Letos na jaře jsme poprvé mohli sledovat v akci český juniorský tým v oficiálním Mistrovství Evropy. Druhou ligou propluli bez problémů velmi pohlednou spanilou jízdou, a tak se mohli těšit z postupu mezi elitu. Nakonec však přišla ještě sladší odměna v podobě nečekané pozvánky na světový šampionát, který se uskuteční v tomto týdnu v čínském městě Quzhou. Kromě našich se za Evropu představí také Chorvaté a Britové. V neposlední řadě EGF sestavila ještě mezinárodní tým (Vsevolod Ovsijenko 6-dan, Yuze Xing 6-dan a Bende Barcza 5-dan), který vzešel z kvalifikace na Evropském Go kongresu a měl by útočit na vysoké umístění. Celkově se představí 20 družstev z celého světa.
Česká sestava měla jasnou podobu na prvních dvou deskách – Bártík Dach 4-dan a Jan Komín 4-dan nenašli v evropské lize přemožitele. Na třetí desku nakonec padla volba na nenápadného Matouše Babku 4-kyu z Blanska. V tomto složení by bylo jistě úspěchem umístění v horní polovině tabulky. V ligové sezóně plnil vzorově roli kapitána František Čáha, ale bohužel nemohl do Číny odcestovat, a tak nakonec tým povede Zbyněk Dach.
Ve městě Quzhou se navíc nachází škola Ge Yuhong, ve které naši pilně trénovali již loňský podzim. Na trénink tedy cestuje s týmem také Lukáš Podpěra a po turnaji se k němu připojí také Honza s Matoušem a další junioři z evropské výpravy.
Držte našim palce, ať svou příležitost pevně uchopí!
1. kolo: (čtvrtek 3:00)
Česko – Quzhou Mezinárodní, 3:0
Dach – Xuan Zheng 4-dan
Komín – Lilly Hu 1-dan
Babka – Cherry Hu 3-kyu

2. kolo: (čtvrtek 8:30)
Česko – Singapur, 0:3
Dach – Chen Yihan 6-dan B+vzd
Komín – Xu Xiaofan 6-dan Č+vzd
Babka – Yang Taoyu 4-dan B+vzd
3. kolo: (pátek 3:00)
Česko – Thajsko, 1:2
Dach – Punnaris Ittisakulchai 5-dan
Komín – Chitsanucha Subtantikul 5-dan
Babka – Wynn Ketnim 4-dan
4. kolo: (pátek 7:00)
Česko – Malajsie, 1:2
Dach – Kwee Songhe 5-dan
Komín – Tan Yuanwei 4-dan
Babka – Tan Yanying 5-dan
5. kolo: (pátek 10:00)
Česko – Kyrgyzstán, 3:0
Dach – Danaj Ajtaliev 1-kyu
Komín – Bajel Abdimažitov 3-kyu
Babka – Elim Ražapov 3-kyu


6. kolo: (neděle 2:00)
Česko – Hong Kong, 0:3
Dach – Tony Wu 6-dan
Komín – Marcus Chan 5-dan
Babka – Braden Liu 5-dan
7. kolo: (neděle 7:30)
Česko – Austrálie, 3:0
Dach – Owen Dai 2-dan
Komín – Zeyuan Chen 4-kyu
Babka – William Hu 8-kyu
Český juniorský tým obsadil úctyhodné 13. místo v takto silné konkurenci. Děkujeme za reprezentaci a gratulujeme!


Jako prozatimní profilový obrázek (než bude týmová fotka) jsem zatím vybral letadlo z první části cesty do Dubaje. Pro většinu z nás to byl první let modelem Airbus 380, což je největší dopravní letadlo na světě. A pro Matouše Babku dokonce premiérový let vůbec! Jinak co jsem zaznamenal, tak na obrazovkách našich běžely filmy Star Wars, How To Train Your Dragon a Hobbit, tak si schválně můžete zkusit tipnout, který z našich juniorů zvolil který. 🙂 Včerejší druhá část cesty do Šanghaje byla již méně zaživná. Na letišti Pudong navíc jeden zmatený taxikář dovezl půlku naší výpravy na špatný hotel.… Číst vice »
Díky za zprávu a za vysvětlení profilového obrázku. Ušetřím si zbytečný dotaz, na který jsem se chystal, kde ČAGo vzalo na nový speciál. 🙂
Kdo na co koukal, si netroufnu hádat, ale film Hobbit by podle mého názoru měl být mládeži nepřístupný. Na rozdíl od knižní předlohy, která je jí určena, takže na ten doufám koukal jen Lukan a Zbyněk. 🙂
Přeju hodně zdaru, borci!
