Barážovými utkáními během května byla zakončena letošní kvalifikace České ligy družstev. Soutěž se poprvé odehrála s plně naplněnými třemi ligami, a tak si všechna družstva mohla vychutnat plný počet sedmi zápasů.

Stejně jako v loňském roce se na úvod sezóny usadil v čele tabulky Weiqi Club Praha. V minulých dvou ročnících se tento ambiciózní klub neprobojoval ani do finálové čtyřky a podobné selhání po slibném začátku nechtěl opakovat. Naštěstí kapitán Lukáš Podpěra tentokrát dokázal probudit i své kolegy, kteří mu zdatně sekundovali ve sbíraní bodů. Postup ztvrdili impozantními výhrami 4:0 nad oběma družstvy klubu So-Imba, ve kterých se ukázalo klíčové nasazení Petra Kouby. A přestože pražský klub nakonec v závěru z první příčky spadnul jako slon ze stromu, mohl kvalifikační fázi považovat za úspěšnou. Prohru nicméně neodvrátil v derby s městským rivalem z Můstku, který na toto klíčové poslední kolo pro změnu probudil Jana Horu a v přímém souboji tedy finišoval na čele tabulky. Největší zásluhu má na „prezidentském poháru“ Daniel Konopáč, který za celý ročník nenašel přemožitele a jako jediný hráč 1. ligy měl perfektní skóre 7:0. Do poslední chvíle se tentokrát musely třást o postup obě družstva klubu So-Imba, která letos velmi rotovala sestavami. Nakonec Jan „Omino“ Prokop a Ondřej „Scurge“ Kruml své mise zvládli a tým druhého jmenovaného se bude moci pokusit o obhajobu trofeje ve finálovém klání. Hodně totiž brněnským týmům zapaloval až do poslední chvíle Go klub Košice. Na první desce totiž zářil Ondrej Králik, který našel pouze jednoho přemožitele. Pokud by ale v příští sezóně ve východoslovenské metropoli rádi udělali z republikového finále federální, potřebují zabrat na spodních deskách, protože stále velmi málo zápasů dovedou do vítězného konce. Mají však velmi mladý tým s nejnižším věkovým průměrem, takže potenciál na postup v příštích letech by tam rozhodně byl. Písek byl jakožto nováček nejvyšší soutěže pasován za hlavního kandidáta na sestup, kterému se nakonec celkem pohodlně vyhnul a dokonce mu podařilo remizovat s pár silnějšími soupeři. Velmi užitečnými se ukázaly přespolní posily, například Tomáš Lechovský. Není tedy vyloučené, že v budoucnu písečtí uvítají více posil z nedalekých Českých Budějovic. Karlovy Vary se po dvou sezónách v top čtyřce propadly až téměř na dno tabulky a nebýt skvělých výkonů kapitána Tomáše Grossera, nejspíš by sestoupily přímo. Nakonec dostaly možnost se o záchranu porvat v baráži, ve které uspěly a udržely tedy prvoligovou příslušnost i pro příští ročník. Union Plzeň poslední léta každoročně utrpí odchodem některé ze svých opor do jiného klubu. Nejinak tomu bylo i tentokrát a přestože se jeho hráči statečně rvali, nakonec sestup neodvrátili i přes výhru proti Karlovým Varům. Bohužel to byly jejich body jediné, a to ve vyrovnané tabulce na záchranu nestačí. Kapitán Jakub Mírka však vzal sestup sportovně, že ve druhé lize si alespoň jeho tým užije mnohem více vyrovnaných zápasů. Bulvární plátky také uváděly zákulisní informace o možnosti prodeje prvoligové licence do Mikulova, ale můžeme jen doufat, že to byla pouze tradiční novinářská kachna.

