Hezký advent všem přeji!

S mírným zpožděním posílám zprávu z 43. WAGC (Mistrovství světa Go amatérů). Turnaj proběhl 14.- 18. 12. v ČLR (město Shenzhen v blízkosti Hong Kongu).
Pro mne bylo milým překvapením, že se organizace turnaje prakticky nelišila od 14. WAGC v Japonsku, kde jsem dostal možnost před 31 lety hrát. Systém turnaje byl skoro totožný jako MR ČR před 40 lety. Švýcarský systém, 7 kol, 1 hodina na hráče + 3×30 sekund byoyomi, IGF (tedy vlastně japonská) pravidla, necelých 50 účastníků. Prakticky nic se nezměnilo! Vlastní soutěže se tedy účastnilo 46 hráčů (z 50 pozvaných – v IGF je nyní 79 členských zemí). Titul (myslím, že po několika letech) Čína nezískala.

Na prvních 10 místech skončili:
1) Jižní Korea – Kim Jung-Seon, 7D (bez porážky)
2) Čína – Yang Chukun, 7D (1 prohra)
3) Tchaj-wan – Lai Yu-Cheng, 7D (2 prohry)
4) Japonsko – Kurita Yoshiki, 7D (2 prohry)
5) USA – Huang Alan, 7D (2 prohry)
6) Thajsko – Sornarra Pongsakarn, 5D (2 prohry)
7) Německo – Welticke Jonas, 7D (2 prohry)
8) Singapur – Kwa Jie-Hui, 6D (2 prohry)
9) Rumunsko – Grigoriu Ioan-Elian, 6D (2 prohry)
10) Hong Kong – Park Young-Woon, 7D (2 prohry,  také znám coby pověstný Dr. Baduk na YouTube)

Pokud by měl někdo zájem dozvědět se o soutěži více, rád případné dotazy zodpovím. Případně lze doporučit YouTube Karla Irwina z Irska… Mimo WAGC probíhala ve stejné budově (kulturního centra) na jiném patře významnější akce – 3. GBA, Chinese Weiqi Master Championship (jak jsem vyrozuměl Mistrovství ČLR?)… Partie profesionálů byly přenášeny na velkoplošnou obrazovku (pro mne obří – 20 x 10 m?). Některé tahy se zdály úžasné, přímo neuvěřitelné… Takže mě zaskočila (z mého pohledu) poměrně nízká návštěvnost veřejnosti…

Nějaké zklamání? Snad jen moje vlastní hra (skončil jsem se dvěmi výhrami 37.) a fakt, že pořadatelé neměli cenu pro nejstaršího účastníka – tu by ČR bezkonkurenčně vyhrála. 🙂
Jinak musím moc a moc poděkovat ČAGo  (i dvěma naším hráčům, kteří se v můj prospěch vzdali své účasti) za možnost zahrát si na této mimořádné akci. Pro mě 43. WAGC představuje kupu nezapomenutelných dojmů (v Číně jsem byl poprvé), které jsou bohužel fakticky nepřenositelné.

Přeji Vám všem krásné nadcházející svátky a těším se na krásné vzájemné partie v příštím roce!

Petr Cipra