Svět

Dlouhé čtyři roky jsme čekali, než se bude konat jeden z nejvýznamnějších turnajů současnosti jménem Ing Cup. Hraje se Ingovým časem a taktéž Ingovými pravidly. Na turnaj se kvalifikovalo 30 hráčů, přičemž finalisté z posledního klání měli volný los. Nás může těšit, že se turnaje zúčastnili i dva evropští hráči, kteří se na turnaj kvalifikovali z evropského mistrovství profesionálů konaném v únoru v Petrohradě. Fan Hui dostal jednoho z nejobtížnějších soupeřů – Mi Yutinga, ale i přesto bylo vidět, že se mu partie vůbec nepodařila. Po tomto turnaji navíc oznámil konec aktivní kariéry kvůli tréninku AlphaGo. Mateusz Surma se ukázal v mnohem lepším světle, ale na ve formě hrající taiwanskou jedničku Wang Yuanjuna nestačil. Ten navíc v dalším kole nebyl daleko od výhry proti Ke Jie. Zúčastnili se i dva profesionálové z Ameriky Andy Liu a Eric Lü, avšak oba taktéž vypadli v prvním kole. Turnaj dospěl do fáze semifinále. To se bude hrát v červnu ve Wuhanu. Před čtyřmi roky se stal vítězem Fan Tingyu, ale ten se v Shanghai moc dlouho neohřál, protože ho ihned vyřadil Shi Yue, který se probojoval do semifinále. Druhému finalistovi Park Junghwanovi se dařilo o mnoho lépe, stále se drží v turnaji a po cestě vyřadil i Ke Jie. V neskutečné formě hraje od zápasu s AlphaGo Lee Sedol. Nutno ale podotknout, že jeho los v prvních dvou kolech – Andy Liu, Lin Lixiang – byl hodně šťastný. Posledním do party v semifinále je Tang Weixing, který po cestě vyřadil dva japonské soupeře. Jiný Japonec Kono Rin ukázal vracející se naději japonského go do dalších let, když vyřadil dva top hráče – Číňana Chena Yaoye a Korejce Park Yeonghuna.
Na semifinále se tedy můžeme těšit 10. – 14. června a uvidíme čínský souboj Shi vs. Tang a korejský souboj Park vs. Lee.

Začátkem dubna se odehrálo předkolo na další významný turnaj LG Cup. Hráči, kteří se nedostali přímo do hlavní fáze, museli zvládnout projít přes čtyři až pět předkol. Oproti Bailing Cupu sice ubylo překvapení, ale i tak se tato fáze neobešla bez selhání favoritů a neočekávaných postupujících. Za zmínku stojí určitě dva. Choi Jeong je sice jedna z nejsilnějších hráček světa, ale projít přes tolik předkol v mužské kategorii je opravdu obtížné. Přesto se jí to přes čtyři silné protivníky podařilo. Mimochodem ve stejném pavouku startovaly i Evropanky Marija Zacharčenko a Diana Közsegi, ale vypadly hned v prvním kole s čínskými soupeři. Druhým překvapivým postupujícím je určitě Gan Siyang, známý svým zahájením dvakrát 6-4 (ootakamoku). Naopak v hlavním turnaji neuvidíme taková jména jako Choi Cheolhan z Koreje a dále Číňany Tan Xiao, Qiu Jun, Yang Dingxin, Lian Xiao nebo dokonce Shi Yue. Japonští a taiwanští hráči byli naprosto neúspěšní.

