Během dubna se dohrála kvalifikace České ligy družstev. Čtvrtého ročníku se zúčastnilo rekordních 19 družstev, která bojovala ve třech ligách. Mnoho předních uskupení přilákalo zvučné posily, proto tedy tento ročník sliboval možné změny zavedených pořádků ohledně umístění.

Dvě družstva čněla vysoko nad ostatními v nejvyšší lize. Brněnský klub So-Imba neponechal nic náhodě a jeho All-Star tým se ukázal podle očekávání jako těžko k poražení zejména díky dvojbloku Ondřej Kruml + Jan Prokop. Praha-Můstek A svůj tým legend doplnil ještě o Martina Jurka a v některých zápasech hrál dokonce s kompletní sestavou složenou z hráčů síly 5-dan a silnější. Neporazitelným se ukázal zejména kapitán Vladimír Daněk. Tato dvě družstva remízovala jen mezi sebou a zbytek zápasů vyhrála, takže mezi nimi a třetí Plzní zela hned pětibodová mezera. To napovídá tomu, že o zbylá dvě postupová místa se vedl tuhý boj. Již zmiňovaná TJ Union Plzeň nakonec prokázala nejstabilnější formu. Navíc se dá předpokládat, že ve finálovém klání již nebude plzeňské družstvo do počtu jako loni. Na čtvrtém místě se hned v úvodu sezóny usadil nováček z Karlových Varů a již z něj neslezl. Ondřeji Šiltovi zdatně sekundovali i další spoluhráči s danovými třídami.

Již bylo řečeno, že letošní sezóna slibovala překvapení na předních příčkách. Málokdo však mohl očekávat absenci vítězů předchozích dvou ročníku ve finále. Weiqi Clubu Praha sezóna hrubě nevyšla a nic s tím nemohl udělat ani kapitán Lukáš Podpěra, který zvítězil ve všech svých partiích. Jeho družstvu nejspíš neprospělo drolení sil mezi A-tým a nově vzniklý B-tým. Na šestém místě se umístil skromný Frýdek-Místek, který se po překvapivé výhře nad pražským Weiqi Clubem v 5. kole vyhoupl na postupové pozice. Bohužel pro něj ho následně ještě čekaly souboje s dvěma titány. Již od začátku sezóny zaostávala za ostatními dvě družstva – shodou okolností obě z Brna. Farmářské družstvo klubu So-Imba nakonec udrželo prvoligovou příslušnost v barážovém utkání proti Písku, ke kterému pomohly zejména solidní výkony na spodních deskách. Sestup nakonec neminul Real Brno, jehož kádr se ukázal být jednoduše příliš úzkým.

V úvodní reportáži sezóny se psalo, že Košice plánují zaútočit na postup a tento cíl splnili do puntíku stylem start-cíl. V celé sezóně jejich A-tým zaváhal pouze jednou, a to nikdy pohromadě nenastoupila sestava všech čtyř danových hráčů na soupisce. Jak již bylo zmíněno, na druhém místě se umístil Go klub Písek a k tomuto umístění jihočeskému družstvu dopomohl zejména Petr Cipra, který prokázal, že stále umí zahrát. Druhá liga byla letos velmi vyrovnaná. Mezi druhým a šestým místem byl odstup pouze dva body. Nově postavené družstvo z Ostravy (a Opavy) mělo sice pomalý rozjezd, ale nakonec ještě atakovalo barážovou příčku. Remízovým králem se stalo družstvo So-Imba ?!, které také disponovalo nejširší soupiskou ze všech. Nacházelo se na ní přes 20 hráčů! Tým Praha-Můstek B určitě od tohoto ročníku čekal více než páté místo, jelikož mohl plně využívat nově vzniklého pravidla o spojených soupiskách a nasazovat hráče A-týmu, kteří se nevešly do sestavy. Příkladem hráče, který velmi často pendloval mezi sestavami byl Daniel Konopáč. Výborný start do sezóny měla Olomouc a dlouho se dokázala udržet na čele tabulky. V závěru sezóny ale nedošel dech jen nejsilnějšímu hráči Chenu Zhongovi, ale celém týmu, takže ve vyrovnané tabulce následoval pád až na šesté místo. Mladými hráči nabitý tým PromoGo Praha se tentokrát s formou nepotkal, se dvěma remízami skončil poslední a sestupu do třetí ligy se tak nevyhnul.

Nově založená třetí liga byla určena zejména pro rezervní týmy silných družstev se širokými soupiskami, které se nevešly o ligu výše. Nakonec se tato soutěž odehrála systémem dvakrát každý s každým mezi čtyřmi družstvy. Nade všemi čněl B-tým Weiqi Clubu Praha a nakonec si tedy i tento klub mohl v letošním ročníku připsat alespoň nějaký úspěch. Suverénními výkony táhl tým talentovaný Jan Komín. Kromě So-Imba se podařilo sestavit třetí družstvo i pražskému Můstku. Jeho C-tým obsadil druhé místo, ale občas měl problémy sehnat dostatečný počet hráčů na své soupisce. Vytvoření B-týmu Karlových Varů ukázalo, jak moc tento západočeský klub v posledních letech opět ožil. Převážně mladé slovenské naděje pak nastupovaly za B-tým Košic. Za zmínku také stojí komentované streamy kapitánky tohoto družstva Zuzany Králikové.

Rádi bychom poděkovali za účast všem týmům a fanouškům za podporu! Český pokoj na KGS při středečních zápasech praskal ve švech a běžně se v něm tou dobou nacházelo vysoko přes sto přihlášených uživatelů. Doufejme také, že se bude Česká liga nadále rozrůstat! A v neposlední řadě se můžeme těšit na červnové dramatické finále, které se letos odehraje v Třebízi!