Týden v podstatě začal již v neděli, kdy dorazila velká část studentů a vyrazilo se odpoledne na vycházku po nábřeží v centru. Protože se náš kampus nachází někde na periferii, tak musel být vypraven autobus. Nachodit několik kilometrů podél řeky Qu (takový potůček široký asi jako Labe) nebyl ani pro nejmenší děti žádný problém. Večer pak proběhly tradiční bleskovky, ve kterých jsem opět obral děti o peníze na pitíčka, respektive v mém případě láhví vody. Honza se nějak omylem přimíchal do místnosti, kde hrála 1. a 2. třída, takže nakonec musel „těžce“ (asi 6 yuanů za každou ze tří proher) platit. Nicméně účast ve večerních bleskovkách není povinná, takže třeba Bártík raději trávil večer řešením tsume-go.
Co ale samozřejmě je povinné a na co jsme se všichni těšili, je Velký cyklus. Semestrální turnaj, který znovu rozlosuje ligové skupiny, a tak se sešel úplný full-house 90 studentů školy (chybělo jen pár potrestaných). Tentokrát byl však turnaj z neznámého důvodu zkrácen z jedenácti kol na devět, ale stejně nás čekaly tři fyzický náročné hrací dny, zvlášť když večer byly v plánu ještě rozbory partií. V neděli večer jsem u nástěnky s rozlosováním potkal svého učitele Guo a ten mi sdělil, že se turnaje účastní i osm profesionálů, ale že jakožto čínský 6-dan (v podstatě evropský 7-8.) bych neměl být bez šance. Mimochodem, obvykle tu trénuje profesionálů tak 10-15, přičemž nejznámější je Zheng Zaixiang 5-pro, který pravidelně hraje čínskou A-ligu, takže je silnější než většina učitelů. První cena 6000 yuanů (asi 20 000 Kč) mu však za účast v turnaji zřejmě nestála. Celkový cenofond turnaje byl přibližně 20 000 yuanů (asi 65 000 Kč) a loni se mi podařilo dostat na poslední hodnocenou pozici – dvanáctou. Letos se to ale jevilo jako značně těžší úkol. Hned první kolo bylo nalosováno velmi smolně, protože jsme s Honzou hráli spolu a partie skončila o 19,5 bodu. Ještě smolnější bylo, že jsme se se Stjepanem a Honzou potkali všichni dokola.
Celkové konečné výsledky nakonec dopadly velmi překvapivě:
17. Stjepan 6:3
28. Lukan 5:4
57. Bártík 4:5
63. Bende 4:5
68. Honza 4:5
85. Zbyněk 3:6
Kromě Evropanů v prvním a čtvrtém kole jsem schytal naprosto smrtící los. Ve druhém jsem prohrál o 5,5 s Zhao Ganyi 1-pro, která mi oplatila loňskou porážku. Ve třetím kole jsem porazil spolužáka Meng Ziqian. V pátém a šestém kole se mi podařilo skolit 11-leté supertalenty z ligy 1-1 Sun Jingji a Zhao Xiaohu, které můžete znát z loňského vyprávění. Po dvou dnech jsem si tedy lebedil se skóre 5:1 a mohl se těšit na ranní partii s hráčem Zhou Xunning 1-pro, kterou jsem prohrál o 6,5 bodu. Tím ale moje těžká cesta nekončila, protože poslední dvě kola mi přinesly další hráče pravidelně hrající ligu 1-1 Ye Xunran a Yu Feilong. Obě partie jsem bohužel musel vzdát, a tak nakonec bylo konečných pět výher zklamáním. Naštěstí jsem měl díky losu solidní pomocná kritéria, která mě udržela v první třídě.
Stjepan šokoval celou školu vítězstvími nad mými soupeři Mengem a Zhao, které mu nakonec vynesly šest výher, které absolutně nikdo nečekal, a tak ho čekalo dobrodružství v první třídě taktéž. Myslím, že se stal inspirací pro všechny, čeho se dá dokázat „pouhým“ řešením x-stránek tsume-go denně. Bártík nebyl se svým výsledkem příliš spokojený, ale vzhledem k tomu, že také měl velmi těžký los, tak si myslím, že čtyři body s vysokými pomocnými kritérii jsou naprosto v pořádku. Ostatně to samé Bende. Honza byl se svým výkonem naopak velmi spokojen, zvlášť když hrál celou dobu značně nachlazený. V neposlední řadě Zbyněk měl po dvou dnech solidní skóre 3:3, ale bohužel mu hrubě nevyšel poslední den, stejně jako mně, takže nakonec pro něj turnaj úspěšný nebyl a hrozil mu pád do školky.
