O víkendu 15. –  17. října proběhlo odložené Mistrovství Evropy juniorů 2021. Ačkoliv se situace v Evropě lepší, organizátoři akce se ještě neodvážili turnaj uskutečnit naživo a celá akce tedy probíhala online, konkrétně na stále více populárním serveru OGS. Do turnaje se zapojily také čtyři české naděje. V kategorii U12 nás reprezentoval Jan Komín 8k, Tadeáš Grosser 9k a Lukáš Rak 11k. V kategorii U16 bojoval pouze Ladislav Kořan 9k a v nejstarší kategorii U20 Česko letos bohužel nemělo zastoupení. Všem našim juniorům se dařilo a na své konto si každý z nich připsal úctyhodné čtyři body, které pro naše juniory znamenaly i uhraní nové třídy.

Smolný los potkal naše dva hráče v posledním kole, kdy byli nalosováni na sebe Jan Komín (bílý) s Tadeášem Grosserem (černý). Vzešla z toho velmi bojovná partie ve které nejdříve černý zajal skupinku bílého a zdálo se, že již partii dovede do vítězného konce. Vzápětí však využil bílý vytvořené zdi ke zmrtvení o něco větší skupiny černého a ten nakonec s úctou vzdal. Po delší době můžeme sledovat hned několik českých juniorů, jak společně šplhají vzhůru a navzájem se motivují. Příští rok budou moci navíc naši reprezentanti poměřit síly s ostatními juniory z Evropy v Praze, kde se bude konat Mistrovství Evropy juniorů 2022.

A jak si vedla na mistrovství evropská juniorská špička? Pro nikoho již nejspíš nebude překvapení, že kategorii U12 i U16 ovládli Rusové. Zatímco však v kategorii U12 se stal výhercem bezkonkurenčně Vjačeslav Špakovskij 1d, v kategorii U16 musel značně favorizovaný Alexandr Muromcev 5d, který získal mimo jiné i divokou kartu na profesionální kvalifikaci konanou následující týden v Leksandu, spoléhat na pomocná kritéria po svém zaváhání ve druhém kole s Alexejem Igoninem 3d. První místo v kategorii U20 suverénně obsadil Óscar Vázquez 6d.

Konečné výsledky

Kategorie U12
Kategorie U16
Kategorie U20