Svět

Sotva se dohrály předchozí ročníky, nové už klepou na dveře. Výjimkou jsou turnaje Bailing Cup a MLily Cup, které se střídají co dva roky. Letošní rok patří Bailing Cupu, jehož předkolo se odehrálo na začátku března. Mnoho hráčů pochopitelně díky sponzorům hrát předkolo nemusí. Ti, co takové štěstí nemají, musí zvládnout tři náročné partie (v ženské sekci dokonce čtyři). Nás může těšit, že zde měla Evropa dva své zástupce. Ali Jabarin dokonce postoupil do druhého předkola, když zdolal taiwance Ruan Yihonga 1-pro. V dalším kole už mu však vystavil stopku Korejec Lee Chanseok 2-pro. Mateusz Surma měl za soupeře Číňana Li Biqi 2-pro a také nebyl daleko od výhry. Určitě měl zvýšenou motivaci, protože by se v dalším kole utkal se slavným Tang Weixingem, který se poté probojoval do hlavního turnaje.
Co se týče ostatních výsledků, tak do hlavního turnaje prošlo mnoho relativně neznámých Číňanů – jmenovitě Yin Yingtao, Yi Lingtao a Li Xiangyu. Posledně jmenovaný navíc vyřadil favorita Huang Yunsonga. Selhali však i další slavní hráči jako Wang Xi, Tan Xiao, Tuo Jiaxi, Xie He, Zhou Ruiyang nebo Mi Yuting. Z Korejců pak Kim Jiseok nebo v krizi se topící Choi Cheolhan. Z japonských hráčů se až v třetím kole zastavil mladík Mutsuura Yuta, jinak si japonští a taiwanští hráči, jak již tradičně, téměř neškrtli.

České fanoušky může těšit, že v ženské sekci se stala jednou ze čtyř postoupivších (po vyřazení čtyř čínských soupeřek) Kim Yunyoung, která loni vyučovala na českém go-kempu.

Svou hlavní fázi rozjel turnaj Chunlan Cup, na kterém startuje 24 hráčů. Evropa mezi nimi měla svého zástupce Ilju Šikšina, který i přes solidní výkon nedostal od Kim Jiseoka příliš šanci. Do dalšího kola postoupili pouze Korejci a Číňani. Rovnou do osmifinále byl nasazený ještě Japonec Kono Rin, ale dál se nedostal, takže ve čtvrtfinále zaujalo pozice šest Číňanů a dva Korejci.

Druhý rok se konal v Tokyu mač mezi vítězem japonského Ryusei a čínského Longchenu. Souboj se tedy konal mezi Yuki Satoshim a Tuo Jiaxi a vyzněl celkem jasně pro čínského hráče.

Čína

Na začátku měsíce se konal turnaj South-West Qiwang, ale popravdě řečeno netuším, kdo přesně se ho může účastnit. Každopádně vítězem se stal Yang Dingxin, kdysi zázračné dítě, když ve finále zdolal Tao Xinrana. Zajímavostí je, že hlavní favorité Ke Jie a Shi Yue vypadli už v prvním kole.

V Číně existuje turnaj sponzorovaný Ingovou nadací a hraný Ingovými pravidly – Changqi Cup. Startuje na něm vždy i jeden taiwanský hráč, letos Xiao Zhenghao, ale neprošel ani přes první kolo. Turnaj se zatím dostal do fáze semifinále, kam se probojovali Lian Xiao, Chun Guangya, Tuo Jiaxi a Tang Weixing.

Korea

Bleskový turnaj GS Caltex Cup se posunul do semifinále. Na rychlý čas není nouze o překvapení, tudíž dva méně známí hráči s příjmením Yun postoupili až takto daleko – Chanhee a Junsang. Zbylí dva postupující též nejsou z top pětky v Koreji, ale i tak velice známá jména – Won Sungjin a Lee Donghun.

Do semifinále už dospěl i turnaj Maxim Coffee Cup, kde už od čtvrtfinále hrají výhradně favorité. Korejskou dvojku a trojku Lee Sedola a Park Yeonghuna doplnili v dobré formě hrající Won Sungjin a Kang Dongyun, který vyřadil Park Junghwana.

Japonsko

Iyama Yuta nadále rozdává v Japonsku tutoriály a nezadržitelně kráčí ke zkompletování velké sedmy. A kdy se toho můžeme nejdříve dočkat? Přesně 14. dubna, protože na tento den je naplánována třetí partie o titul Judan. V prvních dvou partiích nedal Iyama obhájci Idovi Atsushimu žádnou šanci.

Bleskový turnaj NHK Cup ovládl Cho U (Zhang Xu), o němž jsme v posledních letech slyšeli mnohem méně než dříve, kdy byl japonskou jedničkou. V poslední době však mají jeho výsledky vzestupnou tendenci, což potvrdil ziskem tohoto titulu. Ve finále porazil progresivního mladíka Terayamu Reie.

