V úplném závěru svého IGF předsednictví uspořádá Čína jednu z nejprestižnějších akcí roku – Mistrovství světa amatérů 2023. Období čínského prezidentství bylo poznamenáno pandemií koronaviru a nebylo možné pořádat většinu akcí. Proslýchá se tedy, že právě toto mistrovství bude velkolepou akcí, která vynahradí předešlé roky a vrátí Číně zpět ztracenou tvář.

Obdobně jako loni nás na této akci bude reprezentovat Petr Cipra 4-dan, tentokrát se však naštěstí akce neuskuteční online, ale naživo v jednom z nejrychleji rostoucích měst světa Shenzhenu. Náš reprezentant se tak může těšit v rámci programu na sedm velmi hodnotných partií, vychutnat si konečně tu pravou atmosféru šampionátu a v závěru i prozkoumat samotné město a poznat místní kulturu.

Na druhou stranu se bohužel organizátoři ani po loňském fiasku stále nepoučili a komunikace z jejich strany značně vázne. To se odráží také na faktu, že stále neexistuje jakákoliv webová stránka o akci a je tedy velkou otázkou, zda se nám podaří v průběhu mistrovství získat výsledky našeho reprezentanta z akce.

Petr Cipra se zúčastnil Mistrovství světa již v roce 1991, kdy vyhrál Mistrovství Československa a v následujícím roce reprezentoval v Japonsku, kde skončil na 19. místě. Loni se podařilo Petrovi i přes špatnou koordinaci organizátorů (především v oblasti kontumačních vítězství) umístit na pěkném 23. místě.

Od dalšího roku přebírá předsednictví IGF Japonsko, které již ohlásilo termín i místo šampionátu pro další rok. Akce se uskuteční v polovině května v Tokyu, přičemž hrát se bude v celosvětově proslaveném centru go Nihon-kiinu.

Přejeme našemu reprezentantovi hodně štěstí do partií !

1. kolo
Česko – Rumunsko (Elian Grigoriu 6-dan)

2. kolo
Česko – Velká Británie (Tim Hunt 2-dan)

3. kolo
Česko – Rakousko (Schayan Hamrah 5-dan)

4. kolo
Česko – Polsko (Jan Fraczak 3-dan)

5. kolo
Česko – Mongolsko (Amarsanaa Tseimoun 1-dan)

6. kolo
Česko – Francie (Benjamin Blanchard 4-dan)

7. kolo
Česko – Chorvatsko (Mirta Medak 3-dan)

Konečné výsledky:
1. Kim Jung-seon 7-dan, Korea, 7b.
2. Yang Chukun 6-dan, Čína, 6b.
3. Lai Yu-cheng 7-dan, Taiwan, 5b.
4. Kurita Yoshiki 7-dan, Japonsko, 5b.
5. Alan Huang 7-dan, USA, 5b.
6. Pongsakarn Sornarra, 5-dan Thajsko, 5b.
7. Jonas Welticke 7-dan, Německo, 5b.
8. Kwa Jiehui 6-dan, Singapur, 5b.
9. Elian Grigoriu 6-dan, Rumunsko, 5b.
10. Park Young-woon 7-dan, Hong Kong, 5b.

37. Petr Cipra 4-dan, Česko, 2b.
43. Michal Králik 2-dan, Slovensko, 2b.