Svět

Trochu nečekaně ryze korejské finále se odehrálo v turnaji LG Cup. Navíc se do něj probojovali dva poslední dobou velice podceňovaní hráči. Nakonec se po vítězství 2:1 na zápasy radoval Kang Dongyun. Na své cestě za triumfem porazil Kang i krajana An Jungkiho, který jako ještě pouhý amatér skolil předního čínského hráče Chena Yaoye. Jiný mladík Yu Zhengqi získal úspěch pro japonské go díky postupu do čtvrtfinále.

V únoru se konaly dva významné týmové turnaje. Prvním z nich byl celým jménem Nongshim Spicy Noodles Cup, který se hraje vyřazovacím způsobem a každý tým má na startu po pěti hráčích. Už dlouho nebyl tento turnaj tak vyrovnaný, protože v konečné fázi měly všechny tři týmy shodně po jednom hráči. Nejprve Korejec Lee Sedol porazil Japonce Iyamu Yutu, ve finále však opět v krátké době prohrál s Číňanem Ke Jie, díky němuž Čína obhájila triumf. Třem hráčům se podařilo vyřadit tři protivníky: Ichiriki Ryovi z Japonska, Gu Limu z Číny a také již zmiňovanému Lee Sedolovi.

Druhým týmovým turnajem byl Asia New Star Match, kterého se může účastnit i Taiwan. Každý tým obsahuje šest hráčů do jednadvaceti let a dvě ženy. O vítězství si to jako vždy rozdaly Čína a Korea, jejichž zápas skončil remízou a Čína turnaj ovládla jen díky větším přídělům ostatním soupeřům. Japonsko a Taiwan tak soupeřili v podstatě pouze o třetí místo a vzájemný souboj vyzněl jasně pro Japonce 7:1. Japonský mladík Kyo Kagen se však blýskl výhrami ve všech zápasech, naopak japonský kapitán Ida Atsushi nezvítězil ani jednou. Zajímavé je, že nenastoupili za Japonsko Shibano Toramaru a za Taiwan Xu Haohong, možná by pak výsledky byly trochu jiné, ale to můžeme jen spekulovat. Taiwanský tým byl celkově velkým otloukánkem turnaje. Jediný, kdo dokázal vzdorovat soupeřům, byl kapitán Wang Yuanjun.

O turnajích IMSA Mind Games a Oza WSGC se zmiňují jiné příspěvky na Gowebu.

Čína

Největší goistická velmoc zažívala velice klidný měsíc. Odehrálo se pouze předkolo Changqi Cupu. Samozřejmě také začala nová sezóna Chinese City League, kde hrají i přední korejští hráči.

Korea

I na korejském poloostrově bylo badukářsky klidno, avšak partie významných turnajů se přece jen hrály. Zajímavé jsou výsledky turnaje Maxim Cup, kde se do čtvrtfinále (prakticky bez překvapení) probojovali všichni favorité, což není úplně obvyklé. Chybí v něm jen loňský vítěz turnaje Choi Cheolhan, který v poslední době zažívá opravdu velký útlum.

Rozehrála se též nová sezóna Korean Baduk League, ve které však žádní zahraniční hráči nenastupují. Prvenství obhajuje tým Tbroad, který vede Park Junghwan.

V ženské lize však cizinky prostor dostávají. Letos byly pozvány Yu Zhiying, Rui Naiwei a Wang Chenxing z Číny, Fujisawa Rina z Japonska a Joanne Missingham (Hei Jiajia) z Taiwanu.

Japonsko

Iyama Yuta dokonal další tutoriál v poměru 4:0 nad Yamashitou Keigo v turnaji Kisei a může se tak soustředit na ukořistění posledního titulu velké sedmy – Judanu. Mezitím byl rozehrán nový ročník turnaje, opět stejným unikátním systémem. Vyplatí se určitě sledovat, jak si v lize B1 povede Kyo Kagen.

V Honinbo lize nakonec velká vzpoura mladíků neslavila úspěch. V rozhodující partii Motoki Katsuya prohrál s Takao Shinjim, který se tak stal vyzyvatelem o titul Honinbo v tomto roce, přestože ještě zbývá jedno kolo odehrát.

Zajímavým turnajem je jistě Ryusei, kde se do play-off probojovávají hráči z bloků (viz http://igokisen.web.fc2.com/jp/ryusei.html). Ze spodu se dere kupředu relativně neznámý hráč Adachi Toshimasa, který skolil již šest soupeřů v řadě, včetně známého Ryu Shikuna nebo Sakamota Yasuo, který navštívil například liberecký kongres.

V bleskovém turnaji NHK se do semifinále probojovali Cho U (Zhang Xu), který po dlouhé době zaznamenal větší úspěch, Yuki Satoshi – nejsilnější hráč Kansai-kiin, Kono Rin, jemuž se podařilo vyřadit Iyamu Yutu a v poslední době progresivní mladík Terayama Rei.

V japonském ženském go jsou opět všechny tři největší tituly v držení Xie Yimin. Loni se rozehrál nový turnaj Aizu Cup a letos k němu zřejmě přibude další – Sakiyo.

