Jubilejní dvacátý ročník Korea Prime Minister Cupu pojali Korejci ve velkém stylu. Jednou z hlavních novinek letošní akce je zařazení samostatného turnaje pro hráče do 15 let. Kromě toho se organizátoři rozhodli celý program rozšířit a například první víkend po příjezdu byl vyhrazen párovému turnaji.

Z tradiční akce pro jednoho zástupce se tak stala událost pro větší českou výpravu. Na hlavním šampionátu nás reprezentuje Jan Prokop 6d, který si účast vybojoval na základě výsledků z Mistrovství republiky 2024. Do kategorie U15 se probojoval Jan Komín 4d, jenž uspěl v online kvalifikaci pro české juniory (podmínkou účasti bylo alespoň jednociferné kyu). A v neposlední řadě jsem na akci vyjela i já – Adriana Podpěrová 2d. Pozvánka od Korejců mi přišla díky prohlubující se spolupráci s Korejskou asociací. První konkrétní výsledek těchto jednání uvidíte už v prosinci, kdy proběhne historicky první Zimní Korea kemp pro deset vybraných českých hráčů.

V Koreji jsme už třetí den. Po příletu do Soulu jsme se ubytovali v hotelu u letiště a hned následující ráno nás čekal delší přesun autobusem do horské oblasti Taebaek, kde se – stejně jako loni – akce koná. Po příjezdu jsme zamířili na slavnostní zahájení v místní aréně. Atmosféra nám všem po vstupu okamžitě připomněla časy, kdy se Pardubický turnaj ještě konal taktéž na stadionu. Hlavní hvězdou zahájení byl legendární Lee Sedol 9p. O fotku s ním měl zájem doslova každý, takže jeho pohyb po stadionu se dal spíš popsat jako neustálé zastavování a pózování. Na místě také představil svou novou deskovou hru Great Kingdom, která vychází z pravidel go, ale s několika zajímavými úpravami.

Po úvodních projevech následoval párový turnaj. Já jsem se tentokrát nezúčastnila, takže spolu hráli Honza a Janek. Během víkendu odehráli čtyři partie se skvělou bilancí tří výher: Indonésie (5,5d) +, Argentina/Chile (2d) +, Malajsie (5,5d) –, Irsko (12k) +. Zatímco kluci bojovali u gobanu, já jsem dopoledne využila volného času k procházce po místních horách. Večer jsem pak byla pozvána na VIP večeři pro zástupce asociací a speciální hosty, kde jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí ze světové go scény a plánů asijských asociací.

Městečko Taebaek je opravdu krásné a obklopené úchvatnou přírodou, určitě se po okolí během týdne ještě víc podíváme. Hrací místo je obrovský hotel v tradičním korejském stylu. Junioři hrají v samostatné místnosti, odděleně od hlavního národního šampionátu. Partie z obou kategorií můžete sledovat online na Tygemu. Postupně sem budeme přidávat krátké reporty a výsledky z turnaje. Více informací je dostupných také na oficiálních stránkách akce (v Česku mi přístup na ni fungoval pouze skrze VPN).

Držte našim palce! 🇨🇿✨

Fotogalerie

1.kolo (10.11.2025, 1:00)
Prokop – Tomas Sabirovas, 2d (LT) Č+vzd
Komín –
Barlas Mukanov, 5k (KZ) B+kont

Hned v prvním kole Honzovi nepřišel soupeř k partii a po 8 minutách tak rozhodčí udělili výhru Česku. Později jsme se dozvěděli, že měl nejspíše Kazachstánec zdravotní problémy, nicméně oficiální stanovisko zatím stále nevíme.

2.kolo (10.11.2025, 5:30)
Prokop – Bhirasidh Woranansiri, 4d (TH) B+vzd
Komín – Ernur Emiljev, 1k (KG) B+vzd

3.kolo (11.11.2025, 1:00)
Prokop – Ulaş Ören, 5d (TR) B+4,5
Komín – Chen Yihan, 6d (SG) Č+vzd !! 🙂

4.kolo (11.11.2025, 5:30)
Prokop – Fu Yu, 8d (CN) B+vzd
Komín – Tsai Mingruel, 7d (TW) Č+vzd

5.kolo (12.11.2025, 1:00)
Prokop – Albert Yen, 7d (US) B+1.5
Komín – Bende Barcza, 5d (HU) B+vzd

6.kolo (12.11.2025, 5:30)
Prokop – Rob van Zeijst, 7d (NL) Č+vzd
Komín – Kwee Songhe, 5d (MY) B+5.5

7.kolo (13.11.2025, 1:00) – U15 má pouze 6 kol
Prokop – Xu Xiaofan, 6d (SG) Č+0,5

Konečné výsledky

Jan Prokop 6d obsadil krásné 6. místo v rámci hlavní kategorie šampionátu a Jan Komín 4d se umístil na 14. místě v kategorii mezi juniory. Oběma hráčům děkujeme za skvělou reprezentaci Česka a gratulujeme!