Blíží se začátek školního roku, a proto nemůže chybět tradiční výzva: Pojďte založit kroužek go! Letos navíc výbor ČAGo uvažuje o inovaci: Za vedení kroužku vás odměníme částkou 500 Kč za lekci!
Z nedávného workshopu na téma jak získávat nové hráče totiž vyplynulo, že možná než získat nového hráče go je těžší získat někoho, kdo by kroužek go založil a dělal na něm lektora. Zároveň jeden nejmenovaný nadšený goista přišel s myšlenkou, že by lektorování lektorům zaplatil. Skvělá nabídka, jen ti lektoři nám chybějí.
Lektorování kroužků go může být skvělou brigádou pro studenty, ale věk nehraje roli. Důležité je nadšení. Kromě výše zmíněné odměny může ČAGo poskytnout propagační materiály a případně půjčit hrací soupravy. Pokud máš chuť do toho jít, ale nevíš, jak na to, není problém tě trochu zaškolit.
Máš-li zájem to zkusit, budeme rádi, když nám do 5. září napíšeš buď na vybor@goweb.cz, nebo dolu do komentářů, že do toho jdeš. Detaily doladíme individuálně.
Tato akce má ale také druhou stránku – jak na to získat peníze? Spousta goistů si určitě řekne: Na lektorování nemám čas, ale na lektory rád přispěji. Ostatně loňský crowdfundingy na ukrajinské juniory a na mistrovství republiky ukázaly, že mezi hráči go je spousta těch, kteří rádi ušlechtilé věci podpoří. Složíme se i tentokrát?
Dar je možné poslat na transparentní účet ČAGo 2001135934/2010, popř. je možné zaplatit kartou přes platební bránu platby.goweb.cz. Do poznámky prosím uveďte, že se jedná o dar na lektory. Případně je možné použít tento QR kód:
Je samozřejmě možné, že lektorů bude více než peněz, nebo peněz více než lektorů. Pak bychom to jako výbor s lektory a dárci konzultovali. V první fázi jde o to projekt vůbec rozjet, byť třeba s méně lektory, než bychom si přáli. Hlavní je udržet systém odměňování lektorů do budoucna a postupně „nabalovat“ další zájemce.
Důvody, proč kroužky go opět rozhýbat, jsou nasnadě: Zaprvé potřebujeme rozšiřovat hráčskou a členskou základnu. Sice se zdá, že jsme se definitivně odrazili od covidového dna 2021. Přesto ambice výboru jsou vyšší než stagnovat na úrovni, na níž jsme byli krátce před covidem.
Druhý důvod je skrytější: Právě teď se rozhoduje o tom, jak bude české go za 10-30 let silné. Podíváte-li se na celou současnou českou špičku až na legendy jako Vladimír Daněk nebo Petr Winkelhöfer, tak všichni začali hrát v dětském, nejpozději v juniorském věku, a to často právě v kroužcích. Bylo to zhruba mezi lety 1995-2005, tedy v době, kdy kroužků u nás působilo více než dnes. Není to lehká cesta. Mnoho dětí odpadne a vychovat špičkového hráče většinou trvá deset a více let. Ale pokud se chceme i v budoucnu těšit z výsledků Ondrů Šiltů, Lukášů Podpěrů, Janů Šimarů a dalších, jiná cesta není.
Karlovy Vary se hlásí do budování nových kroužků. 😀
Jen jsem to asi nějak popletl. Myslel jsem, že lektoři mají ČAGo naopak zaplatit něco jako licenční poplatek za to, že mohou šířit tak skvělou a úžasnou hru, jako je go. Tak jsem zároveň i drobný příspěvek zaslal. Ale když tak nechť je věnováno na ostatní lektory. 😉
Možná by bylo fajn popsat, jak některé takové kroužky fungují nebo mohou fungovat. Ať případný zájemce o lektorování tuší, co se nabízí.
Očekává se od lektorů, že si kroužek sami vybudují a sami si najdou jeho účastníky, nebo už jsou nějaké zaběhlé kroužky, kterým zrovna lektor schází? Jsou nějaké zavedené postupy, jak takový kroužek vybudovat (např. ve spolupráci s DDM nebo školou)? Umí s tímhle ČAGo novému lektorovi pomoct i jinak, než „jen“ poskytnutím herního a propagačního materiálu?
Ano, v této fázi se počítá s tím, že lektor sám aktivně osloví školy/DDM či jiná potenciální místa a vybuduje si vlastní kroužek. Možností je samozřejmě i utvořit tým lektorů, kteří vytvoří kroužek/více kroužků a v lektorování se poté střídají. Aktuálně v Česku pravidelně fungují pouze kroužky Promogo, našim cílem je vytvořit nové kroužky a tudíž varianta s začleněním lektora v zásadě neexistuje. Zavedené postupy aktuálně nemáme, ale je to plán (a nejen toto) do další fáze tohoto projektu. Celkově plánujeme vytvořit materiály pro lektory a tím usnadnit jak zakládání, tak i následné vedení takovýchto kroužků – cvičebnice, průvodce pro… Číst vice »
Super, jsem rád že tu taková iniciativa vzniká. Už bohužel nejsem student a nemám tolik volného času, kolik bych rád, ale pokud bude vznikat nějaká pracovní skupina nejen na tvorbu materiálu, tak se rád přidám.
Ahoj, já tady nevhodně skočím do trochu off-topic diskuze. Mám dceru v první třídě v Praze. Máme tady možnost ji někam smysluplně přihlásit do go kroužku? Koho případně kontaktovat?
V Praze organizuje kroužky hlavně Jana Hricová (608 230 463) – na Praze 13. Snad v dohledné době přibydou i další.
Myslím ,že super věc. Ale kdo má dnes čas se tomu věnovat na full ? tzn sám iniciovat/oslovovat školy apod s organizací ? já bohužel ne, ale cením podporu. Budu rád za další info o projektu.