Během turnaje se znovu rozšířila naše evropská sestava. Dorazil Elian Grigoriu 6-dan (Rumun žijící ve Vídni), který je zde ve škole velmi populární, takže jeho příjezd vzbudil velké haló. Kromě toho dorazil také teenager ze Singapuru, kterého rovnou poslali do první třídy čili nejspíš singapurská špička, ale jeho jméno se mi zatím nepodařilo zjistit. Samozřejmě mluví anglicky a hraje s námi fotbal ve volném čase, takže vypadá celkem v pohodě. Dále je tady skupinka tří Taiwanců a nejsilnějšímu z nich říkám „Running kid“. Je velmi aktivní při rozcvičce a vídám ho běhat kolem školy víckrát denně. Navíc je vždy oblečen velmi běžecky. V první třídě jsme bývali celkem kámoši, často jsme spolu hráli, ale bohužel sestoupil do druhé třídy. Dále jsou tu z Taiwanu ještě dva malí klučíci, kteří jsou svým způsobem „ocáskové“ Honzy. Všude za nim lezou a pokud vím tak mu i někdy nosí jídlo.
Ve čtvrtek ráno se jako vždy na úvod semestru konal proslov pana Ge v auditoriu. Evropani jsme si měli sednout do první řady, tak jsme si říkali, co jsme provedli. Naštěstí jsme se ničím neprovinili, jen nám pan Ge oznámil, že pro nás začínají platit stejná pravidla jako pro ostatní, takže opravdová vojna mohla začít. Jedno z tvrdých pravidel je o ranních tsume-go testech a povinných dvou vyřešených stránkách z knížky. Pokud totiž nejsou opraveny do konce dne, nelze začít trénink další den. Plynou z toho například pak kontumace ligových partií, což potkalo hned několik Evropanů, takže v podstatě i skončil náš veškerý volný čas. Fakt že jsem nebyl najednou nejvýše nasazený Evropan poněkud ranilo moje ego, ale rozhodl jsem spolknout svoji hrdost a se Stjepanem na opravách tsume-go spolupracovat. Ostatně já jsem skóroval nejvíce tento týden 9 bodů a Stjepan 8. Nejhorší jsme sice zdaleka nebyli, ale máme teď pravidelné session o poledním klidu, abychom vše společnými silami zvládli.
Full-house se po Velkém cyklu zase poněkud vylidnil. Navíc některé spolužáky poslali hrát mezi profíky. Stjepan byl tak nasazen do nejvyšší ligy 1-1 a zopakoval výhru nad Mengem. Přestože sestoupil z posledního místa, tak se za své výkony opravdu nemusel stydět. Já jsem uhrál tři výhry a skončil třetí. V partii o postup jsem tentokrát výhru nad Sunem nezopakoval. Vzhledem k tomu, že hrálo jen 13 lig, tak se druhá třída smrskla na tři, do kterých se rozprostřeli Elian, Bártík a Bende. Elian si celkem bez problémů došel se skóre 4:1 pro první místo v lize 2-1, takže je pravděpodobné, že budeme mít dalšího evropského spolužáka v „yi ban“. Jestli se nepletu, tak Bártík a Bende uhráli oba po dvou výhrách, ale v tsume-go plavali hodně. Druhá třída je pro ně opravdu těžkou zkouškou, která jim však může jen prospět. A další výsledky a příhody se dozvíte níže…
pro Goweb napsal Lukáš Podpěra
——
Týden jsem začal docela úspěšným Velkým cyklem, ve kterém se mi podařilo urvat čtyři výhry. Trochu mě mrzelo, že jsem neměl možnost si zahrát s některým z profíků, ale důležitější jsou přeci jen ty výhry. Bohužel se mi začátkem týdne rozjel kašel a rýma, takže partie nebyly moc příjemné. Po Velkém cyklu jsem byl nasazen o dvě ligy výš, než jsem skončil před turnajem, tedy 3-1. Malý cyklus nezačal vůbec dobře, protože jsem dostal kontumační prohru za to, že jsem neměl opravené asi tři úlohy ze dvou stránek. Ve skutečnosti jsem večer předem udělal dohromady