Registrační formulář do lektorského programu
Vážení členové,
na Valné hromadě v Blansku jsme Vás informovali o navázání spolupráce s Konfuciovým Institutem. Nový vedoucí institutu Chen Zhong je vášnivý hráč go a rád by nám pomohl s vytvořením kroužků pro mládež. Má již zkušenosti z jeho minulého působiště v Malajsii, kde byl velice úspěšný. Cílem této iniciativy je tedy rozšířit povědomí o hře a vybudovat následující generaci hráčů. V ideálním případě bychom chtěli mezi stávajícími členy ČAGo najít potenciální učitele a otevřít go-kroužky v co nejvíce městech po republice. Když se zadaří, tak by ČAGo rádo podporovalo mezi-školní ligu či turnaje.
V tuto chvíli tedy hledáme kandidáty, kteří by měli zájem se na projektu podílet.
- Níže naleznete kandidátský profil. Zvažte účast pokud splňujete naše požadavky.
- Na go soustředění v srpnu proběhne 8-10 hodinový workshop na téma „Jak učit go“ vedený Lui Fanem 4p, který přiletí z Číny. Zde je uvedeno Fanovo goové CV.
- Vybraní kandidáti budou mít možnost se vypravit na konci roku do Číny a okoukat přímo na místě, jak výuka go probíhá. Plánovaný pobyt by byl přibližně týden. Konfuciův Institut plánuje uhradit veškeré náklady na místě, takže by si kandidát musel uhradit pouze letenku.
V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.
Profil kandidáta:
Vhodná go úroveň: ~5kyu a výše.
Alespoň jedno odpoledne týdně volné.
Měl by to umět s dětmi ve věku 8-12 let. (láska k dětem výhodou ;)) !
Jeho úkoly:
Identifikovat školy, kde by v jeho městě mohla probíhat výuka.
Udělat nábor a vést jednou týdně přibližně hodinový kroužek.
ČAGo oplátkou nabízí:
Členství ČAGo zdarma.
Výpomoc s materiálem.
Finanční ohodnocení za vedení kroužku (TBD)
Workshop o tom „Jak učit go“ na soustředění v srpnu.
Možnost navštívit Čínu pouze za cenu letenky na konci roku 2019.
Dobrá práce! Kroužky budou zaštítěny ČAGO nebo bude někde v podtitulku i Institut? Ten se bude kromě dovalení profíka na soustřeďko a zaplacení nákladů na týden v Číně (běžné) podílet při tomto projektu na čem? Díky
Ahoj Mikine, bude to pod CAGem. Zatim podporu je jak pises, nam poskytnout workshop “ jak ucit“ s moznost s divat jak to delaji na miste v Cine.
Dík! Škoda že nezaplatí i tu letenku, takhle je to týden neplacené volno + zaplatit letenku (do Pekingu?), ale i tak úspěch! btw Rádi podobné akce organizují na vánoce nebo na silvestra, to by asi nikdo nejel 🙂
Hmm, tak jsem trochu zagoogloval a nevím, jestli z této spolupráce mám mít zrovna radost. Ale možná příliš podléhám protičínské propagandě. 🙂
O Cine si muzeme pravem myslet sve, nicmene zrovna Konfuciuv institut je z hlediska propagandy celkem neskodny. 🙂
Njn, z toho, co jsem četl z různých zdrojů, jsem nakonec nabyl dojmu, že je to něco mezi neškodnou čínskou obdobou British Council a prodlouženou rukou čínských tajných služeb. To je dost široké rozpětí a těžko říct, co je blíže pravdě. Ale nakonec by to možná nebylo špatný PR, kdybychom se jednou v budoucnu o ČAWČ dočetli ve veřejné části výroční zprávy BIS. 🙂
No, nevím, no…
https://hlidacipes.org/jak-cina-prosazuje-svuj-vliv-na-zapade-konfuciovy-instituty-na-pochodu/
https://ego.ihned.cz/c1-66387440-cesi-nas-budou-milovat-v-praze-vznika-druha-pobocka-cinskeho-konfuciova-institu-pred-kterym-varuje-fbi-i-bis
Že pořád Češi hloupě věří těm americkým informacím od FBI a naše BIS vše převezme od nich taky. Mám v Číně rodinu a jezdím tam každý rok na celý měsíc. Pan Chen Zhong je férový chlap a znám ho osobně. Přestaňte už věřit těm lžím o Číně, které u nás vyzvrací kdejaký špatně placený novinář nebo moderátor zpráv. Už vůbec nechápu obavy některých diskutujících tady o šíření komunistické propagandy. Opravdu jde vidět jak jste ovlivnění nepravdivými zprávami z našich médií.
