O víkendu 22.–23. dubna se odehraje v Brně pro mnohé jeden z divácky i herně nejatraktivnějších turnajů, Mistrovství republiky párů. Po loňském organizačním úspěchu se pořadatelství opět ujal So-Imba Go klub, který v této sezóně zaštiťuje rekordní počet akcí. Organizátorské otěže tentokrát přebral Jan Prokop, místo zůstává stejné, v galerijních prostorech baru Oblast, ve kterém se každý čtvrtek schází členové českého nejpočetnějšího a nejaktivnějšího So-Imba Go klubu.
Startovní listina je podobně jako v posledních ročnících velmi útlá. Ani tentokrát se nezúčastní žádný nově vzniklý pár, bojovat mezi sebou budou opět tři smíšené dvojice.
Tereza Kotowski 1-dan a Jan Prokop 6-dan spolu tvoří goistický pár již devátý rok a na jejich zkušenostech je to znát, přestože na mistrovský párový titul stále čekají. Nejblíže mu byli v roce 2022, kdy se umístili na druhém místě. Výkonnostně by se rozhodně dali označit za favority šampionátu. Usměje se na ně štěstí tentokrát?
Tereza Vlčková 7-kyu a Ondřej Kruml 6-dan mají oproti ostatním účastníkům jako jediní zkušenosti z ME párů, na nichž Českou republiku už dvakrát reprezentovali. Podaří se jim zúročit všechno, co odpozorovali od zahraničních kolegů? Již v minulosti dokázali, že není v žádném případě radno je podceňovat a že jsou díky své sehranosti schopni porazit i o mnoho silnější soupeře.
Anežka Bukovská 1-kyu a Dušan Jánský 1-kyu bok po boku naposledy bojovali na MR párů v roce 2020, Tenkrát si celkem senzačně a bez dramatických zvratů poradili v jedné ze dvou partií jak s historicky nejúspěšnějším českým párem Žaloudková-Hora, tak také se silnějším soupeřem Bártová-Šilt a je tedy jasné, že jsou schopni zvítězit prakticky nad kýmkoli. Dočkáme se podobného překvapení i tentokrát?
Párové go je vždy plné zvratů, nečekaných sekvencí a dramatických dohrávání partií. Českého diváka tedy jistě potěší, že všechny partie budou přenášeny na OGS a z místa hraní bude zajištěn i video přenos. Kterému z dvojic se podaří vybojovat svůj první mistrovský titul?
Kromě titulu získá vítěz klání také finanční podporu na výjezd na ME párů, které se letos bude konat 16.–18. srpna ve švédském Leksandu. Díky momentální vyrovnanosti bodů českých párů bude pro nominaci na nadcházející Mistrovství světa v Japonsku stěžejní účast právě na tomto evropském šampionátu, na kterém může nejlépe umístěný český pár získat počet bodů vysoce převyšující bodový zisk za první místo na mistrovství republiky.
Konečné pořadí:
1.-2. místo Tereza Kotowski 1d & Jan Prokop 6d
1.-2. místo Tereza Vlčková 7k & Onřej Kruml 6d
3. místo Anežka Bukovská 1k & Dušan Jánský 1k
Sobota, 22. 4.
1. kolo (10:15)
Bukovská, Dušan – Vlčková, Kruml W+R (OGS, video)
2. kolo (13:00)
Kotowski, Prokop – Bukovská, Jánský B+R (OGS, video)
3. kolo (14:50)
Vlčková, Kruml – Kotowski, Prokop W+4,5 (OGS, video)
4. kolo (16:30)
Vlčková, Kruml – Bukovská, Dušan B+R (OGS, video)
Neděle, 23. 4.
5. kolo (9:45)
Bukovská, Dušan – Kotowski, Prokop W+16,5 (OGS, video)
6. kolo (11:30)
Kotowski, Prokop – Vlčková, Kruml W+2,5 (OGS, video)
Do článku byly přidány odkazy na online přenos. Všem účastníkům přeji hodně štěstí a hlavně radost ze hry!
Nakonec se na sdíleném prvním až druhém místě umístily páry Kotowski & Prokop a Vlčková & Kruml, na třetím místě pak Bukovská & Jánský. Body za dělené první místo budou rozděleny, stejně jako peněžní ceny. Pokud bude ČR nominovaná na nějakou mimořádnou párovou soutěž, na kterou se nebudou páry vybírat podle evropského bodového systému, bude se za mistra ČR pro rok 2023 považovat pár Kotowski & Prokop na základě ratingu.
Pěkná ukázka, jak sedm tříd rozdílu (děleno dvěma) v pair-go nemusí vůbec nic znamenat. 😀
Je to už třetí šampionát za sebou, kterého se zúčastnily právě tři páry. Teprve tentokrát došlo na nepopulární kritérium pro určení pořadí na základě ratingu. Přestože se vlastně první dva páry domluvily na sdíleném umístění, bylo by dobré vymyslet nějaký systém, pomocí kterého by bylo možné jasně určit konečné pořadí bez nutnosti přihlížet k ratingu. Uvítám jakékoli nápady! Momentálně se pracuje na pozměnění celého systému párového bodování a také na upřesnění pravidel pro MRP a nominaci párů na světové akce, takže je ideální doba do nově vznikající směrnice zařadit i pravidla vztahující se přímo na MRP 🙂
nejjednodušší úprava je rozhodovat podle pozdější sehrané partie. (to se dá použít pro zacyklení s libovolným počtem účastníků)
alternativně by fungoval nějaký eliminační systém, např. po dvou prohrách se vypadává. (to zrovna pro tři funguje hezky)
A co brání tomu, aby se hrála ještě jedná partie.
V tomto případě by to bývalo možná šlo (pokud by se hráčům chtělo hrát sedmé kolo, což není málo). Ale co v případě, že se ty tři páry zamotají dokola v obou kolech? Tam to pak jedna partie nerozhodne, jestli se nemýlím.
@Víťa: pokud by se zacyklili 3, tak se musi hrat alespon 3 hry, to je u pairgo na moc dlouho (nemohly by to byt bleskovky).
@ Laman: b) eliminacni system se tu imho nehodi, chces aby na pary jezdily i slabsi pary si zahrat, takhle budou demotivovani, kdyz budou pravdepodobne hrat dve hry.
a) To pak vede k tomu, ze se stejnym vysledkem je jeden napred. Imho je vic fer los, nez tohle.
Takze muj navrh je body a ceny delit a poradi pro pripadne nasazene turnaje losovat.
s dělením dělitelných odměn rozhodně souhlasím. ale podle mě by mistrovství mělo mít mistra. nelíbí se mi titul dělit nebo losovat. že jsou pozdější partie důležitější mi nepřijde nijak neobvyklé. v systémech s kvalifikačními skupinami a play-off je to standard. a dám přednost tomu před partií vědět, na čem jsem, než rozhodovat dodatečně losem. a vyřazování je samozřejmě mrzuté a asi bych pro něj nehlasoval. ale mohl bych argumentovat, že smyslem turnaje je na základě výsledků vybrat vítěze (a seřadit ostatní) a pokud může systém běžně skončit nerozhodně a musí losovat, tak to taky není moc dobrý systém. taky se… Číst vice »