Minulý víkend proběhl v německém Lipsku, kde mimo jiné za necelých 14 dní odstartuje i letošní Go kongres, menší turnaj s názvem Leipziger Bergmannsturnier a pořadovým číslem 49. Tento turnaj v minulosti čítával okolo 50 účastníků, ale jeho oblíbenost postupně klesá, což bylo vidět na počtu registrovaných lidí, kterých bylo 16. Někteří z registrovaných nedorazili a naopak dorazili někteří neohlášení, takže zhruba 16 hráčů nakonec činilo i startovní pole. Proč ale o tomto turnaji píšeme zde na Gowebu? Mezi účastníky se totiž objevili i 3 hráči hrající pod českou vlajkou – František Čáha 2d, Miloš Podpěra 6k a Martin Podpěra 20k. Turnaje se účastnil i všem známý Krzysztof Podbiol, ale to vlastně asi nikoho nepřekvapí. 😊 

Hrálo se v kulturním centru Die Villa, které je pro goistické turnaje v Lipsku často využíváno. Turnaj se měl původně hrát s rozdělením do dvou skupin, přičemž každá měla hrát jiný počet kol, ale vzhledem k nízkému počtu účastníků se nakonec hrálo klasickým MacMahonem bez top skupiny. Hrálo se s šachovými hodinami a časem hodina + progresivní kanadské byoyomi 15/20/20/20/… kamenů na pět minut. Komi bylo 6, ale co vím, tak jigo se nepovedlo ani jednou. První deska se hrála na pěkném gobanu s nožičkami, ostatní desky na běžných dřevěných deskách. (viz fotogalerie níže)

Dále už budu psát v první osobě.

Mým cílem bylo turnaj vyhrát, původně byl nejsilnější registrovaný hráč Alexander Kurz 2d, který nedorazil. Nicméně dorazila více než dostatečná náhrada – pětinásobný mistr NDR Stephan Schiller 3d. Los nás proti sobě svedl hned v prvním kole. Partie byla dlouhou dobu vyrovnaná, možná jsem měl i mírně navrch, protože soupeř měl dost slabin ve svých tvarech a skupinách, kterých jsem ale nedokázal využít a nakonec jsem tak prohrál dvouciferným rozdílem. Moje další dvě partie s Gerdem Mexem 1d a Rüdigerem Stollem 1d měly obě velmi podobný průběh – během prvních cca 80 tahů jsem získal pohodlné dvouciferné vedení, ale pak jsem až moc zvolnil a s Rüdigerem vyhrál o dva body, s Gerdem v těsném závěru vzdáním, kdy mi skočil na nastraženou past a zemřel s velkou skupinou. Stephan prohrál ve 3. kole s Danielem Müllerem 1k, a tak moje šance na vítězství v turnaji ožila, nicméně byl pořád o 1 MM výše než já kvůli absenci top skupiny. Nutno podoktnout, že vzduch ve hrací místnosti byl (jestli vůbec byl nějaký?) opravdu strašný, a tak vyjít si v pauze mezi koly do rozpálených ulic byla velká úleva. 

V neděli ráno mě čekal právě Daniel Müller, kterému jsem chtěl oplatit porážku, kterou mi uštědřil v posledním kole nedávného turnaje v Lipsku, kdy jsem odešel se skóre 0-5. Soupeře rozhodně nebylo radno podceňovat, protože předchozí den porazil 3d, což mu již zajistilo uhrávku daňové třídy. Dalším důvodem bylo také jeho neortodoxní zahájení 5-5, 6-4. Tentokrát jsem ale předvedl dobrý výkon a nedal soupeři šanci. V posledním kole s Frankem Heinickem 4k se žádné překvapení nekonalo a také jsem s přehledem zvítězil. Netrpělivě jsem poté sledoval drama na první desce, které mi dávalo šanci na celkové vítězství v turnaji. Zde hráli Stephan Schiller a Michael Drewitz 2k, kteří hráli dvou-hendikep. Na některých deskách byl hendikep napsaný předem v losování, k jiným potom údajně organizátor před zahájením partie přišel a řekl, že mají hrát nějaký hendikep.. trochu zvláštní a možná také jeden z důvodů, proč popularita tohoto turnaje upadá. Mě se naštěstí handicapy netýkaly. 😊 Michael v této partii vyhrál, a já tak žil v naději na celkové vítězství. To se nakonec potvrdilo při vyhlašování výsledků. A ačkoliv to nebylo úplně dle představ s čistým štítem, tak vítězství se počítá a mám z něho velkou radost. Rád bych také zmínil, že organizátor Hans Zötzsche měl cenu snad téměř pro každého zúčastněného hráče a mě zároveň věnoval několik starých japonských časopisů o go přeložených do angličtiny, za což mu děkuji.

Miloš měl také povedený turnaj, který zakončil se třemi body a mimo jiné si připsal skalp 4k Andrease Eberta. Byl tak jediným, kdo tohoto hráče v turnaji porazil. Pro Martina byl turnaj určitě dobrá zkušenost a připsal si jednu výhru, kdy porazil na 9 handikepů Kalliho Balduina 5k, což je super úspěch a rozhodně půjde ratingově do plusu. Mimo to odehrál i s ostatními hráči několik přátelských bleskových partií, kde se mu dařilo ještě více. 

Je škoda, že se turnaje nezúčastnilo více hráčů, ale nezbývá než doufat, že při příštím kulatém 50. ročníku tomu bude jinak.

Konečné výsledky

Fotogalerie

pro Goweb napsal František Čáha