Svět

Osmnáctiletý čínský mladík Ke Jie zvítězil v turnaji MLily Cup a upevnil si tak místo momentální světové jedničky. Ve finále turnaje hraném na tři vítězné partie zdolal korejského matadora Lee Sedola. Vítěze turnaje s první cenou 300 000 dolarů však musela určit až pátá partie, ve které vyhrál Ke symbolicky o půl bodu a zvítězil ve třetím světovém turnaji za poslední rok, což je nevídaný počin. Zápas byl vyostřený díky rozhovoru pro server Wbaduk, kde sebevědomý Ke prohlásil, že jeho šance na výhru jsou 95%, čímž se mezi hráči vytvořila okamžitě velká rivalita. Zajímavé byly také fuseki posledních tří partií, všechny totiž byly téměř totožné i v prohozených barvách.

Čína

Vyzyvatelem o titul Tianyuan (Tengen) se stal dvaadvacetiletý Tang Weixing. Ve finále si přesvědčivě poradil s veteránem Gu Lim. Po delší době dali o sobě vědět dva dříve zazrační mladíci Liao Xingwen a Xie Erhao, kteří se probojovali do semifinále. Tang vyzve v zápase best-of-three o titul Chena Yaoye, který tento titul drží už od roku 2009, ale poslední dobou se nachází v jistém útlumu.

Vítězem turnaje Longchen (Ryusei) se stal Mi Yuting, když ve finále zdolal Chena Yaoye v poměru 2:0. Na první partii by Chen určitě nejraději zapomněl, protože tolikrát se v jediné partii už dlouho nepřepočítal. Druhá partie už byla velice těsná, ale i přesto nezabránil čerstvě dvacetiletému Mi vyhrát první velký čínský turnaj.

Korea

Korejská jednička Park Junghwan obhájila nejprestižnější korejský titul Kuksu (Kisei). Vyzyvatelem byl jeho loňský obhájce Cho Hanseung, avšak nedostal od Parka mnoho šancí a prohrál všechny tři partie.

Třiadvacetiletý Park však měl hodně nabitý program a souběžně hrál další dvě finále se svým hlavním konkurentem Lee Sedolem. V turnaji KBS Cup hraném na rychlý čas se radoval Park z vítězství v poměru 2:1.
Také Lee hrál třetí velké finále v tomto měsíci a vyšlo mu až to poslední v turnaji Myeongin (Meijin), ve kterém zdolal Parka v poměru 3:1. V obou zápasech byly opravdu skvělé partie stojící za přehrání.

Japonsko

Třetí rok po sobě se stal vyzyvatelem o titul Kisei Yamashita Keigo. Avšak Iyama Yuta, momentální držitel šesti titulů z velké sedmičky, mu nedal nikdy téměř žádnou šanci a nejinak tomu bylo i tentokrát v prvních dvou partiích zápasu o titul. Vyzyvatelská část turnaje Kisei se letos hrála novým unikátním systémem.

Neochvějný král japonského go Iyama si vybojoval možnost získat i zbývající sedmý titul Judan. Ve finále vyzyvatelského turnaje porazil mladíka Yo Seiki (Yu Zhengqi), přestože už byl prakticky v nevyhratelné pozici… O titul vyzve dalšího mladíka Idu Atsushiho.

V Japonsku se po letech tlačí kupředu dravé mládí, což by mohlo znamenat, že se japonskému go blýská na lepší časy. Nejvíce je to patrné v lize Honinbo, kam se probojovali hned čtyři hráči mladší jednadvaceti let: Ida Atsushi, Ichiriki Ryo, Yo Seiki a Motoki Katsuya. Vyplatí se určitě sledovat také Kyo Kagena (Hsu Chiayuan/Xu Jiayuan), který nedávno hrál finále turnaje Agon Cup proti Iyama Yutovi nebo závěrečnou část Kisei. Nejnovějšími přírůstky v japonské elitní dvacítce jsou šestnáctiletí Onishi Ryuhei a Shibano Toramaru. Druhý jmenovaný zaznamenal v loňském roce nejvíce vítězství v japonských profesionálních partiích.

