Během letních prázdnin jsem se rozhodl jedno vydání Novinek vynechat, proto si teď shrneme události, které se staly za poslední dva měsíce.
Svět
Významný turnaj Bailing Cup dospěl do finále, které bude ryze čínské, protože oba její zástupci v semifinále uspěli proti korejským soupeřům. Titul v něm bude mít šanci obhájit Ke Jie, který však v semifinále neměl lehkou práci. První partii s Won Sungjinem totiž prohrál, a tak musel skóre otočit ve dvou následujících. Pro Chena Yaoye je po delší době finálová účast významným úspěchem. V semifinále s přehledem porazil mladíčka Shin Jinsea, kterého čeká velká budoucnost, ale tentokrát se do finále světového turnaje ještě nepodívá. Vyvrcholení nás čeká již za týden a všichni jsou zvědaví, zda Ke Jie potvrdí roli světové jedničky.
V červenci se konalo předkolo o významný světový turnaj Samsung Cup. To je specifické tím, že je v něm vymezena tzv. světová divize, které se mohou zúčastnit hráči ze zemí mimo velkou čtyřku. Zástupci z Evropy byli čtyři: Ali Jabarin, Pavol Lisý, Mateusz Surma (všichni 1-pro) a Cornel Burzo 6-dan. Nás může velice těšit, že již semifinále bylo čistě evropskou záležitostí a o jedno postupové místo svedla souboj zmiňovaná čtveřice. Pomyslný jackpot nakonec vyhrál Jabarin.
V předkolech byli opět úspěšní převážně hráči a hráčky z Číny. Jejich nadvládu narušili pouze tři Korejci a jeden Japonec – Ida Atsushi. Mnoho korejských favoritů potkal výpadek už v rané části turnaje, byl mezi nimi například Kim Jiseok.
Finále Ing Cupu nabízí opravdu vzrušující podívanou mezi Tang Weixingem a Park Junghwanem. Skóre navíc zamotávají časové penalizace, takže koncovka je pokaždé velice zajímavá. Stav je zatím vyrovnaný (1:1) a další partie nás čekají v říjnu.
Čína
V červenci hraná čínská obdoba Ing Cupu Changqi Cup taktéž dospěla do finále. Obě semifinále dopadla celkem přesvědčivě poměrem 2:0 – Lian Xiao zdolal Chuna Guangyu a Tuo Jiaxi Tanga Weixinga. Penalizace za čas tentokrát nerozhodovaly.
Menší čínský titul Qiwang zatím dospěl do fáze čtvrtfinále, ale už v prvních dvou kolech nebyla nouze o překvapení. Venku z turnaje už jsou hlavní favorité Ke Jie, Shi Yue, Tang Weixing, Chen Yaoye nebo Lian Xiao. Další partie turnaje uvidíme v půlce října.
Korea
Vítězem korejského turnaje pro juniory Shinin Wang se stal Shin Minjun, když ve finále porazil Park Hamina v poměru 2:1. Shin Minjunovi je šestnáct let stejně jako jeho jmenovci Jinseovi, ale i přes tento úspěch začíná za svým souputníkem lehce zaostávat. I tak je mu předpovídána velká budoucnost.
Zajímavým turnajem je GG Auction Cup, což je vyřazovací turnaj mezi dvěma týmy – ženy vs. veteráni. Letos turnaj skončil trochu dříve, než se čekalo, proto jsem se ho sem rozhodl zařadit. V předchozích letech veteráni proti nejsilnějším ženám nestíhali, letos však tomu bylo naopak a to hlavně díky Seo Bongsoovi, který hned na úvod vyřadil devět z dvanácti soupeřek. Později poslední zbývající žena Choi Jeong sice vyřadila čtyři soupeře, ale na sedmého veterána v pořadí Lee Sanghoona už nestačila a vítězství tak připadlo týmu veteránů.
Japonsko
Vítězem Meijin ligy se stal Takao Shinji. Sice prohrál s Murakowou Daisuke, ale ten nasbíral dvě prohry, takže ho nemohl ohrozit. Do konce srpna stihl Takao jednou porazit obhájce titulu Iyamu Yutu, což značí, že by tentokrát nemusel být bez šance.
Iyama Yuta zná i dalšího vyzývatele – o titul Oza. Stal se jím Yu Zhengqi, když ve finále porazil Takaa Shinjiho. Yu už Iyamovi několikrát zapaloval, tak uvidíme, jak moc se svému prvnímu titulu přiblíží tentokrát.
Vyzývatelem Iyamy o titul Tengen se stal další mladík Ichiriki Ryo, pro kterého je to rovněž první zápas o titul. Ve vyzývatelském turnaji předvedl opravdu obdivuhodný výkon, protože vyřadil hned několik favoritů a ve finále si poradil s Yamashitou Keigo. Do finále měl blízko i talentovaný Kyo Kagen, ten však na Yamashitu v semifinále nevyzrál.
