Mistrovství České republiky proběhlo ve dnech 5. 7. – 8. 7. v obci Mokrá-Horákov nedaleko od Brna a přineslo nečekaného vítěze. Před turnajem papírově třetí Jan Prokop hned v prvním kole porazil úřadujícího mistra republiky Lukáše Podpěru a tím si otevřel cestu k titulu. Lukáš mohl během celého turnaje doufat v Honzovu prohru: v případě, že by se tři hráči porazili dokola, stal by se mistrem ten s nejvyšším ratingem, tedy Lukáš. K onému zamotání mohlo dojít v 6. kole v partii mezi Honzou a Ondřejem Krumlem. V netypicky se odvíjející partii s joseki z Shusakovi éry (polovina 19. století) si Jan dobře poradil s obrovským vlivem svého soupeře, a tak nakonec zvítězil. Toutu výhrou si zajistil titul mistra, který v posledním kole uhájil bez jediné porážky.

Atmosféra byla během celého turnaje velice příjemná. Ubytování v penzionu Mezi stromy, kde měli hráči hrazené jídlo a pití organizátorem Thierrym Deferem, poskytovalo příjemné zázemí pro rozbor partií a relaxování po těžkých utkáních. Tento penzion zároveň poskytoval občerstvení na hracím místě, které bylo účastníky náležitě oceněno. Po odpoledním kole se většina hráčů a přítomní fanoušci odebírali na nedaleký bazén, kde hráli beach-volejbal a někteří se dokonce učili skákat šipky do vody. Po předání cen za přítomnosti starosty obce Aleše Ryšánka, byli všichni účastnící pozvání na společnou večeři k Thierrymu, kde spolu hodovali do pozdních hodin.

Blahopřejeme mistrovi republiky a děkujeme Thierrymu, který ve spolupráci s obcí Mokrá-Horákov, zorganizoval povedené mistrovství.

Výsledky:

X LP JH JP OKr VD OKa BS PC Body SODOS Pořadí
Lukáš Podpěra 7-dan
X 1 0 1 1 1 1 1 6 15 2.
Jan Hora 6-dan
0 X 0 0 0  1 1 1 3 3 5.
Jan Prokop 6-dan
1 1 X 1 1 1 1 1 7 21 1.
Ondřej Kruml 5-dan
0 1 0 X 1 1 1 1 5 10 3.
Vladimír Daněk 5-dan
0 1 0 0 X 1 1 1 4 6 4.
Ondřej Kachyňa 3-dan
0  0 0 0 0 X 0 1 1 1 6.
Bronislav Snídal 3-dan
0 0 0 0 0 1 X 0 1 1 7.
Petr Cipra 3-dan
0 0 0 0 0 0 1 X 1 1 8.

 


Upoutávka k MR:
Mistrovství České republiky se již druhým rokem odehraje v Mokré-Horákově pod vedením Thierryho Defera. Loňský ročník byl účastníky a navštěvníky velice chválen a jistě je to jeden z důvodů, proč je MR letos tak silně obsazeno. Od příjemných hracích prostorů s klimatizací a občerstvením, přes solidní cenofond, až po sociální vyžití u Thierryho… Kvalifikovat se na MR v této době se opravdu vyplatí!

Velkým favoritem je bezesporu Lukáš Podpěra, který se go věnuje opravdu pilně. Jeho nedávný postup do druhého kola evropské profesionální zkoušky jen potvrzuje jeho formu. Jeho největším soupeřem by dle ratingu měl být Jan Hora. U tohoto bojovníka bude záležet především na momentálním rozpoložením. Pokud v sobě objeví fighting spirit ze svých mladých let, určitě může MR vyhrát bez ztráty kytičky. V závěsu za „Hezim“ jsou dva freestyleři: Jan Prokop a Ondřej Kruml. Janek již jednou mistrem republiky byl, Ondra stále na svůj první titul čeká. Vzhledem ke startovní listině je možné, že se celý turnaj zamotá, což těmto borcům zvedá šance: nevěříme totiž, že by někdo z nich zvládl celý turnaj odehrát bez ztráty bodu. Skupinu, která bude bojovat o titul, uzavírá hrající legenda v podobě Vladimíra Daňka. Vláďa běžně na turnajích povídá, že chce hraní go omezit a raději si užívat pohody z pohledu díváka. Naštěstí pro nás se mu tyto zaječí plány příliš nedaří a v posledním roce má za sebou spoustu kvalitních výsledků. Především vítězství v turnaji o vyzývatele Go Barona nebo porážka Lukáše v Plzni je něco, co může ostatní účastníky značně znervózňovat. Startovní pole uzavírá trojice hráčů Petr Cipra, Ondřej Kachyňa a Bronislav Snídal. Jejich výkonnost by sice měla být o něco nižší než první pětice, ale jejich osobitý styl jim rozhodně dává naději vykouzlit pár překvapení. Obzvláště u veterána Petra Cipry by se měla mít špička na pozoru, jeho houževnatost a tah na branku již překvapil nejednoho špílmachra.

Gortuna opět vyhlásila tipovací soutěž, na kurzy se můžete podívat zde.

Partie budou tento rok přenášeny na online go serveru OGS. Tuto změnu redakce gowebu velice kvituje. OGS na rozdíl od KGS umožňuje připojení přímo z webového prohlížeče a hlavně momentálně vydává značné úsilí do sebezdokonalení.

Pokud byste se chtěli na MR stavit, máte hned dvě možnosti. Buď přijďte přes den nasát trošku napjaté atmosféry do hrací místnosti, nebo se večer přijdťe nasát do útulné hospody Mezi stromy, kde špička zpravidla večeří a rozebírá své partie. Tak či onak se předem podívejte na harmonogram, ať do Mokré nejedete zbytečně!

Fotky z minulého MR na facebooku.