V posledních dvou měsících se rozběhly dva zajímavé turnaje, které se určitě vyplatí sledovat, protože na své si přijdou fanoušci všech generací hráčů. Na jedné straně turnaj pro mladíky Shinjin O, kde prvenství obhajuje Kyo Kagen a na straně druhé turnaj veteránů Igo Masters Cup, kde se představují všechny známé hvězdy z konce minulého století. Prvenství z předchozích dvou let obhajuje Cho Chikun. Do hlavního turnaje se jen těsně neprobojoval Michael Redmond.

Více na http://igokisen.web.fc2.com/news.html

Evropa

Během března se v Evropě odehrály tři významné turnaje s první cenou 1000 € (respektive švýcarských franků). V Dublinu, Laussane a Paříži. Všechny však byly narušeny přítomností dvou korejských „vyžírků“ Oh Mingyua a Chae Jinwona, kteří díky vyhrávání vysokých cen byli schopni zaplatit svoje měsíční působení v Evropě a to ještě s nějakým bonusem navíc. V Dublinu se sice před Chae dostali Cristian Pop a Mateusz Surma, ale v Paříží už jim nemohl konkurovat ani například Dai Junfu. Zřejmě to vypadá, že bude třeba opět zavést dvojí ceny – pro Evropany a pro Asiaty, aby byli takovíto sběrači cen odrazeni.
Ještě zpět k výsledkům. Dublinský turnaj přilákal kromě Surmy i mnoho dalších polských hráčů. Z českých hráčů se zúčastnila letos jen Josefa Kubitová. V Laussane se za Korejci umístil Cristian Pop. Turnaj si určitě nedá za rámeček Pavol Lisý, který obsadil až sedmou příčku. Pařížský turnaj byl lehce zprzněný klasickým francouzským losováním. Dvacet lidí v top-skupině od 3-danu, plus souboj favoritů Dai Junfu – Cristian Pop hned v 1. kole a další přehmaty, opravdu nejsou to pravé ořechové. Za Korejci se nakonec umístili Thomas Debarre a dva již zmínění hráči. Paříž se po slabších letech zřejmě znovu vrací na výsluní, avšak do rekordních účastí kolem 350 účastníků před deseti lety má stále daleko.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160305H

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160319B

http://tournoi-de-paris.jeudego.org/resultats-2016/

Nové mistry republiky mají dvě evropské země. V Turecku už několik let vládne Ozgur Degirmenci 4-dan, jelikož jeho soupeři dosahují maximálně 2-danu. Těch ovšem není málo…

Itálie se začala zlepšovat hlavně díky dvěma Němcům s italským občanstvím. Potkali se i v zápase o mistrovský titul hraném na dvě vítězné partie. V něm byl nakonec úspěšnější Matias Pankoke 4-dan, když porazil Tashi Waldeho 3-dan 2:0.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160305I

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160331A

V březnu má své místo otevřené skandinávské mistrovství zvané Nordic Championship. Tentokrát se konalo ve Stockholmu, ale nejvíce hráčů přijelo z Finska. I vítěz byl této národnosti – Jesse Savo 4-dan. Také s jednou prohrou se za ním umístil místní čínský student Fu Yaqi 6-dan. Třetí pak skončil konečně Švéd Charlie Åkerblom 5-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160325A

V Hamburku se konal známý turnaj pojmenovaný Mausefalle, který je předchůdcem Kido Cupu – největšího turnaje v Evropě po kongrese. Turnaj suverénně ovládl v Německu dlouho žijící Číňan Ji Lu 5-dan. Další hráči už ztratili více než jeden bod, každopádně pořadím hodně míchalo komi 7. Možnost remízy je v Německu docela běžnou záležitostí.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160319D

Podstatně se vyjasňuje situace v Pandanet Team lize B. Slovenský postupový sen se definitivně rozplynul po další prohře, tentokrát se zlepšující se Anglii, která opustila sestupové příčky a míří do horní poloviny tabulky. Lize nadále vévodí Izrael následovaný Polskem a Maďarskem. Další ostudu si uřízli Rakušané, kteří prohráli s Dány na všech deskách. Nutno dodat, že jejich tým byl značně improvizovaný. Vzhledem k dánské vzpouře není ani zdaleka rozhodnuto o sestupujících, navíc se daří i Švýcarům, takže těžko odhadnout, na koho padne Černý Petr.

http://pandanet-igs.com/communities/euroteamchamps/draw/48

Jasnější situace nastává i v C-lize. Španělé v přímém souboji zřejmě definitivně odsunuli ze hry Bulhary, kterým se na první desce nedostavil k partii Sinan Džepov. Jižní Afrika podcenila outsidery z Irska, takže je asi také mimo postupové šance. Tímto se odtrhla vedoucí trojka, mezi kterou se vše rozhodne: Španělsko, Chorvatsko a Litva. Chorvati si hodně pomohli výhrou v přímém souboji právě s Litevci.

http://pandanet-igs.com/communities/euroteamchamps/draw/49

O důležitých událostech doma i ve světě píše blog Gowebu, takže na závěr jen ve zkratce: 5. evropským profesionálem se stal Arťom Kačanovskij z Ukrajiny; Evropa má nové juniorské mistry v kategoriích do 12, 16 a 20 let. A go už není poslední hrou, jejíž nejlepší hráči nebyli poraženi počítačem.

Podrobnosti