Prestižní juniorský turnaj Globis Cup se už třetím rokem konal v Tokyu, na kterém Evropu reprezentoval Grigorij Fionin 6-dan. Na rychlý čas to měl proti asijským profesionálům takřka nemožné, ale i tak zanechal dobrý dojem a to zvláště v partii s Japoncem Mutsuurou Yutou. Vzhledem ke zlepšujícím se japonským mladíkům a také díky tomu, že jich v tomto turnaji startoval vysoký počet, bylo rozložení sil po postupu do play-off relativně vyrovnané a to tři Korejci (kteří ze začátku vypadali, že turnaj ovládnou), po dvou hráčích z Japonska a Číny a také jeden z Taiwanu po překonání dvou japonských soupeřů. Korejcům však příliš nevyšlo play-off, a tak se z vítězství radoval Číňan Li Qincheng, který konečně po letech dosáhl na výraznější juniorský úspěch. Nenechte se mást jeho třídou 1-pro, je to jenom číslo, na nejvyšší úrovni už se pohybuje několik let. Po dvou letech skončil opět druhý Japonec Kyo Kagen. A na třetí místo se přeci jen probojoval Korejec – Byun Sangil. Z japonských hráčů se do play-off dostal také zlepšující se Shibano Toramaru, který podlehl vítězi turnaje. Naopak mnohem více se určitě čekalo od Onishiho Ryuhei.

Šestý ročník turnaje Huang Longshi Cup se konal začátkem dubna. Jde v podstatě o ženskou podobu Nongshim Cupu. Všechny tři země poslaly své nejsilnější sestavy, proto se bylo na co těšit. Ve formě se uvedla Korejka Kim Jaeyoung, což je dcera známého profesionála Kim Sungrae, někdejšího učitele v Evropě. Vyřadila po dvou soupeřkách z Japonska a Číny. Na ní pak navázala i Park Jiyeon, proto Korejky přišly zatím jen o jednu hráčku, zatímco Japonky a Číňanky již o tři. Další fáze se bude konat asi za měsíc.

Čína

Chen Yaoye drží již sedm let titul Tianyuan. V poslední době však neoplývá jistou formou, proto mnoho lidí očekávalo, že o titul již přijde, zvlášť, když se mu do cesty postavil tak silný soupeř, jakým je Tang Weixing. Opak se stal pravdou! Chen přesvědčivě porazil Tanga 2:0 a budeme si muset počkat na další rok, kdo bude dalším odvážným vyzývatelem.

Korea

Mladík Lee Donghoon získal svůj další velký titul, kterým se stal GS Caltex Cup (turnaj s rychlým časem). Ve finále porazil překvapení turnaje Yuna Chanhee. Ten mu nenadělal větší problémy a zápas skončil jednoznačným výsledkem 3:0. Lee si tak určitě spravil chuť po neúspěšném Globis Cupu.

Ve formě hrající Lee Sedol postoupil do finále dalšího rychlého turnaje Maxim Cupu, když vyřadil Park Yeonghuna. Po vyřazení Kang Donyuna bude jeho soupeřem ve finále Won Sungjin. Ten je pro Lee vždy obtížným protivníkem, ale i přesto by měl být Lee favoritem a přidat do sbírky svůj letošní druhý korejský titul.

Ve fázi semifinále se nachází turnaj pro mladíky Shinin Wang. Probojovali se do něj dva favorité Shin Minjun a Kim Myeonghoon, jenž vyřadil dalšího favorita Byun Sangila. Do této fáze se probojovali také Song Jihoon a Park Hamin, ti jsou však pro veřejnost zatím nepříliš známí.

Japonsko

Na to, co jsme tak dlouho čekali, se stalo skutečností! Sice ne už 14.dubna, až o týden později, ale přece. Iyama Yuta obral Idu Atsushiho o titul Judan (vítězstvím 3:1) a zkompletoval tak japonský „Grand Slam“ jako první hráč v historii. Dočkáme se již konečně, že po dosažení této mety bude Iyama více vyjíždět na mezinárodní turnaje? Veřejnost by si to jistě přála.

Iyama zatím sleduje, kdo budou vyzývateli o jeho tituly. V květnu jím bude Takao Shinji na titul Honinbo. Situace je nepřehledná v devítičlenné Meijin-lize, nicméně nejlepší pozici mají po pěti kolech Cho U a Murakawa Daisuke. Do finále již dospěl vyzývatelský turnaj o titul Gosei, kam se probojovali opět Murakawa a Yamashita Keigo, který zastavil rozjetého mladíka Sata Atsushiho z Kansai-kiin. Ostatní turnaje jsou doposud v příliš ranné fázi na nějaké odhady a prognózy.