Čína je Čína a Konfuciův institut je Čína. uvidíme, co z té spolupráce bude.
Jen pridam par slov: smysl tu je hledat ucitele pro dalsi generace goistu. CAGo je apoliticke spolek. Nazor vsem respektuji jen se tu moc nehodi. Mejte se vsechny fajn.
Já si myslím, že by nás to mělo zajímat právě proto, že je ČAGo apolitické. Osobně ze své zkušenosti rodiče mohu říci, že rozhodně přemýšlím nad tím, kdo zaštiťuje akce, kterých se mé děti účastní. Možná nejsem jediný, kdo takto přemýšlí. Každopádně s ČAGo nemám problém. 🙂 Ale ok, to by asi bylo na dlouhou diskuzi a nechci ČAGo šlapat po štěstí, zvláště když asi ani nejsem členem, protože jsem nejspíš loni nezaplatil příspěvky. Klidně můžeš mnou založené vlákno smazat, máš-li pocit, že se to nehodí a můj osamělý hlas by mohl něčemu uškodit (já osobně pochybuji, že to tady… Číst vice »
Vse v poho 🙂
Ahoj, dovoluji si nabídnout pohled člověka, který svého času založil a vedl kroužek go. Předně si myslím, že tuto iniciativu může ČAGo dělat i bez Konfuciova institutu (kdyby byly pochybnosti o politické rovině celé záležitosti). Aby někdo založil kroužek go, potřebuje mít především nadšení pro věc a také čas. Btw, proč je v současné době tak málo kroužků v celé ČR? Protože se potenciálním vedoucím kroužků nedostává buď jedno nebo druhé. Dále: K vedení kroužku úplně stačí, aby měl kandidát jednociferné kjú a trochu inteligence. 8-10ti hodinový workshop opravdu netřeba. A nyní podrobně k výhodám, které ČAGo nabízí: 1) Členství… Číst vice »
A protože jsem člověk od přírody pochybující, zajímalo by mě ještě toto: „Má již zkušenosti z jeho minulého působiště v Malajsii, kde byl velice úspěšný.“ Kolik kroužků se podařilo za jeho působení v Malajsii založit? Přesněji kolik jich vzniklo ze spolupráce mezi Konfuciovým institutem a Malajskou go asociací? Kolik nových hráčů se podařilo nalákat na go? Kolik jich je nadále aktivních? Fungují stále tyto kroužky? Odkud pochází informace, že „byl velice úspěšný“? Přímo od něj? Podařilo se ji nějak nezávisle ověřit? Na stránkách Malajské go asociace jsem našel, že pořádají nějaké turnaje, kde je The Association of Confucianism Malaysia SPOLUorganizátorem,… Číst vice »
Ahoj Martine, Urcite se shodneme na tom, ze pro vedeni krouzku je dulezite mit nadseni. Z tohoto duvodu mi prijde skvele mit moznost, popovidat si o tom s profikem a pak jet do Ciny to omrknout. Drive jsem se do propagovani go prilis nehrnul, ale muj pohled na vec zmenila moje navsteva Koreji, kde jsem byl prave na programu, kde nas ucili, jak ucit go. Byli jsme tam (mimo jine) navstivit skolku, kde mrnousove hrali go uz na danove urovni, videli jejich zazemi, televizni kanaly atd. Opravdu me tady ta navsteva velice namotivovala. Pokud Te to zajima, muzes si o… Číst vice »
