Ve středu 9. října odstartoval druhý ročník České ligy družstev, do kterého se letos přihlásilo 12 týmů, což je o čtyři více než v loňském premiérovém ročníku. Protože tento počet již nevyhovuje round-robinu a naopak ještě neumožňuje otevřít nižší soutěž, bude tedy sedmikolový turnaj losován švýcarským systémem. Čtyři nejlepší týmy postoupí do živého finále, které se odehraje o některém z víkendů začátkem léta. Pokud se podaří v příštím roce soutěž opět rozšířit, tak na poslední čtyři týmy pravděpodobně čeká druhá liga.

Protože v prvním kole ještě nebylo příliš možné eliminovat velké výkonostní rozdíly mezi družstvy, tak všechny zápasy nakonec skončily výhrami favoritů, nicméně papírově slabší týmy rozhodně nedaly kůži lacino. Zejména nový účastník z Olomouce se statečně pral s loni bronzovou Plzní a opravdu nechybělo mnoho a skóre mohlo být naprosto opačné. Však i nenastoupivší plzeňský kapitán Jakub Mírka si po utkání oddechl a složil poklonu soupeři: „Jen famózní výpras Šámota (Tomáš Grosser pozn. red.) proti Chen Zhongovi nás zachránil od remízy s olomouckými sandbaggery, Olomouc rozhodně nebude jen do počtu.“ Velká pozornost bude upřena na A-tým pražského Můstku, který je letos složený hned z několika legendárních hráčů, ani ten však nedokázal v prvním kole zvítězit bez ztráty kytičky. Hned ve druhém kole ho čeká první těžká prověrka ve šlágru proti týmu So-Imba S z nově založeného brněnského klubu So-Imba, který zlanařil většinu hráčů z loni vítězného Brna. Rovnou přihlásil do soutěže družstva hned dvě, obě disponující solidní silou. Pražský Můstek potom přihlásil družstva dokonce tři, což je unikát. Poprvé se také turnaje zúčastní v Česku žijící zahraniční hráči. Samozřejmě také můžeme být nadšení, že se podařilo probudit hned několik „dinosaurů“, tak třeba je někdy časem budeme opět moci potkat naživo na některém turnajů.

Na závěr pár statistik 1. kola, přičemž zejména fakt, že bylo ve středu v Českém pokoji přítomných přes 80 KGS uživatelů, je rekordní. Najednou se tedy hrálo 24 partií, přičemž partie L. Podpěra vs. Š. Hrbek a N. Cao vs. O. Kruml se těšily solidní sledovanosti i mimo náš rybníček. Celkově se na dvanácti soupiskách nachází 103 hráčů, přičemž jen na jedné se nenachází žádný danový hráč. Ve hře je samozřejmě putovní pohár, nicméně nezbytnou součástí je si i patřičně užít týmové zápasy, které úspěšně ztmelují klubové vazby. Nechť všechny družstva provází síla!