Taiwan

Na ostrově Taiwan se teprve začínají hrát turnaje tohoto ročníku, takže se taiwanští hráči představují především v kvalifikačních turnajích na světové akce a nebo v týmových turnajích. Čím dál tím víc o sobě dává vědět čtrnáctiletý Xu Haohong, který se ještě jako amatér ukázal na olympiádě v Lille před čtyřmi lety a měl si s ním možnost tehdy zahrát například Vladimír Daněk v týmovém turnaji.

Více na http://igokisen.web.fc2.com/news.html

Evropa

V polovině měsíce se konala jedna z nejvýznamnějších akcí roku – mistrovství Evropy profesionálů v Petrohradě. Leckomu mohla připadat směšná první cena „pouhých“ 1000 euro. Ve skutečnosti však byl turnaj kvalifikací na významné asijské turnaje. První dva se mohou těšit na Ing Cup konaný jednou za čtyři roky. Třetí v pořadí pak na neméně významný světový turnaj Chunlan Cup. Na těchto turnajích je inkasované startovné samozřejmě několikanásobně vyšší, takže se nejedná pouze o výlety evropských reprezentantů. Při absenci Pavola Lisého nebo Catalina Taranu se nakonec utkalo v turnaji jen pět hráčů systémem každý s každým, z nichž bez prohry nejlépe obstál Fan Hui. Naprostým otloukánkem byl na opačné straně pole Alexandr Dinerstein. Zbylí tři hráči se srovnali na dvou výhrách a dvou prohrách, takže musel rozhodnout rozstřel na rychlý čas. Z něho vyšel nejlépe Mateusz Surma, následovaný Iljou Šikšinem, takže čtvrtý Ali Jabarin bohužel ostrouhal. Těšme se, co evropští reprezentanti předvedou na asijských turnajích.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160213E

Během mistrovství profesionálů se zároveň odehrál v Petrohradě další významný turnaj a to O pohár korejského velvyslance, kterého se zúčastnilo 159 hráčů (i se skupinou pro začátečníky). Vítězkou se stala čínská profesionálka Li Xiaoxi, následovaná Timurem Sankinem 6-dan. Nejlepší pomocná kritéria ze čtyřbodových měl pak juniorský reprezentant Stepan Popov 5-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160213H

Dvě akce s více než sto účastníky se konaly v Německu.
Erding je malé městečko u Mnichova, avšak i v cizině je známé díky pěkné goistické akci. Turnaj se odehrál v režii Rakušanů. Viktor Lin 6-dan a Lothar Spiegel 5-dan se podělili o první místo, přičemž jejich vzájemná partie skončila remízou (hrálo se s komi 6). Výborné sedmé místo obsadil Jan Šebela, který třemi výhrami nad 3-dany postoupil na 2-dan. Turnaje se účastnili také Josef Moudřík a Lenka Daňková.
Na turnaji v Bonnu bez problémů kraloval nejsilnější německý hráč Lukas Kraemer 6-dan. Ostatní jeho soupeři nasbírali minimálně dvě prohry, takže ho nemohli ohrozit. Po delší době se na turnaji objevila i německá legenda Franz-Josef Dickhut 6-dan, ale nedařilo se mu.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160213F

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160227C

V termínu našeho Blanska se odehrál tradiční turnaj na počest Go Seigena v Barceloně, který však už ztratil většinu ze svého nedávného lesku, kdy patřil k největším turnajům v Evropě. Díky hojné zahraniční účasti (převážně francouzské) je 51 účastníků ještě přijatelných. Turnaj dopadl podle očekávání, zvítězil rodilý Korejec Oh Lluis 6-dan. Za ním skončili dva nejsilnější španělští hráči současnosti Oscar Anguila 4-dan a Pau Carles 3-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160220I

7. kolo Pandanet B-ligy bylo ve znamení opravdu šokujících výsledků. Neochvějným králem soutěže zůstává stále suverénní Izrael, i díky ztrátám konkurentů. Slovensko nastoupilo proti zlepšující se Itálii v plné sestavě, ale prohrálo 1:3, přičemž selhal i Pavol Lisý 1-pro s Alessandro Pacem 3-dan. Maďarský reprezentant Pál Balogh 6-dan sice také proti Norovi Severinu Hanevikovi 2-dan selhal, ale jeho spoluhráči přece jen zachránili výhru pro Maďarsko. Ztráta se nevyhnula ani Polákům, kde Koichiro Habu 5-dan prohrál s Turkem Fatihem Sulakem 2-dan a zápas tak skončil remízou. Na opačném konci tabulky se nachází Dánsko a Švýcarsko.

http://pandanet-igs.com/communities/euroteamchamps/draw/48

Hned dvě kola se odehrály v únoru v lize C, která trochu zamíchala pořadím. Do čela se vyhouply Španělsko a Litva, kterým dýchá na záda Chorvatsko. Bulharsko a Jihoafrická republiky z boje o postup pomalu odpadávají. Naprostým outsiderem soutěže je jako obvykle Kazachstán, který získal první bod za remízu až v posledním zápase s předposledním Kyprem.

http://pandanet-igs.com/communities/euroteamchamps/draw/49

Podrobnosti