Svět

Jeden z nejvýznamnějších světových turnajů Ing Cup se posunul do další fáze. Zbývající čtyři hráči se však stěhovali ze Shanghaie do Wuhanu, aby odehráli semifinále a nutno říci, že partie nabídly opravdu skvělou podívanou. V čínském souboji byl úspěšnější Tang Weixing nad Shi Yue v poměru 2:1 a mezi Korejci zvítězil Park Junghwan nad Lee Sedolem taktéž 2:1. Souboje těchto dvou se už v tomto roce staly opravdu klasikou. Na velké finále Park – Tang si však budeme muset počkat do srpna a na další část poté až do října.

Každé dva roky konaný turnaj Bailing Cup rozjel svoji hlavní fázi nejlepších 64 hráčů a odehrána jsou zatím dvě kola, která nabídla opět spoustu skvělých partií. Největším překvapením byla určitě prohra Korejce An Kukhyuna s Číňankou Tang Yi. Zbylé ženy, taiwanský hráč Chen Shiyuan a všichni čtyři Japonci se z turnaje poroučeli hned v prvním kole. Sypat popel na hlavu si může zvláště Kobayashi Koichi, který půlbodovou výhru mladíčkovi Chen Zhengxunovi doslova daroval vlastní pasivitou.

Minule jsem psal o rozběhnuté ženské obdobě Nongshim Cupu, nazývané Huang Longshi Cup. Situace byla v té době mimořádně vyrovnaná, avšak nakonec vše dopadlo, jako v poslední době již tradičně. Finálový duel byl mezi Čínou a Koreou a jejich jasně nejlepšími hráčkami – Yu Zhiying a Choi Jeong. Zvítězila mírně favorizovaná Číňanka a oplatila své soupeřce porážku z minulého roku.

Čína

Nový turnaj spatřil světlo na čínské profesionální scéně. Je v podstatě také prvním na hodně rychlý čas a vzhledem k tomu, že sponzorem je CCTV (čínská národní televize), tak jistě bude i dobře dotovaný. S problémy na rychlejší čas se potkalo mnoho favoritů, ale jeden z nich se do finále přece jen dostal – Mi Yuting. Jeho sokem ve finále bude Li Qincheng. Přestože se pohybuje na špičce již delší dobu, tak je celkem neuvěřitelné, že si teprve nedávno uhrál 2-dan… Velkým překvapením byl výkon Mao Ruilonga, který se dostal do semifinále a po cestě vyřadil čtyři horké favority.

Korea

Červen byl goisticky chudým měsícem na jihu Korejského poloostrova. Nejzajímavější událostí, kromě Korean Baduk League, byly semifinálové souboje turnaje pro mladíky – Shinin Wang. První postupující byl podle očekávání Shin Minjun. Druhým favoritem na finále byl Kim Myeonghoon, ten však selhal proti relativně neznámému Park Haminovi.

Japonsko

Iyama Yuta má za sebou první obhajobu titulu od získání „Grand Slamu“. Po prohrané první partii o titul Honinbo s Takao Shinjim, se velmi dobře oklepal a skóroval čtyři výhry v řadě, přestože některé partie přesvědčivé nebyly. Taktéž má za sebou první vítěznou partii v obhajobě titulu Gosei proti Murakawovi Daisuke, která byla celkem jedoznačná.

Do svého finále dospěl turnaj veteránů Igo Masters Cup. Obhájce Cho Chikun vypadl překvapivě již v prvním kole s Ishidou Yoshio, takže letos finále pozná odlišné aktéry než loni. Těmi, kdo se utkají o titul, budou O Meien (Wang Mingwan) a Kobayashi Koichi, což jsou hráči s naprosto odlišnými styly, takže se máme na co těšit.

Taiwan

Na Taiwanu momentálně probíhá souboj o druhý nejvýznamnější titul Tianyuan. Obhájcem titulu je Wang Yuanjun a vyzývatelem Xiao Zhenghao. Skóre je momentálně 2:2 a hraje se na čtyři vítězné partie jako v Japonsku.

Více na: http://igokisen.web.fc2.com/news.html

Evropa

Štědře dotovaný turnaj Cup of Tatarstan se konal v ruské Kazani. Vítězkou se stala trochu překvapivě Natalia Kovaleva 5-dan, která za sebou nechala mnoho domácích hráčů, včetně mistra Evropy z roku 2001 Andreje Kulkova 6-dan, který skončil se dvěma prohrami až na třetím místě. Přestože Kovaleva prohrála právě s ním, tak měla lepší pomocná kritéria než druhý Igor Nemlij 5-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160610B

V Něměcku se konal turnaj v St. Augustinu, který sice nebyl nijak velký, ale pro Německo se zde stala jistě významná událost. Vítězem turnaje se totiž stal Jonas Welticke a dosáhl tak na třídu 6-dan.

http://europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T160611D

Na počet hráču byl největším červnovým turnajem Slovenský Go Festival, o tom však bylo dost napsáno na gowebu. Proto poslední věcí, o které se zmíním a neudělal jsem to mnulý měsíc, je Pandanet European Team Championship:
Poslední kola již nenabídla žádná velká překvapení, avšak výkony týmu Izraele opravdu za zmínku stojí. Ligu ovládli bez ztráty kytičky s úchvatným skóre 40:4, a to za Izrael často nenastupoval Ali Jabarin 1-pro. Mají však mnoho progresivních hráčů, jejichž třída je značně podhodnocená, takže určitě budou nepříjemným kousavým soupeřem pro každého i příští rok v A-lize. Tím bude jednoznačně i Maďarsko (někdejší finalista), které zvládlo vyrovnanou baráž o postup se Švédskem. Slovensko nakonec skončilo bodově daleko za nimi, ale i tak je čtvrté místo slušným počinem. Sestoupit mohla před posledním kolem teoreticky polovina ligy, ale nakonec Černý Petr padl na Norsko. Švýcaři, kteří se na chvostě pohybovali celou sezónu, nakonec zvládli baráž o udržení se Španělskem hodně snadno. Nory nahradí v B lize trochu překvapivě Chorvatsko, avšak devět výher z jedenácti zápasů je přesvědčivá vizitka na postup.

http://pandanet-igs.com/communities/euroteamchamps

Podrobnosti