Letos v červenci opět proběhl v Pardubicích Memoriál Radka Nechanického jako součást Mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Organizace se tradičně chopili manželé Hricovi. Tomuto oblíbenému letnímu turnaji dalo přednost před lenošením u vody 52 účastníků z pěti zemí Evropy. Akce byla taktéž zařazena do Evropské Grand Prix jako Bonus Point C a disponovala štědrým cenofondem, a tak nalákala mnoho silných hráčů.
Sobotní část turnaje otestovala nejen mentální přípravu hráčů, ale i jejich fyzickou odolnost, protože tento den si letošní léto vybralo pro lámání teplotních rekordů. Teplota vzduchu pokořila hranici 35 °C, čímž se teplota půdy dostala až přes 45 °C. Díky štědrému sponzorovi turnaje firmě Moyo Holding dostal každý účastník turnaje památeční láhev na vodu, což při těchto teplotách mohlo zachraňovat životy. Nástup do druhého kola byl jen pro otrlé, protože podnebí hrací místnosti navozovalo dojem sauny. Kvůli těmto podmínkám bylo následně třetí kolo posunuto na šestou hodinu, kdy teplota začala konečně klesat. Součástí Czech Open je tradiční společenský večer na plovárně Cihelna, která je však momentálně v rekonstrukci. Hracím sálem se tak šířila fáma, že se událost přesouvá do místního Music Clubu Žlutý pes. Pokud by tam našinec dorazil, mohl by se cítit s gobanem pod paží poněkud nesvůj z nechápavých pohledů hostů klubu. Prázdný taneční parket, kdy se DJ vlní u pultíku v rytmu písničky Michala Davida, dlouhá fronta na baru a naprostá absence jakýchkoliv desek u stolu, nabádala k rychlému ústupu. Naštěstí je v blízkém sousedství Ideonu podnik Ponorka, kam převážná většina hráčů zamířila, aby doplnila ztracené tekutiny. Nedělní den byl z teplotního hlediska již mnohem snesitelnější, a tak turnaj proběhl naprosto hladce.
První místo získal Pavol Lisý, který vyhrál vzdáním všechny své partie. Druhé místo obsadil vítěz předchozích dvou ročníků Lukáš Podpěra. Na pomocná kritéria se pak umístil nejvýše z tříbodových Ashe Vázquez. Jakožto nejmladší danový účastník v české historii nastoupil do turnaje Bartoloměj Dach, kterému se nadále vylepšuje rating. Nové třídy si uhráli Ondřej Skotnica, Tomáš Musil, Boris Djubek, Tomáš Jodl a Pavel Ruda. Adéla Maroňová se pak posunula rovnou o dvě třídy. Na shledanou v Pardubicích opět za rok!

pro Goweb napsal Jaroslav Kotowski

Fotogalerie

Konečné výsledky