Ve druhé lize jsme měli možnost sledovat velmi podobný souboj jako o patro výše. Až do posledního kola se v čele držela Ostrava, kde každé kolo skóroval Jiří Mamula. V tom závěrečném však chyběl a jeho spoluhráči poprvé v sezóně prohráli. Ostravští ještě dostali opravný pokus na postup v baráži, v té však neuspěli. Na čelo se tak probojoval B-tým pražského Můstku, který mohutně finišoval a nakonec slavil přímý postup. Nejvíce tým táhl Michal Kovařík, který jistě již vyhlíží silnější soupeře v nejvyšší soutěži. Dlouho barážovou pozici okupoval tým Pesimistů z Bratislavy, který udivoval vyrovnaností své soupisky, která prakticky zahrnovala jen hráče síly 1-kyu či 1-dan. Nakonec se ale propadl na čtvrtou příčku. Družstvo úspěšně vedla kapitánka Zuzana Králiková, která se však na příští sezónu vrací do rodných Košic, takže je otázka, jak se z touto ztrátou bratislavští vypořádají. Na solidní třetí pozici se nakonec propracovala Olomouc. Kapitán Jakub Fridrich nejen že dokázal ze své skromné soupisky dostat maximum, ale také značně pomohl hlavnímu organizátorovi vytvořením aplikace k automatickému převodu výsledků do tabulky, což znatelně šetří čas a navíc již v tabulce nevznikají chyby ručním zadáváním. Družstvo Blanska má ve své sestavě hned několik legend českého go. Nejlépe se v letošní sezóně předvedl Richard Knecht, který vyhrál šest partií, což se ve druhé lize povedlo pouze dalším dvěma hráčům zmíněným v úvodu odstavce. Nenastoupil však do posledního kola a po drtivé prohře se mohl tým ještě teoreticky namočit do boje o záchranu. So-Imba ?! jako obvykle hrála střed vyrovnané tabulky druhé ligy, ale nakonec si také musela dát pozor na záchranářské starosti. Zajímavým objevem sezóny byl v jejich řadách Pavel Kotala, který potrápil hned několik danových hráčů. Na „červených“ příčkách se nakonec objevila dvě družstva, od kterých se to čekalo asi nejméně, protože ještě relativně nedávno hrála na nejvyšší úrovni. Své jistě sehrála i rotace hráčů na předních deskách. Real Brno se nakonec udržel v baráži, kde na první desce většinou hrál Jan Šebela a nakonec přispěl i nejvíce body. Druhý sestup v řadě tedy musel zkousnout Frýdek-Místek, kterému nepomohla ani drtivá výhra v posledním kole. Z danových hráčů totiž pravidelně nastupoval pouze kapitán Michal Nemčok, což na záchranu nestačilo.

Pokud jsme v loňském vydání třetí ligy mohli sledovat unikátní jízdu Jezevců z Bratislavy, tak ta letošní nováčků z Mikulova byla ještě impozantnější. Na soupisce se objevili kromě domácích hráčů také navrátilci z Plzně či pražského Můstku. Od začátku soutěže tedy nebyl pochyb o vítězi a v příští sezóně není vyloučené ani opanovaní druhé ligy. Nejzajímavější událostí týmu je však návrat zakladatele místního klubu Karla Jurka, který vyhrál všechny své partie. PromoGo Praha bylo jediným družstvem, které dokázalo mikulovské obrat o body a s velkým klidem si došlo pro druhou příčku. Družstvu by však slušelo mít více než jednoho danového hráče, kterým by se mohl stát například Rostislav Litovkin, který uhrál nejvíce bodů. V barážovém utkání však pražští mladí hráči neuspěli a neprolomili tak prokletí outsiderů v této fázi souteže. Ostatními účastníky byly B-týmy větších klubů, včetně Optimistů z Bratislavy, kteří disponovali zřejmě nejširší soupiskou ze všech a hráči v sestavě rotovali jak na kolotoči. Do boje o postup se mohl zapojit i Weiqi Club Praha B, jehož úspěch však až příliš závisel na tom, zda do sestavy „propadne“ někdo z A-týmu. Velmi dobře si však vedl Anton Čečeľ, který se v závěrečném kole postaral asi o nejpřekvapivější výsledek ligy, kdy družstvo málem obralo o body lídry z Mikulova.

Rádi bychom poděkovali za účast všem týmům a fanouškům za famózní podporu! Český pokoj na KGS při středečních utkáních praskal ve švech a běžně se v něm tou dobou nacházelo vysoko přes sto přihlášených uživatelů. Mimo jiné na kanále OhMyGo Ondřeje Krumla můžeme nalézt mnoho rozborů partií z letošního ročníku. A na závěr této sezóny se můžeme těšit ještě na červnové dramatické finále, které se letos poprvé přesune na Moravu. Mokrá-Horákov tedy bude prakticky domácím prostředím pro dvě družstva klubu So-Imba. Dokáže této výhody využít „S-tým“ k obhajobě trofeje? A nebo se bude radovat někdo jiný?