Minulý víkend se odehrálo Mistrovství Evropy v párovém go v Niši, kterého se zúčastnily hned tři české páry.

Vše začalo na So-Imba Cupu v Mokré-Horákov, kterého se zúčastnili hlavní organizátoři párového mistrovství Dragan Dubaković a Mijodrag „Keks“ Stanković. Těžko říct, jestli na turnaj dorazili hrát, nebo spíše propagovat jejich turnaj, každopádně se jim podařilo navnadit pár Tereza Vlčková 7k – Ondřej Kruml 6d, ke kterému se po chvíli přidal pár Dita Vášová 1d – Vojtěch Váša 2k a nakonec i Anežka Bukovská 2k – Robin Popov 2k. Velkou výhodou Niše je přímé letecké spojení Vídeň-Niš, které je navíc opravdu za hubičku (cca 400 Kč za zpáteční letenku).

Naše společná cesta začala v podstatě už ve čtvrtek. Domluvili jsme se, že pražská sekce přespí na SI základně na brněnských Vinohradech a ráno pojedeme společně autem. Robin jel po vlastní ose. Shodou okolností se ve čtvrtek schází náš go klub, a tak jsme měli čest v něm poprvé přivítat Anežku a Ditu. Odehráli jsme řadu přátelských partií, holky vyzkoušely místní drink gin s tonicem a nanukem a trochu netypicky jsme odjeli domů ještě před půlnocí. Naše zítřejší cesta totiž začínala ve 4 ráno, abychom stihli let v 8:25. Do Vídně nás odvezla Terka, neboť majitel Citroenu C3 varianty Exclusive nedávno ztratil řidičák a zapomněl si ho vyzvednout. Cesta v prostorném autě proběhla bez problémů a po zajištění ubytování pro „Cíťu“, které vyšlo dráž, než všechny naše letenky dohromady, jsme našli Robina na letišti a bez problémů odletěli do Niše.

Vzhledem k tomu, že jsme do Niše měli doletět relativně brzo, domluvili jsme se s organizátory, že se potkáme až večer. S hostitely jako je Dragan a Keks to však není nikdy jednoduché, oba nás na letišti čekali a hned nás zavezli do luxusní restaurace s tradičním srbským jídlem. Nejen tento oběd vypadal jako hostina z Asterixe a Obelixe. Základem srbské kuchyně je maso na 100 způsobů a zelenina. Všechno bylo fantastické, po dlouhé době jsem měl rajčata, která chutnala jako rajčata, a byli jsme nadšení. Na tohle první jídlo nás organizátoři dokonce všechny pozvali, prostě srbské pohostinství. Každý večer se šlo do města na jídlo, pivo a rakiji. Večer jsme zakončovali v jídelně našeho hotelu Lira, která nikdy nezavírala a měla díky organizátorům neomezené zásoby pitiva. Zde se sluší vyzdvihnout výkony francouzských párů, které se vždy postaraly o to, aby večer nebyl mdlý.

Turnaje se zúčastnilo 15 párů, top-skupina se skládala z deseti párů a nepřekvapivě se do ní nedostaly veškeré české páry. Všechny naše páry byly totiž cca průměrné třídy 1-kyu a spíše jsme se tedy jeli rekreovat. Od organizátorů jsme dostali na výběr, který z našich párů bude oficiální reprezentat ČR, a tak v top skupině bude. Rozhodli jsme se dle ratingu, což vyšlo na náš pár (Vlčková-Kruml). Je otázka, jestli to bylo korektní, neboť jsem při registraci napsal naše ratingy od oka a myslel jsem si, že to orgové budou aktualizovat v den hraní, což si nejsem jistý, jestli se stalo. Každopádně hrát v top-skupině znamenalo hrát s páry vyšší danové úrovně, což býva v pair-go značně bolestivý zážitek. Za náš pár můžu říct, že se nám turnaj poměrně povedl. Prohráli jsme jen se silnými páry (Francie 4d-6d, Německo 3d-6d, Rusko 3d-5d) a porazili ty podobně silné. S Ruskem jsme měli dokonce velmi dobrou hru, v 160. tahu byla pozice vyrovnaná a oba páry měly méně než 3 minuty do konce (hrálo se absolutním časem). Ze soupeřů jsem začínal cítit obavy, ale bohužel jsme se zapomněli spojit a prohráli jsme.

Celkově jsme skončili jako pár devátí, nicméně jako stát čtvrtí, takže jsme pro ČR získali dost bodů do tabulky. Je tedy možné, že na příští MS bude pozváno i ČR (informace od slovenského reprezentanta Milana Jadroně, sám tomu moc nerozumím).
Ostatní páry mohou doplnit své zážitky v komentářích. Vášová-Váša měli 3 body a Bukovská-Popov 2. Turnaj celkově vyhrál zkušený pár Natalia Kovaleva 5d – Dmitrij Surin 6d, ale byl to nervák až do konce. Francouzské a německé páry jim šlapaly na paty a několik her bylo opravdu těsných, Německo s Rusy snad prohrálo jen o půl bodu.

Celkově hodnotím turnaj perfektně. Organizátoři se mohli roztrhat, jídlo a atmosféra (nejen noční) skvělá, cena akce velice dostupná. Všem doporučuji si do Srbska a především do Niše zaletět.