizátoři rozhodli pro nová pravidla pro kvalifikace. Pro kvalifikaci na Mistrovství světa v kategorii U18 je nyní nutné mít titul 5d (v případě dívek 3d) a v případě, že není možné kvalifikovat takto silné hráče z Evropy propadne místo kvalifikace do kategorie U12, kde takto přísná pravidla nejsou. Na druhou stranu v případě, že hráč, který není 5d vyhraje Mistrovství Evropy juniorů, bude mu tato třída nově automaticky udělena a rating resetován…Kategorie U20 byla zcela zrušena, a to z důvodu, že akce na kterou se kvalifikovalo (Globis Cup v Japonsku) ztratila své sponzory a zanikla. Pro letošní MEJ byla utvořena kategorie U21, která však není oficiálním šampionátem a pouze doprovodným turnajem ze kterého se mohou junioři kvalifikovat jako divoké karty na Mistrovství Evropy 2024 ve Francii.

Dále se utvořil také elitní tým „EYE – European Youth Elite“, který je složen z nejsilnějších evropských juniorů, které vybírá Catalin Taranu 5p a spolu s tím organizuje pro tyto vybrané juniory placené tréninkové cykly každý měsíc. Junioři, kteří jsou zařazeni do této ligy mají větší šanci být kvalifikováni Catalinem Taranu na Mistrovství světa, jelikož kandidáty nově vybírá taktéž právě on a nejsou vybíráni na základě pořadí na Mistrovství Evropy juniorů. Elitní tým kategorie U18 je složen ze 7 hráčů (4x Ukrajina, 1x Německo, 1x Rumunsko, 1x Chorvatsko), přičemž z Ukrajiny bylo zařazeno více hráčů jako forma projevu solidarity s válkou. I z tohoto důvodu nebyl bohužel zařazen do týmu náš reprezentant Jan Komín, který je silnější než poslední zařazený. Kategorie U12 je již více rozmanitá a zahrnuje 6 hráčů, z nichž jedním je také náš reprezentant Bartoloměj Dach 2-dan (1x Turecko, 1x Velká Británie, 1x Maďarsko, 1x Česko, 1x Finsko, 1x Ukrajina).

Novinek v oblasti juniorské reprezentace je více a bohužel z toho nejsou čeští zástupci starající se o mládež vůbec nadšení. Junioři jsou nuceni platit za lekce Catalinovi namísto, aby si zajistili vlastní trénink jim vyhovující a na míru pro ně, a to z důvodu, aby měli šance pro kvalifikaci na MS. Hodnota MEJ také značně poklesla a výpravy tedy začínají poztrácet smysl, jelikož se jedná pouze o jeden z turnajů, ačkoliv samozřejmě stále s příjemnou atmosférou. Bohužel ačkoliv většina členských zemí EGF proti těmto změnám a výtvorům EGF (respektive Catalina Taranu, který aktuálně zodpovídá za evropskou mládež) protestovala, nebyly jejich hlasy nikterak vyslyšeny. Uvidíme tedy, jak se bude současná situace s juniorkou vyvíjet a můžeme jen doufat, že se projekt více uzpůsobí reálné situaci juniorů v členských zemích.