Ve středu 6. října se odehrálo úvodní kolo nové sezóny České ligy družstev. Do letošního ročníku se přihlásilo 19 týmů, které byly poprvé rozděleny do tří výkonnostních úrovní. V první lize hraje osm nejlépe umístěných družstev loňského ročníku, které se utkají každé s každým. Čtyři nejlepší z první ligy opět postoupí do živého finále, které by se tentokrát snad mohlo vrátit do původního termínu začátkem léta. Družstvo na posledním místě poté sestoupí do druhé ligy. Ve druhé lize se nachází sestoupivší družstvo z loňské první ligy, jeden nováček a samozřejmě pět družstev z loňské druhé ligy. Bohužel z důvodu lichého počtu účastníku zde bude v každém kole jedno družstvo pauzírovat. Vítěz pak postoupí do první ligy a druhé nejlepší družstvo dostane možnost bojovat o postup v baráži proti předposlednímu z ligy první. Novinkou pro letošní sezónu je rozšíření soutěže o třetí ligu, ve které nastoupí čtyři družstva. Zde vítěz postoupí do druhé ligy a naopak poslední tým druhé ligy sestoupí.

Prestiž Ligy družstev se s každým rokem zvyšuje, což dokazuje i mohutné posilování předních družstev. Jako první oznámil klub So-Imba Brno nastoupení všech nejsilnějších hráčů v týmu A. Sestava ve složení Kruml-Prokop-Brunner-Fidrmuc tak vypadá minimálně na papíře opravdu impozantně. Na to však reagoval i vítěz posledních dvou ročníků Weiqi Club Praha, a to posílením o nymburskou legendu Radka Nechanického. Go klub Můstek získal do řad svého A-týmu Martina Jurka. A nejvíce pak všechny zaskočil nováček z Karlových Varů, kde usedne na první desku Ondřej Šilt. Co se týče boje o postup do finále, neměli bychom zapomínat ani na Union Plzeň nebo Frýdek-Místek. Disponují však relativně úzkými kádry, a tak bude velmi záležet na tom, zda budou mít k dispozici své nejsilnější hráče každé kolo. Boj o záchranu nejspíš nemine Real Brno a So-Imba Farmáře, kteří silou za svými kolegy z All-Star znatelně zaostávají. Na druhou stranu na soupisce mají hned několik mladých progresivních hráčů. V prvním kole hned naznačily své možnosti Karlovy Vary, které se chopily šance proti oslabenému Weiqi Clubu Praha a uhrály cennou remízu. V tomto zápase navíc došlo na souboj dvou nejsilnějších českých hráčů Lukáše Podpěry a Ondřeje Šilta, který byl hojně sledován i mimo český rybníček. Rozbor této dramatické partie můžete nalézt na kanále OhMyGo. Ostatní favorizovaná družstva ve svých zápasech nezaváhala.

Ve druhé lize by jistě opět chtěly na postup zaútočit Košice, které loni smolně prohrály až barážový souboj s Brnem. Přibyl jim však velmi zdatný konkurent z Ostravy, který oživil několik legendárních hráčů v čele s Martinem Cieplým a Alešem Rakem. Tato družstva na sebe narazila hned v prvním kole a po dlouhém boji nakonec zvítězily Košice zejména díky Borisi Dovčíkovi, asi nejprogresivnějšímu slovenskému hráči současnosti. Go klub Písek letos sestavil pouze jedno družstvo, ale očekává se, že i oni budou chtít promluvit do boje o přední příčky. Úzkou, ale velmi zajímavou soupiskou disponuje Olomouc, na které má hned dva hráče z Asie. Na úvod porazili mladý tým pražského PromoGo. Neměli bychom opomenout, že do druhé ligy sestoupil B-tým pražského Můstku, který zatím hrál ve všech sezónách v první lize. Zatím neměl možnost ukázat svojí sílu, protože v prvním kole pauzíroval. Boj o postup by však pro něj měl být samozřejmostí. V neposlední řadě se ve druhé lize se nachází ještě třetí tým klubu So-Imba nazvaný „?!“. Ten naplno využil možnosti neomezeného počtu hráčů na soupisce a zapsal na ní hned 18 hráčů a hráček.

Letošní novinkou je také možnost tzv. spojených soupisek, kdy slabší hráči, kteří se nevejdou do sestavy A-týmu, mohou nastoupit za nižší tým. Této možnosti využila pražská družstva Weiqi Clubu a Můstku. Učinily tak též Karlovy Vary a Košice. Ve třetí lize se tak utkají B-týmy těchto družstev (C-tým v případě Můstku), každý s každým dvakrát. Výsledky je velmi obtížné předpovídat, jelikož je teoreticky možné, že i do této soutěže zasáhnou danoví hráči. Očekává se však, že budou mít větší prostor si zde zahrát spíše mladí ambiciózní hráči uvedených klubů.

Čtvrtá sezóna Ligy družstev opět slibuje skvělou podívanou. Při úvodním kole bylo v Českém pokoji na KGS přítomno přes sto hráčů. Na soupiskách se jich dohromady nachází dokonce 160. Hlavní cenou je bájný putovní pohár a věčná sláva. Podaří se některému z družstev přerušit nadvládu Weiqi Clubu Praha?