Mistrovství Evropy týmů startuje další sezónu již v úterý 2.10. a náš tým hned v prvním kole vyzve jednoho z rivalů v boji o postup – Rumunsko. Jan Prokop dokonce partii předehrává již dnes (pondělí 1.10.) v 18:00.

Než se pustíme do rozboru samotného utkání, musíme čtenáře upozornit na několik změn v pravidlech. Protože síla dostupných go softwarů v této době už přesahuje lidské schopnosti, s čímž souvisela také nedávná kauza kolem Carla Metty, nebude již online kvalifikace rozhodovat o všem. Po odehrání online kvalifikace proběhne totiž nově i turnaj naživo. Týmy se rozdělí do dvou skupin pomocí losu z šesti různých košů dle výsledného pořadí v kvalifikaci. Koše se rozdělí následovně: (1/2), (3/4), (5/6), (7/8), (9/10), (1. z ligy B / 2. z ligy B). Výsledek kvalifikace také vylepší startovní pozici týmu v turnaji: tým který skončí mezi 1. až 4. místě, startuje se dvěma body, týmy mezi 5.-8. místem strartuje s jedním bodem a pokud dopadl tým ještě hůře nemá na startu bod ani jeden. Následně se sehraje turnaj systémem každý s každým v obou skupinách. První dva týmy z každé skupiny pak postoupí do finále, zatímco poslední sestoupí do ligy B.

Druhá novinka je zavedení profesionální komise (Antti Törmänen, Yoon Young-soon, Zhao Baolong), která bude hodnotit zda-li některý z hráčů nepoužívá během hraní počítačový software. Je otázkou, jestli by nebylo lepší vybrat někoho, který se specializuje na výpočetní techniku, ale organizátoři jsou toho názoru, že tito hráči jsou dost silní, aby případný podvod odhalili. Budou mít dokonce i silikonového pomocníka software Golaxy, který jim v analýze bude pomáhat.

Třetí změna se týká termínů utkání. Nyní se smí nahradit pouze jedno utkání na zápas a je nutné jej předehrát. Dohrávky jsou zakázané.

Na závěr bych zmínil, že každý účastník musel poslat e-mailové prohlášení, že v žádném případě nebude podvádět.

Naše šance v utkání s Rumunskem jsou relativně dobré. Největší oříšek bude mít před sebou Jan Prokop, který v předehrávce vyzve legendárního Cornela Burza. V tomto utkání je největší ratingový rozdíl mezi hráči, ale samozřejmě našemu špílmachrovi věříme. Lukáš má sice soupeře papírově silnějšího, ale jeho dominantní působení na 1. desce a vzájemné skóre 8:3 hrají v jeho prospěch. Jan Šimara na 3. desce je proti Lucianovi jasným favoritem, ale hraní na internetu nebylo nikdy forte našeho evropského šampióna. Doufejme tedy, že partie Janovi sedne. Síla rumunské čtvrté desky je záhadná. Tento mladíček, který momentálně studuje go v německé škole vedené Kim Young-samem 8-dan a který se také nedávno vrátil z CEGO programu v Číně, působí nevyrovnaným dojmem. Jeho výsledky z počátku roku 2018 odpovídaly síle evropského 4-dana, ale na kongresu v Pise porazil korejské eso Lee Ki-bonga a evropskou legendu Roba van Zeijsta. Navíc máme informace, že Ondra s Elianem nedávno odehráli přátelské utkání, které Ondra vyhrál o pouhý půlbod. Zajisté tedy bod na čtvrté desce nebude zadarmo.

Držme palce, ať do nové sezóny vkročíme tou správnou nohou!

Česko Rumunsko 2:2
1. Lukáš Podpěra 7-dan (Lukan) Cristian Pop 7-dan (CPop) W+2.5
2. Jan Prokop 6-dan (krabicka) Cornel Burzo 6-dan (Cornel) W+8.5
3. Jan Šimara 6-dan (flashback) Lucian Deaconu 5-dan (jim) W+9.5
4. Ondřej Kruml 5-dan (scurge10) Elian Grigoriu 5-dan (elianovici) W+0.5