Přeji klukům hodně štěstí! Nechť je jet-lag přívětivý a soupeři skalpnutelní.
Teď k tipovačce:
Bartík – How To Train Your Dragon (u syna „Zlodraka“ je volba jasná)
Honza – Star Wars (mám pocit že Honza je příznivcem Sparty, takže věřím že jisté hvězdy mohou představovat konflikt)
Matouš – Hobbit (cesta tam a zase zpátky z Blanenského Hobitína na Dálný východ potřebuje svoji inspiraci)
Ad. cung-fou
Airbusy A380 se v dnešní době hromadně vyřazují, tak věřím ČAGO že byli iniciativní a zakoupili tryskáč ve slevě
Přesná tipovačka filmů. 🙂
A taky se ke mě teď dostalo, že osmileté holčičky (tým s divokou kartou, který sestavovala Li Ting) dostaly od kluků kanárka, takže perfektní start našich!
Tak to je opravdu sladká odměna, když jsme se z kritizované (zbytečné) 2. ligy dostali přímo na MS. 🙂 To upřímně gratuluji a držím palce!
Zdravím. Mohl bych prosím Vás vědět na základě jakých kriterií byl vybrán pro třetí desku Matouš Babka. Spojení „padla volba“ mí nezní moc transparentně. Jáké byly jiné možnosti? Jinak samozřejmě gratuluji k dosavadním pěkným výsledkům!
Dle soupisky na Pandanetu byli osloveni všichni v uvedeném pořadí zde. Hráči před Matoušem odmítli.
Ahoj vsichni, protoze mi nefunguje nic na laptopu, sepisu nejaky report pozdeji, zatim jen strucne info z mobilu. Nalada v tymu je dobra, kluci se snazi, prohrane partie jsou casto velmi tesne. Jidlo je prvotridni, organizace dobra, jen si musime zvyknout na cinska specifika, isty obskurni pozadavky aj. Po martyriu s vizy prichazi na radu i tragicka trapeni s banalitami typu koupit si jizdenku online, zavolat taxik, ziskat cash atd… Veci v Evrope bezne trvajici minuty zde cizincum zaberou hodiny. Vcera jsem kupoval 3 hodiny lokalni let z Quzhou do Xianu s asistenci dvou Číňanů a neúspěšně, pokazde to ztroskotalo… Číst vice »
Plně soucítím! Došel jsem k úplně stejnému rozhodnutí, když jsem si prožil svou anabázi s vízy a jeden čínský Silk Road. 🙂 Předtím na olympiádě v Pekingu 2008 to bylo ještě v pohodě, jak to byla óbr mezinárodní akce v olympijské vesničce. I víza šla tenkrát udělat nějak celé výpravě naráz bez větších problémů, kdy si „ofotili pas“ a nazdar. Ale co s tím teď dělají za neuvěřitelné drama a jaké opruzy pak musí člověk zažívat v Číně kvůli jejich byrokracii a blokádě všeho na internetu atd., to už fakt nechceš zažívat znova, když je jinde po světě tolik pěkných… Číst vice »
Přeji všem klukům co nejlepší výsledek. JK PS: Honzíku, hraješ zatím skvěle, drž se. Táta
Je fakt, že Zbyněk má na techniku tady fakt smůlu, loni to měl podobné. Já to mám naštěstí celkem naopak, i chatrná WiFi mi tu funguje a VPN také bez problémů. Na svěťáku mají dnes volno, tak poreferuju já ze školy o pár kilometrů dál. Pan ředitel Ge se ukázal jako charakter. Loni když jsme odjížděli, tak mi slíbil, že až se vrátím, dá mi šanci v profesionální lize. Slovo dodržel, a tak jsem se ve čtvrtek hlásil na tréninku profíků. Zajímavé je, že ty probíhají každý den pouze ve 12:30-17:00 v podobě ligové partie se základním časem dvě hodiny.… Číst vice »
Čínskej Hezi. 🙂