> pro vedeni krouzku je dulezite mit nadseni. Z tohoto duvodu mi prijde skvele mit moznost, popovidat si o tom s profikem a pak jet do Ciny to omrknout. Jedna věc je profík z východní Asie, druhá věc je Čína. Čína je země s velmi drsným režimem, je to mnohem totalitnější země, než bylo Československo v 80. letech, v době doznívající normalizace. Co se týká možnosti omrknout si to v Asii, je to pro nadšence ochotného učit go příjemná nadstavba. Ale tím nadšencem musí být člověk už předtím, sama cesta z nikoho nadšence neudělá. > navsteva Koreji, kde jsem byl… Číst vice »
>web o výuce go určtě je to přínosná věc. Pokud se zamyslím nad tím co příchozí bude hledat, tak to jsou bezpochyby odpovědi na otázky. Těžko lze stanovit nějaký universální model a pro perfektní výuku je třeba individuálně zhodnotit co každého motivuje a táhne. U malých dětí je vhodné využít soutěživost starší pak zaujmeme spíše přiběhy, filozofií růyných zásad … Pokud přijded profík, který má zkušenosti , nebzlo by od věci mít nachystán seznam dotazů, co chceme vědět jak dělat , au čeho si nejsme jisti, čím máme začít, jak poznáme kdy se posunout dál, co jsou příznaky bližící se… Číst vice »
> Pokud přijded profík, který má zkušenosti , nebzlo by od věci mít nachystán seznam dotazů
S tím plně souhlasím.
Pokud by profík měl jenom přijet a něco odpřednášet, přínosnější by bylo pokud by zůstal doma a čas ušetřený v letedle věnoval vytvoření webové formy své přednášky.
Podle mne by bylo užitečné, aby se účastníci workshopu nejprve sešli sami bez profíka. Nebo aby spolu komunikovali předem elektronicky, třeba přes nějaký web kde by byly soustředěné dostupné informace a rady k výuce.
CAGo aktivne spolupracuje s trojuhelnikem topem weiqi baduk go zemi sveta. V Cine dostava gocec v mediich opravdu velky prostor a deti jsou motivovany go studovat a hrat. Mastri go jsou respektovani. Weiqi kolebkou je Cajna. Na co si stezovat?? Nepochopim…
Ahoj, myslím si že každý učitel se má stále co učit. nejde jenom o hru vlastní ale i to jak případné znalosti žákovi dávkovat. Osobně se třeba bojím, že naučím zlozvyky (diskutrabilní Atari-Go, kdy pak hráči mohou mít tak nějak podvědomně vsugerované balení skupinek a neumí budovat) Kde jsou hranice při učením striktních pravidel (po přiložení se ohni) nebo nechat žáky na to přijít (ale mohou tím přijít o čas a zájem) vykládáním principů (velmi zajímavé ale zdlouhavé a může odradit zdánlivou složitostí) nebo žáky opět nechat ať si na to přijdou (co je pak vlastně učím?) Podle mne je… Číst vice »
Zajímalo by mne, jak to dopadlo?
Kolik lidí se zúčastnilo workshopu, nebo kolik lidí bylo v Číně? Lze dohledat nějaké know-how shrnuté v kostce, které si účastnící workshopu / zájezdu do Číny odnesli?
Kolik kroužků na základě této iniciativy vzniklo?
A zajímalo by mě to i obecně, nejenom ve vztahu k této akci Konfuciova institutu: Kolik kroužků go (nebo třeba náborových akcí) loni (nebo v posledních 10 letech) běželo?
Uvítám i stručnou informaci, ale myslím, že by nebylo od věci pokud by tu visel článek o tom, jak v Česku probíhá výuka/propagace go. Příklady táhnou!