Menší Agon Cup dospěl do svého finále. Tento turnaj často nejsilnější hráči neberou úplně vážně, nebo na něm vůbec nestartují. Kono Rin je sice předním japonským hráčem, ale Cho Chikun už dlouhá léta ne. Tito dva se brzy utkají ve finále. Obhájce titulu Iyama Yuta vypadl již v osmifinále.
Ještě méně významný turnaj Okan už také zná své finalisty. Půjde o souboj generací a to Yamashiro Hiroshi vs. Ida Atsushi. Nedá se však říci, že by toto finále bylo neočekávané, protože i v tomto turnaji dostává prostor mnoho relativně neznámých hráčů.
Více na: http://igokisen.web.fc2.com/news.html
Evropa
Na začátku července se konal tradiční turnaj ve Varšavě, který však už neoplývá takovým leskem a cenofondem jako dřív. Vítězem turnaje se nestal nikdo jiný než Mateusz Surma 1-pro. Ostatní jeho konkurenti nasbírali dvě prohry a seřadili se v tomto pořadí: Stanislaw Frejlak 6-dan, Marcin Majka 3-dan, Vít Brunner 4-dan a Leszek Soldan 4-dan.
http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160702I
V Polsku ještě zůstaneme. O měsíc později se hrálo polské mistrovství, jehož jméno vítěze není těžké uhodnout. Na druhém místě se dvěma prohrami umístil Koichiro Habu 5-dan a příkladný ponorkový útok předvedl třetí Marcin Majka. Čtvrté místo bylo jistě zklamáním pro Stanislawa Frejlaka. Nutno však dodat, že hrál turnaj po těžkém zranění.
http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160811A
V červenci se konal další solidní německý turnaj v Kolíně nad Rýnem. Zvítězil novopečený 6-dan Jonas Welticke.
Pro druhé místo si dojela Li Yue 5-dan ze Švýcarska. A mezi tříbodovými měla nejlepší pomocná kritéria Barbara Knauf 3-dan.
http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160709B
Před evropským kongresem se v Petrohradě na stejném místě konalo ruské mistrovství týmu. Zvítězil silný tým z Kazaně, i přes neúčast Ilji Šikšina, kdy tým vedl Alexandr Dinerstein 3-pro. Druhý skončil tým z Moskvy vedený Timurem Sankinem 6-dan a třetí domácí tým pod vedením Dmitrije Surina 6-dan.
http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160721A
Vzhledem k tomu, že o ostatních turnajích bylo na Gowebu již psáno, tak se podíváme ještě do goisticky lehce exotických zemí. Velká událost se přihodila v Makedonii, kde se konal historicky první turnaj u Ohridského jezera. Turnaje se zúčastnilo čtrnáct hráčů, z čehož půlka dorazila ze srbského Niše. Vítězem se stal Ivan Todorovič 4-kyu.
I v dalších goisticky „rozvojových“ státech se konaly turnaje, kterých se účastnil podobný počet hráčů. Například
v Lisabonu, kde zvítězil Lucemburčan Simao Goncalves 2-dan a nebo v Tallinu, kde vyhrál domácí Alo Joekalda 2-dan. Mimochodem byla letos do EGF přijata Gruzie, tak třeba se dočkáme turnajů i tam.
Mimochodem, prave se hraje amatersky turnaj Gold Cup o lukrativni ceny v cinskem Xiamenu, na ktery byla kvalifikace na Tygemu pred mesicem. Z Evropy se kvalifikovali Andrij Kravec 7d, Cristian Pop 7d, Dusan Mitic 6d, Dmitrij Surin 6d, Csaba Mero 6d, Stanislaw Frejlak 6d a Andrew Simons 4d.
Jsou výsledky někde na webu?
Nevim o tom. Kazdopadne se zrejme dobre vede Popikovi, protoze byl ted na prenosu proti demonovi Bai Baoxiangovi.
Myslel jsem výsledky té internetové kvaldy, jak Popík a spol postupovali.
Nekde urcite budou, ale nevim kde. Videl jsem jen jejich spolecne foto.
Nahodou jsem nasel na fb nekompletni vysledky Gold Cupu a musel to byt opravdu sjezd tech nejlepsich svetovych amaterskych hracu. Turnaj kompletne ovladli Korejci (nejspis inseiove), kteri okupuji prvnich 7 mist. Cinsti demoni Bai Baoxiang a Ma Tianfeng 9. a 10. Chan Chihin (kghin na KGS z HongKongu) 11. a Taiwanec Chan Yitien (znamy z kongresu) na chvoste hodnocenne 16ky.
18. Pop, 21. Kravec, 23. Mero, 25. Surin – vsichni tri vyhry ze sedmi, 26. Mitic, 30. Frejlak – oba dve vyhry, 32. (posledni) Simons – 0
Zajimavost: Dusan Mitic vyhral prvni dve partie (v jedne z nich si uz po nekolikate vyslapl na Chan Yitiena), ale pak uz nic…
Hmm, tak to je drsné, ale asi očekávané. Tady je reportáž na EGF.
Jo a Jitka dávala na FB pozvánku na další zajímavý turnaj v Číně, tak jsem to hodil sem. Registrace jen do 30. 9.!