Přidávám odkaz na skvělé vystoupení Honzy Komína, který na akci přednášel o go v Česku: https://drive.google.com/file/d/1IUNS5RNrREMvAbbs8_wDL1K2ShdO6I_U/view?usp=sharing
Perfektní! Pobavilo mne, že anglický titulkovač přepsal wej-čchi jako Rachel. 🙂
Včera jsem měl volno, tak jsem šel navštívit kluky. Taxík za 17 yuanů byl úsměvný. Když jsem dorazil na místo, tak bylo hned vidět, že akce má světový standard. Vše opravdu prvotřídní. Zafandil jsem klukům při posledním zápase s Austrálií, po kterém následovalo vyhlášení. Z nějakého důvodu bylo první pomocné kritérium SOS a ne počet výher na deskách, takže Kyrgyzstán skončil před našimi, kteří vyhráli o čtyři partie víc. Celkově ale zanechali kluci dobrý dojem. Matoušův táta mě pozval na hotelovou večeři a pak už následoval odjezd do školy. Honza se moc těšil, protože loni tu prý strávil možná nejlepší… Číst vice »
Ahoj všichni, rád se s vámi podělím o pár postřehů a dojmů z Číny – z turnaje i negoistických zážitků. Výkonostně byli kluci v druhé polovině startovního pole, takže konečný výsledek odpovídal očekávání. Tři výhry jsme chtěli, čtyři by byly fantastické (bude příště) a pět výher byl jen sen. Loni mne v Číně překvapilo, jak mi nic nefunguje, proto jsem nebyl letos překvapen, že i s lepší přípravou nemohu v onlinu nic rozběhnout jak chci. Už na letišti mi v mobilu nefungovala předkoupená e-sim a ani jedna z obou VPN, bez kterých si v Číně nekouknete na facebook, youtube nebo… Číst vice »
Díky za tuhle super reportáž. Vše vidím v živých barvách, jako bych tam s vámi byl. 🙂
Parádní reportáž!
Ahoj Zbyňku, díky moc za pěknou reportáž. Myslím, že kluci si vůbec nevedli špatně a jsme moc rád za Matouše, že se na tuto akci dostal. Věřím, že ho to v jeho dalším vývoji hodně nakopne a za nějakou dobu začne třeba našim dvěma skvělým juniorům šlapat na paty. Budeme na tom pracovat… 🙂
Ve škole se zatím odehrává Velký cyklus. Každý den dvě partie, ale večer také rozbory od profiků po třídách. Honzu lehce urazilo, že není ve druhé třídě (se Stjepanem a Bendem), ale pouze ve třetí (s Rokem a Ryanem). No, odpověděl na to zničující demolicí Bendeho v prvním kole turnaje a následně bezchybným (24/24) tsume-go testem, což se prý už ve třetí třídě dlouho nestalo. V turnaji má zatím skóre 2:2. Když se mě Matouš ptal, jak pozná svou třídu, tak jsem mu odpověděl, že ať si najde, kde jsou Lilly a Cherry, tak tam bude stoprocentně taky. V turnaji… Číst vice »
Klukům dnes skončil Velký cyklus a nakonec celkem úspěšně. Poslední den se hrály místo dvou partií tři, takže na něm dost záleželo a znatelně zamíchalo výsledky. YangKemin (Honza) se právě dnešními třemi výhrami vyšplhal na solidních 6:5 (celkově 50. místo ze 101 hráčů), což by zaručeně stačilo na pozvánku do druhé třídy. 6:5 udělal z Evropanů ještě Sijiepan/Stjepan (29. místo), tak snad mu silná pomocná kritéria dopomohou k první třídě. V pondělí totiž nastupuje do tréninku místo cesty na Silk Road. 5:6 pak uhráli Bende a Luoke/Roko, kteří skončili kousek za Honzou. Pouhých 4:7 pak uhrál ZhangShiwen/Ryan. Matusi/Matouš nakonec měl… Číst vice »