Více můžete najít na http://igokisen.web.fc2.com/news.html

Evropa

Tradiční turnaj ve slovinském Bledu má své místo uprostřed jara. Sice už neláká zdaleka tolik účastníků jako dříve, ale nic ze své krásy rozhodně neztratil. Chudší byla překvapivě i účast místní špičky, z nichž se nejvýše (na pátém místě) umístil Janez Janža 3-dan. Turnaj ovládla trojice Dominik Bövíz 5-dan, Fu Yaqi 6-dan a Pavol Lisý 1-pro, kteří se porazili navzájem. Turnaj měl i svoji českou stopu, konkrétně brněnskou. Tristan Defer vyhrál čtyři partie z šesti a jeho mladší bratr Leon s Pavlem Drábkem dokonce ještě o jednu více.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160415A

V Kyjevě se konal druhý kvalifikační turnaj na ukrajinské mistrovství, který měl jako vždy dva hlavní favority. Nakonec se radoval Andrij Kravec 6-dan, který porazil novopečeného profesionála Arťoma Kačanovského. Na třetím místě se umístila velká naděje evropského go Valerij Krušelenickij 4-dan, který díky čínskému tréninku rychle stoupá.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160416P

V Německu je opravdu velký počet turnajů s účastí přes sto hráčů. „Lokální“ turnaj v Recklinghausenu navštívilo „pouhých“ osmdesát účastníků. Favoritem turnaje byla německá legenda Franz Josef Dickhut 6-dan, který ale své postavení nepotvrdil a po prohře s Matthiasem Terweyem 4-dan skončil druhý. Turnaj nakonec ovládl Tashi Walde 3-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160416C

Stejně jako Ukrajinci, tak i jejich sousedé Poláci měli svou kvalifikaci na mistrovství. Konala se ve Varšavě a dokola se zde porazila trojice Stanislaw Frejlak 5-dan, Koichiro Habu 5-dan a Leszek Soldan 4-dan. Český hráč Vít Brunner 4-dan podlehl všem třem zmiňovaným hráčům a obsadil páté místo.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160423AB

Svého nového mistra má Dánsko. Na mistrovství konaném v Aarhusu ani jednou nezaváhal Arne Steen Ohlenbusch 4-dan a zaslouženě tak získal titul.
(Taktéž Skotové měli své mistrovství konané v Glasgow. Vítězem se stal rodilý Polák Jakob Ziomko 1-dan.)

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160422B

Další významný turnaj – O pohár japonského velvyslance – se odehrál v ruském Petrohradě. Bez porážky v něm zvítězil favorizovaný Alexander Dinerstein 3-pro. Druhý, avšak se dvěma prohrami, skončil Dmitrij Surin 6-dan. Parádní výkon předvedl mladíček Anton Černych 5-dan, kterému připadlo třetí místo. Kdyby v posledním kole neprohrál s Agzamem Ismail-Achunovem 4-dan, posunul by se ještě o příčku výše. Turnaj nezastihl v dobré formě Timura Sankina 6-dan a mistra Evropy do 16-ti let Vjačeslava Kajmina 5-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160423W

Mimo Česko měli své kvalifikace na Korean Prime Minister Cup ještě v Izraeli a ve Finsku. V Jeruzalémě vyhrál místní hrdina Ali Jabarin 1-pro, ten však jako profesionál jet nemůže. Proto ho nahradí druhý v pořadí Reem Ben-David 4-dan, jenž obstál v silné konkurenci dalších progresivních hráčů.
Po odchodu Anttiho Törmänena do Japonska „vládne“ ve Finsku Juri Kuronen 6-dan, který zvítězil v turnaji i přes zaváhání v posledním kole s Vesou Laatikainenem 5-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160424A

Podrobnosti