Severní Amerika

Novým severo-americkým profesionálem, již pátým v pořadí, se stal favorizovaný Eric Lui ze státu Maryland. Ve finále bez větších problémů zdolal překvapení turnaje čtrnáctiletého Aarona Ye 7-dan. Do závěrečného turnaje se kvalifikovalo pět Američanů a tři Kanaďani. Velkým zklamáním byly výkony Benjamina Lockharta 7-dan, který už několik let studuje ve slavné škole Choong-am Dojang v Soulu.

Evropa

Polským mistrem se podle očekávání stal Mateusz Surma 1-pro. Osmičlenou „Ligou polských mistrů“ prošel naprosto s přehledem. Druhý skončil, také podle očekávání, Stanislaw Frejlak 5-dan, který podlehl pouze vítězi. Velkým překvapením turnaje se stal Kamil Grabowski 2-dan. Díky skalpům několika favoritů se protlačil na třetí místo.

Mistrem Irska se stal při neúčasti mnoha silnějších hráčů opět podle očekávání James Hutchinson 1-dan. Zajímavostí však je, že není občanem Irska, nýbrž Velké Británie, protože pochází z Belfastu v Severním Irsku.

Nizozemské mistrovství hrané v japonském go centru v Amstelveenu na dva víkendy suverénně ovládl Merlijn Kuin 6-dan, když nezaváhal ani v jedné z osmi partií. Stal se tak nizozemským mistrem již poosmé. Na druhém místě se s dvěma prohrami umístil Geert Groenen 6-dan; z pětibodových hráčů měl nejlepší pomocná kritéria Alexander Eerbeek 5-dan, takže mu připadlo třetí místo.

Rakouské mistrovství, tradičně hrané ve vídeňském klubu Go7, proběhlo bez překvapení. Titul obhájil Viktor Lin 6-dan. O druhé místo se podělili Schayan Hamrah 5-dan a Lothar Spiegel 5-dan. Zmatek v pořadí nastal díky kontroverzi před partií Hamraha proti Matthiasi Frischovi 2-dan, která nakonec byla zapsána bez výsledku.

B liga se přehoupla do své druhé poloviny a ve vedení je zatím beze ztráty tým z Izraele. Na druhém místě se překvapivě drží Slovensko vedené Pavolem Lisým 1-pro, které mohlo mít stejnou pozici jako Izrael, ale proti poslednímu Švýcarsku, které do té doby nezískalo ani bod, nenasadilo nejsilnější sestavu a pouze remizovalo. Nejbližší konkurenti Maďarsko a Polsko navíc Slováky ještě čekají, takže v konečném účtování může přijít tato ztráta draho. Podceňovaní soupeřů se holt nevyplácí, s kyu hráčem v sestavě se o postup do A ligy bojuje obtížně. Každopádně držme Slovákům palce. Zklamáním jsou v této sezóně výkony rakouského týmu, který zatím nenasazuje velkou posilu Li Ting 1-pro.

Po pěti odehraných kolech C ligy se na prvním místě nachází Španělsko. Španělé však rozhodně nejsou goovým trpaslíkem, ale z neznámého důvodu za něj nenastupují nejsilnější hráči. Nejsilnějším na soupisce je Angel Pina 3-dan. Stejný počet bodů, jen horší skóre, má také druhé Bulharsko. Dříve outsidera táhne do vyšší soutěže patnáctiletý Sinan Džepov 5-dan. Kandidáty na postup jsou také Litva a Chorvatsko. Za očekáváním jsou výkony Jihoafrické Republiky, která loni překvapivě selhala v baráži o postup do B ligy se Švýcarskem, avšak měla by mít na postup dostatečně silný tým i při nepravidelné účasti Victora Chow 7-dan.