Pravidelní návštěvníci gowebu a facebooku ČAGo ví, že když se objeví zpráva, že nadějný český junior Jan Komín uhrál novou výkonnostní třídu, tak krátce nato se objeví také zpráva, že stejnou třídu uhrál i další nadějný český junior – Bártík Dach. Tentokrát to trvalo jen tři týdny. Ano, po pražském turnaji máme dalšího juniorského 3. dana!

A zatímco Jan Komín zatím spíš jen zpovzdálí koketuje s věkovými rekordy, které po sobě zanechali Lukáš Podpěra a Ondřej Šilt, Bártík je bez skrupulí boří: 3. dan získal v necelých 11 letech a 8 měsících. A i když se před lety měnila pravidla pro výpočet ratingu a uhrávání tříd, převedeme-li to na dnešní podmínky, Lukáš by měl 3. dan ve 12 letech a 7 měsících, Ondra ve 13 letech.

Tento úspěch není zase tak překvapivý. Bártík se sotva před měsícem stal mistrem Evropy do 12 let. Přestože příští rok by měl poprvé hrát už v kategorii do 18 let, s 3. danem může směle pomýšlet na velmi dobré umístění i v ní, a to hned od prvního startu.

Obvykle se v podobných článcích líčí spletitý příběh, jak se ten či onen hráč ke go dostal. V případě Bártíka je to jednoduché: Go hrají v rodině téměř všichni. Zbyňka Dacha, 4. dana, zná asi každý. Go ale hrávala i jeho mamka – Inka, za svobodna Jurková, 4. kjú. Mnozí si rovněž vzpomenou také na Bártíkova dědu Karla Jurka, 1. kjú, známého především pořádáním legendárních turnajů v Mikulově. A zmínit samozřejmě musíme též dva strýce – Martina Jurka, 5. dana, a Karla Dacha, 4. dana.

Ač se to zdá neuvěřitelné, 3. dan Bártík získal jen 10 měsíců poté, co dosáhl na 1. dan. Takže nezbývá než popřát, aby stejně rychle uhrával i další třídy!