pět stránek, ale kvůli tomu, že v noční třídě nebyl žádný učitel, tak jsem si je nemohl zkontrolovat. Celé to probíhalo poněkud divně. Hodina klasicky začala řešením tsume-go. Po necelé hodině se začalo hrát, ale věděl jsem, že je něco jinak. Hrály se totiž pouze dvě partie. Soupeř ke mě přišel, nastavil hodiny a spustil je. Zeptal jsem se ho, proč to dělá a on mi odpověděl pouze slovo „book“. Tak jsem si říkal, že to je pouze orientační a šel jsem si řešit v poklidu zbývající úlohy. Poté co uběhl čas na hodinách, ke mně přišel učitel Li a řekl mi, že jsem prohrál kontumačně, kvůli tomu, že nemám opravené dvě stránky z předchozího dne. Já jsem byl samozřejmě velmi zmatený, protože jsem o tom nebyl informován. Přestože Li umí velmi slušně anglicky a trvalo by zhruba minutu mi říct, že hodiny mi soupeř nastavil jako časovač, do kdy mám dodělat úlohy. Přišlo mi to od učitele hodně nefér, protože si myslím, že by opravdu stačilo za mnou na začátku hodiny přijít a říct mi, že pokud si do určité doby neopravím stránky, tak nemůžu hrát. Obecně mi na téhle škole hodně vadí nedostatečná informovanost. Protože jsem byl naštvaný, tak jsem si ten den vyřešil a opravil asi ještě čtyři stránky.
Zbyněk, který se po turnaji nacházel v 3-3, taky neměl hotové úlohy. Štěstí měl v tom, že jeho soupeř je nestihl také, a proto se partie pouze odložila. Po hodině mi Li vysvětlil, že každý den musím mít vyřešený papír a dvě stránky z knížky, takže dohromady 48 úloh. Proto jsme se se Zbyňkem spojili a papír řešíme společně. Zatím to funguje velmi dobře, a tak už se kontumace u nás neobjevila. Další den pro mě nedopadl o moc lépe, protože jsem prohrál obě partie. Naštěstí jsem poslední den zabral a vyhrál ranní i odpolední partii. Tak jsem alespoň v lize neskončil poslední a možná se i v 3-1 udržím. Zbyněk nekompromisně vyhrál všech pět her, a tak se dočká postupu do 3-2.
I kvůli tomu, že se učitelé rozhodli koupit další míč, tak se obnovilo hraní fotbalu. Navíc se Lukanovi po týdnu konečně spravila záda, která měl nějaká pochroumaná, takže mohl začít hrát se mnou. Na fotbal se postupně přidali i Stjepan s Elianem. Lukan hlavně kvůli své ohromné výšce začal dávat hromadu gólů, a tak se z něho stala nová superstar. Elian také hraje velmi slušně, ale gólově se zatím neprosadil. No a já jsem na tom velmi bídně, protože mě neustále brání minimálně dva hráči, a tak si v podstatě vůbec nezahraju.
Tuhle sobotu jsme měli hodinu čínštiny. Hodina se skládá ze dvou částí. V první části nás učitelka Fan Zhexin (říká si Fan-fan) naučila základní slova a věty. Například jak se představit, nebo jak složit otázku. Ale také třeba výslovnost, samohlásky a tóny. Druhá část se skládala z povídání o čínské kultuře. Fan-fan mluvila hlavně o Long, což je vlastně čínský drak, který žije v řekách, ovládá vodu a je poskládaný z různých zvířat – oči králíka, tělo hada atd.. Po hodině čínštiny jsme šli se Stjepanem jako vždy hrát pingpong a tentokrát se k nám přidal i Elian. Sobotu jsem zakončil řešením úloh. Poté už nezbývalo nic jiného, než si odpočinout. A protože jsem stále nachlazený, tak byl tento týden velmi vyčerpávající.
pro Goweb napsal Jan Komín
I s obrázky, super!
Tak to je drsné, jestli se v přátelském fotbálku hraje zdvojená osobka. 😀
A to radši nechtěj vědět, kolik osobních strážců obvykle mívám já… 😅
To jsou jen výmluvy. 😀