Po roční odmlce z důvodu pandemie se na go scénu vrací také Mistrovství světa amatérů. Letošní již 41. ročník této velkolepé akce se uskuteční ve Vladivostoku. Ačkoliv v Česku a dalších evropských státech nastupuje pozvolné rozvolňování opatření souvisejících s koronavirem, nemůžeme bohužel říct to stejné o ostatních kontinentech. To se projevilo také na účastnících mistrovství a turnaj bude muset být odehrán hybridním způsobem. Na místě budou pouze hráči z Evropy, Kazachstánu a Mexika. Ostatní se akce zúčastní distančně a budou hrát pod dozorem nejen kamer, ale také nezávislého proktora.

Hájit české barvy bude aktuální mistr České republiky Lukáš Podpěra 7-dan, kterému se podařilo na poslední chvíli, jen 5 dní před odletem, získat sportovní víza a následně zajistit letenku. Celý proces byl ohrožen hned několika událostmi. Pomineme-li to, že aktuálně jsou ruské hranice pro české občany oficiálně uzavřeny a země se řadí mezi tmavě červené státy dle semaforu Ministerstva zahraničních věcí, jednou z nejpalčivějších událostí a zároveň nečekanou překážkou se staly týdenní ruské prázdniny v období od 1. do 10. května, kdy zkrátka celé Rusko včetně jeho ambasád po celém světě nepracuje a oslavuje vítězství ve Velké vlastenecké válce. Dalším strašákem se vzápětí stalo označení České republiky jako oficiálního nepřítele Ruska a vzájemné vyhošťování diplomatů v souvislosti s kauzou Vrbětice.  Zpožděný zvací dopis z Ruska tedy dorazil na české velvyslanectví konečně 20. května a připlacením za zrychlené vydání víz se mohl náš reprezentant 26. 5. konečně těšit ze schválení jeho cesty. Poslední nervozita nastala už pouze při čekání na výsledek PCR testu, ten však vyšel negativně a 31. 5. mu byl odlet z Prahy povolen.

Kromě samotného mistrovství světa pojali Rusové tuto akci jako jejich go kongres. Pro účastníky je připraveno spousta vedlejších aktivit do kterých se mohou zapojit. Náš reprezentant tak například bude hrát také v turnaji „Russian Cup“ vždy od 10h (český čas: 2h) ráno, jelikož partie Mistrovství světa se odehrává vždy až od 18h (český čas: 10h).

Lukáš Podpěra reprezentoval Českou republiku v minulosti již několikrát, přičemž nejlepší výsledek zaznamenal v roce 2014 (Gyeongju), kdy se mu podařilo obsadit úctyhodnou 6. příčku. Věříme, že i tentokrát vloží do turnaje veškeré odhodlání a vynese Česko co nejblíže předním příčkám. Konkurence je však velká. Za favorita turnaje se považuje činský hráč Ma Tianfang, který se pohybuje ve druhé stovce žebříčku nejsilnějších hráčů světa.

Přenosy partií bude zajišťovat Pandanet. První kolo startuje 4. 6. v 18h (český čas: 10h).

Lukášovi držíme palce!

Přímý přenos ze zahájení

LosováníVýsledky

Konečné pořadí Lukáše v Russian Cupu: 5. místo (skóre 4:1)

1.kolo (4. 6. v 10:00): Lukáš Podpěra 7-dan – Chahine Koleejan 5-dan (NZ) B+21,5

2.kolo (5. 6. v 10:00): Podpěra – Benjamin Dréan-Guénaïzia 6-dan (FR) B+11,5

3.kolo (6. 6. v 10:00): Podpěra – Ma Tianfang 7-dan (CN) Č+vzd

4.kolo (7. 6. v 10:00): Podpěra – Alessandro Pace 4-dan (IT) Č+vzd

5.kolo (8. 6. v 10:00): Podpěra – Lukas Krämer 6-dan (DE) B+18,5

6.kolo (9. 6. v 10:00): Podpěra – Stanisław Frejlak 7-dan (PL) Č+22,5

Záznam komentáře finálové partie na kanále OhMyGo

Konečné pořadí MS 2021:
1. Ma Tianfang 7-dan (CN)
2. Chan I-Tien 7-dan (TW)
3. Kim Dabeen 7-dan (KR)
4. Lukáš Podpěra 7-dan (CZ)
5. Stanisław Frejlak 7-dan (PL)

Přímý přenos z vyhlášení

Lukáš Podpěra obsadil 4. místo na mistrovství světa ve Vladivostoku! Gratulujeme !!