Dlouhé tři roky čekali hráči a fanoušci Mistrovství Evropy týmů, než se finále této akce opět odehraje naživo. A ještě déle čekal český tým, než se představí v živém finále. Nelze samozřejmě opomenout bronzové medaile z roku 2020, ale to se klání hrálo online z důvodu koronavirových opatření. Poslední „živé představením“ našich se tedy datuje do roku 2015 na domácím kongresu v Liberci. Tehdy také získali Česi bronzové medaile a za podobný výsledek by se určitě nestyděli ani letos. Nicméně v letech 2012 až 2014 se dařilo ještě lépe – dva stříbrné a jeden zlatý úspěch.

Evropský Go kongres, jehož je finálový turnaj mistrovství týmů součástí, se letos odehraje ve Vatra Dornei. Domácí Rumuni s omlazeným družstvem bojovali o postup až do samého konce kvalifikace. Polsko však do závěrečných kol nasadilo i Mateusze Surmu, takže nakonec čtvrté postupové místo urvali oni. Se dvěma profesionály v sestavě budou rozhodně nepříjemným soupeřem pro každého. K tradičním účastníkům patří Francie a Ukrajina. Vítězové posledních dvou ročníků z Francie  však budou postrádat hned dva hráče základní sestavy (Dai Junfu a Thomas Debarre), což pro ně znamená velké oslabení. Favoritem by tedy mohla být Ukrajina, která bude mít na místě hned šestičlennou soupisku se dvěma profesionály a taktéž objevem letošního Valerijem Krušelnyckým, který se svou úrovní již také začal přibližovat absolutní evropské špičce. Zvítězila zatím jen jednou v roce 2016 v Petrohradě a symbolický by mohl být i letošní triumf.

Český tým si postup zajistil ze třetího místa s pohodlným tříbodovým náskokem. V jakém rozpoložení jsou čeští reprezentanti, jsme mohli sledovat na prestižních červencových turnajích. Brněnská dvojice Ondřej Kruml a Jan Prokop obsadila první dvě místa Mistrovství republiky v Olomouci. Lukáš Podpěra a Jan Šimara pro změnu předvedli solidní výkony na Moyo Open v Pardubicích. Neměli bychom zapomenout na velezkušeného Vladimíra Daňka, se kterým se také počítá. V kvalifikaci vyhrál velmi důležité partie právě proti dvěma nejsilnějším týmům. Vyhlídky má tedy náš národní tým velmi dobré a můžeme se jen těšit, na jaké umístění bude forma našich borců stačit.

Podle zákulisních informací, se budou přenášet na serveru IGS úplně všechny partie, tak uvidíme, zda opravdu rekordní počet přenosů zvládnou organizátoři zajistit. V Rumunsku je o hodinu více, nicméně termíny partií jsou uvedeny podle českého času. Držte našim reprezentantům palce! Níže naleznete předpokládané sestavy, které se však mohou změnit.

pátek 22. 7. 9:30

Match 2 Česko Francie 2:2
1. Lukáš Podpěra 7-dan Tanguy Le Calvé 1-pro Č+2,5
2. Ondřej Kruml 6-dan Benjamin Dréan-Guénaïzia 6-dan Č+vzd.
3. Jan Prokop 6-dan Rémi Campagnie 6-dan B+vzd.
4. Jan Šimara 6-dan Florent Labouret 5-dan B+vzd.


pátek 22. 7. 15:00

Match 1 Česko Ukrajina 0:4
1. Lukáš Podpěra 7-dan Artem Kačanovskij 2-pro Č+3,5
2. Ondřej Kruml 6-dan Andrij Kravec 1-pro B+3,5
3. Jan Prokop 6-dan Bogdan Žurakovskij 6-dan Č+3,5
4. Jan Šimara 6-dan Valerij Krušelnyckij 6-dan B+vzd.


sobota 23. 7. 9:30

Match 3 Česko Polsko 3:1
1. Lukáš Podpěra 7-dan Mateusz Surma 3-pro Č+8,5
2. Ondřej Kruml 6-dan Stanisław Frejlak 1-pro Č+11,5
3. Jan Prokop 6-dan Koichiro Habu 5-dan Č+vzd.
4. Jan Šimara 6-dan Cezary Czernecki 4-dan B+12,5


Český tým získal bronzové medaile!

Fotogalerie